زینب (س)؛ نمونه ای از زنان در عرصه تمدن نوین اسلامی/ شهادت حاج قاسم نمایانگر حضور دختران و زنان وارسته در صحنه است.


خبرگزاری فارس، مازندران – بهناز مقدسحفظ دین و شعائر و ارزش های الهی و انسانی پس از واقعه کربلا مرهون دخت کبری حضرت دلدار علی علیه السلام است که ۵۴ سال از عمر خود از امام زمان اطاعت کرد و هیچگاه از مرجعیت خارج نشد. تنها خدا؛ یکی از ابعاد مهم زندگی و رفتار اجتماعی حضرت زینب این است که از کودکی در دامان دختر پیامبر(ص) و در خانه حضرت علی(ع) بزرگ شده و وظیفه خود می دانستند که وقایع خانه باید بیانگر فضایل و شخصیت خاص مادرشان باشد تا به مردم منتقل شود.

دختران و زنان نیز می توانند در جنبش های اجتماعی شرکت کنند و جریان ها و جنبش های سالمی برای رهبری جامعه ایجاد کنند. نهضت عاشورا بهترین نمونه این مشارکت است. به راستی دختران و زنان مسلمان تا چه اندازه از غیرت دینی زینب کبری در پیروی از ولی خدا و امام زمان (عج) بهره برده اند؟

درود بر زهرا ثانی بهترین و زیباترین الگو

نرجس باباپور دانش آموز دختر مازندرانی در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار داشت: اگر دختر و زن به دنبال سعادت دنیا و آخرت هستند، زهرا ثانی سلام الله علیها بهترین و زیباترین الگوی تربیت شده است. . در دانشگاه فاطمه الزهرا(س) ارزش های الهی و انسانی بعد از واقعه کربلا مرهون فداکاری بزرگ حضرت دلدار علی علیه السلام است که ۵۴ سال از عمر خود را مطیع امام زمان کرد و لحظه ای حجت خدا را تنها نگذاشت.

این بانوی دانش آموز مازندرانی با اشاره به اینکه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در واقعه کربلا حضور و مشاهده کردند و همه جزئیات بعثت را چه در وحی و چه در اثبات تجربه کردند، گفت: بانویی متفکر و با فضیلت که جز خدا و خدا چیزی در ذهنش نبود. تا راه شهدا را ادامه دهد. کربلا قیام او را از شب عاشورا آغاز کرد.

باباپور تصریح کرد: حضرت ام المصعب توانست در مدت کوتاهی روایات دشمن را بر خلاف موازین اسلام افشا کند و حقیقت و حقایق واقعی دین را به گوش جهانیان برساند. گرمای زیادی دیده بود و رویش خاکستری اش هم خم شده بود و موهایش سفید شده بود، اما عزم راسخ عقیله بنی هاشم هرگز نلغزید.

نهضت عاشورا ادامه دارد

وی ادامه داد: شب عاشورا (یا روز یازدهم) از مزار سیدالشهدا(ع) عبور کردند و او را با زنان و فرزندانش به اسارت بردند. قیافه این بانوی هاشم با عالم مادی همخوانی نداشت پس از نهضت عاشورا طاقت این همه گرما را نداشت و راه را برای آزادگان جهان هموار می کرد.

این بانوی دانشجوی مازندرانی گفت: تقوای قوی، شایسته و مستحق خاندانی معصوم و پاک، با درک و معرفت مثال زدنی دشمن که دشمنی دشمن را به خوبی می دانست و با سُلُت حیدر مبارزه با بنی امیه را آغاز کرد. اولین قدم در این مبارزه صبر است. مال زینب بود.

باباپور تصریح کرد: صبر در برابر سختی های غیر قابل تصور و استقامت در برابر دردهای شدید دل و صبر در فراق حسین بن علی و مصائب بسیار او را چون کوه استوار کرد و به خدا قسم در راهی که تقدیر رقم زد گام برداشت. . پیغمبر خدای اسلام و سنت به آن نسبت داشته است.

وی یادآور شد: صبر و بردباری در شنیدن فریاد خلق الله و در غارت اموال و آتش زدن خیمه‌های سپاه پست‌تر از حیوان، چهره علی را بر چهره زینب نشان داد و توکل به خالق این عنصر صبر. قدرت او برای از بین بردن افکار رشد کرد. یزید و اعوان و انصار یزید لعنت الله.

کربلا در شامگاه دهم محرم به پایان رسید

این دانش آموز دختر مازندرانی با اشاره به پایان یافتن کربلا در روز دهم محرم در غروب آفتاب افزود: دشمن نیز گمان می کرد دین خدا و مظهر صفات الهی دفن شده است به همین دلیل به جشن و سرور پرداختند و بر سر شهدا لگدمال کردند. با اهل بیت امام (علیه السلام) در شهرهای کوفه و شام به نمایش گذاشتند و مردم عادی را به استقبال و تماشای هر چه بیشتر این پیروزی ظاهری تشویق کردند.

باباپور گفت: زینب سلام الله علیها مادر آن دو شهید و همچنین خواهر شهیدان است، لذا به جای اینکه در کنار جنازه شهدا دچار هر گونه عقب نشینی شود، مجلس ابن زیاد را ایراد کرد. قصر یزید ممون صفات و با جملات کوتاه اما دشمن آتشین ابتدا تاریخ بنی امیه را ذکر کرد و سپس حجت خدا را به زبان علوی تعریف کرد.

وی تصریح کرد: در کلام کوتاه اما با فصاحت و بلاغت مانند مادرش به نفع ولی خدا حرف می زد و در خانه دشمن را ذلیل می کرد.

این دانش آموز دختر مازندرانی گفت: دختران و زنان مسلمان تا چه اندازه از غیرت دینی زینب کبری در پیروی از ولی خدا و امام زمان (عج) بهره برده اند؟

شهادت حاج قاسم نشان دهنده حضور دختران مسلمان و زنان وارسته در صحنه هاست

باباپور حضور دختران مسلمان و زنان وارسته را در صحنه های مختلف شهادت حاج قاسم علیه السلام دانست و گفت: امروز وظیفه دختران و زنان در جامعه اسلامی است که دنیای خود را غنی سازند و یاران خوبی باشند. از این پس با پیروی از سیره زینب (س) و این جز با رعایت آداب و احکام دین مبین اسلام ممکن نیست.

وی خاطرنشان کرد: برای حفظ دین خدا و نیز آبروی مسلمانان باید از سینه هر زن مسلمان حداقل یک حاج قاسم بلند شود.

لازم به ذکر است که درخشش زینب(س) در تاریخ، حوادث و وقایعی را به نام شیر از آل عصمت و طهارت رقم زد که نمی توان با هیبت و شگفتی به آن نگریست. او نهضت خونین برادرش را تکمیل کرد و این یکی از افتخارات بی نظیر زنی است که در مهد اسلام پرورش یافته است.

زنان ایرانی در دوران بیداری اسلام، حضرت زینب(س) را الگو قرار دادند و توانستند شگفتی بیافرینند.

انتهای پیام/۳۱۴۱/ج
این مقاله را برای صفحه اول توصیه کنید