سازمان ملل: کره شمالی برای آزمایش های هسته ای جدید آماده می شود


به گزارش خبرگزاری بین المللی فارس، پس از آن که مقامات غربی گفتند کره شمالی در حال آماده شدن برای انجام اولین آزمایش هسته ای خود از سال ۲۰۱۷ است، سازمان ملل این ادعا را تکرار کرد.

گزیده ای از گزارش محرمانه سازمان ملل که توسط رویترز مشاهده شده نشان می دهد که کره شمالی در حال آماده شدن برای آزمایش هسته ای در شش ماه اول سال جاری است.

ناظران مستقل تحریم‌ها در اوایل روز جمعه به کمیته تحریم‌های کره شمالی شورای امنیت سازمان ملل گفتند: «کار در تأسیسات آزمایش هسته‌ای پونگی-ری راه را برای آزمایش‌های هسته‌ای بیشتر برای تولید سلاح‌های هسته‌ای هموار می‌کند».

به گزارش رویترز، در این گزارش آمده است: “کره شمالی به توسعه توانایی خود برای تولید مواد شکافت پذیر در سایت یونگ بیون – تاسیسات هسته ای اصلی کره شمالی که اولین رآکتورهای هسته ای در آن راه اندازی شده اند، ادامه داده است.”

نماینده دائم کره شمالی در سازمان ملل به درخواست رویترز برای توضیح درباره این گزارش محرمانه پاسخی نداد.

ناظران سازمان ملل همچنین در این گزارش گفتند که بررسی‌ها نشان می‌دهد پیونگ یانگ دست‌کم در یک هک بزرگ در سرقت صدها میلیون دلار از دارایی‌های کریپتو دست داشته است.

در این گزارش آمده است: «سایر فعالیت‌های سایبری با تمرکز بر سرقت اطلاعات و روش‌های سنتی‌تر برای دستیابی به اطلاعات ارزشمند برای برنامه‌های ممنوعه کره شمالی، از جمله سلاح‌های کشتار جمعی، ادامه یافته‌اند».

ناظران در این گزارش نوشتند: «کره شمالی در حال آماده سازی در سایت آزمایش هسته ای خود بوده است، اگرچه هیچ دستگاه هسته ای آزمایش نشده است. این کشور در نیمه اول سال ۲۰۲۲ به سرعت بخشیدن به برنامه های موشکی خود ادامه داد.

در همین حال، نمایندگی دائم کره شمالی در سازمان ملل هشدار داد که هیچ کس حق ندارد از این کشور به دلیل استفاده از حق خود برای دفاع از خود با سلاح های هسته ای انتقاد کند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را به صفحه اول توصیه کنید