سرعت انتقال داده جدید ۱۰۰۰۰۰ برابر سریعتر از ۵G است


محققان ژاپنی با استفاده از سخت افزار استاندارد، رکورد جهانی سرعت انتقال داده را به نام خود ثبت کردند که ۱۰۰۰۰۰ برابر سریعتر از نسل پنجم اینترنت است.

سرعت انتقال جدید، 100 هزار برابر 5G استسرعت انتقال جدید، 100 هزار برابر 5G است

محققان ژاپنی با استفاده از سخت افزار استاندارد، رکورد جهانی سرعت انتقال داده را به نام خود ثبت کردند که ۱۰۰۰۰۰ برابر سریعتر از نسل پنجم اینترنت است.

مؤسسه تحقیقاتی مؤسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات ژاپن (NICT) از اولین نرخ انتقال داده ۱.۰۲ پتابایت (PB) در ثانیه با استفاده از فیبر نوری سازگار با زیرساخت کابلی معمولی، کمی بیش از ۱۲۵۰۰۰ گیگابایت، رونمایی کرد. در چند ثانیه

موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات این سیستم انتقال را با پوشش فیبر استاندارد با قطر محفظه استاندارد ۰.۱۲۵ میلی‌متر ساخته است و می‌گوید: «این گام مهمی در جهت ایجاد ارتباطات نوری با پهنای باند بسیار بالا و همگام‌سازی در آینده ی نزدیک.” “این با فناوری های کابلی موجود سازگار است.”

بر اساس بیانیه موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات در مورد جزئیات این دستاورد، این سیستم اجازه می دهد تا داده ها با سرعت ۱.۰۲ پتابیت در ثانیه تا فاصله ۵۱.۷ کیلومتری منتقل شوند.

در اوایل نوامبر ۲۰۲۰، این موسسه با تجهیزات غیر استاندارد به رکورد یک پتابایت در ثانیه دست یافته بود، اما به دلیل نحوه پردازش سیگنال، امکان کار در این مقیاس در مقیاس بزرگ وجود نداشت.

به گزارش وب سایت خبری آسیایی NextShark، نرخ انتقال می تواند از پخش همزمان ۱۰ میلیون ویدیو با کیفیت K8 پشتیبانی کند.

محققان مؤسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌گویند: «تقاضا برای ظرفیت بیشتر انتقال داده منجر به تحقیق در مورد حفره‌های انتقال طیفی جدید و فیبر نوری پیشرفته بر اساس موازی‌سازی فضایی شده است».

در سال‌های اخیر، فیبرهای بهبود یافته‌ای ظاهر شده‌اند که قطری برابر با غلاف فیبر نوری تک حالته معمولی دارند، اما می‌توانند چندین مسیر انتشار را پشتیبانی کنند.

این فیبرها می توانند ظرفیت انتقال را چند برابر کنند، اما همچنان با فرآیندهای تولید موجود سازگار هستند و به یک پذیرش تجاری بالقوه این فناوری انتقال تبدیل شده اند.

مقاله ای در مورد این رکورد در کنفرانس بین المللی لیزر و الکترواپتیک (سیا) در سال ۲۰۲۲ ارائه شد.