سرعت غیر قابل تصور اینترنت در ژاپن


ژاپن گزارش داده است که کاربران اینترنت این کشور می توانند هزاران ویدیو را در دو ثانیه دانلود کنند، در حالی که هنوز توسعه اینترنت در ایران کم است.

شایعاتی مبنی بر شکستن رکورد سرعت اینترنت و انتقال اطلاعات توسط ژاپنی ها شنیده می شود. بر اساس این خبر، سقف گیگابیت و ترابیت هنگام اندازه گیری سرعت انتقال اطلاعات به پس زمینه رفت و دستگاه آن به پتابیت ارتقا یافت.

ژاپنی ها ادعا می کنند که توانسته اند سرعت انتقال اطلاعات را در مسافت ۵۱ کیلومتری به ۱.۰۲ پبیت در ثانیه برسانند. این عدد به این معنی است که تقریباً ۱۲۷۵۰۰ گیگابایت داده در هر ثانیه قابل انتقال است.

به گفته سازندگان این فناوری، هزار فیلم ۴K با این سرعت تنها در دو ثانیه قابل دانلود است. اگرچه این رکورد در آزمایشگاه انجام شده است. با این حال، هنگامی که در یک محیط غیر آزمایشگاهی اعمال می شود، کاهش قابل توجهی در سرعت مشاهده نمی کنیم.

دانشمندان فناوری بر این باورند که این روش انتقال داده ممکن است در آینده ای نه چندان دور مورد استفاده قرار گیرد و منجر به نسل جدیدی از اینترنت شود.

اگرچه ژاپنی ها توانسته اند بارها و بارها رکورد سرعت را بشکنند. اما آمارها نشان می دهد که کشورهای در حال توسعه در پیاده سازی اینترنت پرسرعت موفق تر بوده اند.

آمار منتشر شده توسط موسسه تست سرعت نشان می دهد که سنگاپور در حال حاضر سریع ترین اینترنت ثابت جهان را با سرعت ۲۰۷ مگابیت در ثانیه دارد. این عدد نشان می دهد که سنگاپوری ها می توانند یک فیلم HD را در چهار ثانیه دانلود کنند. در زمینه اینترنت موبایل، امارات متحده عربی توانست با سرعت ۱۳۴ مگابیت بر ثانیه حرف اول را بزند.

ایران رتبه ۱۴۴ سرعت اینترنت را دارد

بر اساس این آمار، کشورهای خاورمیانه در فهرست سرعت اینترنت جایگاه مناسب و با وقاری دارند. ایران در این لیست نیست.

میانگین سرعت ایران در بخش اینترنت ثابت ۱۰ مگابیت بر ثانیه برآورد شده و رتبه ۱۴۴ را در بین سایر کشورها به خود اختصاص داده است. میانگین جهانی در این منطقه ۶۳ مگابیت بر ثانیه بود. بر اساس این سرعت اینترنت می توانید یک فیلم (با کیفیت HD و نه با کیفیت ۴K) را در ۱۰۰ ثانیه دانلود کنید.

در بخش اینترنت موبایل کشورمان با سرعت ۲۵ مگابیت بر ثانیه در جایگاه ۷۳ قرار دارد اما میانگین سرعت جهانی در این بخش ۳۱ مگابیت بر ثانیه است.

گفتنی است، آمار منتشر شده از نظرسنجی آنلاین ۱۸۰ کشور جهان به دست آمده است.

دولت ها و پهنای باند اینترنت

طی دو دهه گذشته، افزایش پهنای باند به یکی از مهم ترین مبارزات انتخاباتی در میان نامزدهای ریاست جمهوری تبدیل شده است. از سوی دیگر این موضوع یکی از مهمترین مطالبات مردمی دولت در سال های اخیر بوده است.

آمارها نشان می دهد که در سال ۲۰۰۷ پهنای باند بین المللی این کشور ۰۵/۶ گیگابیت بر ثانیه بوده است. این عدد در سال ۱۳۹۲ (پایان دولت نهم و دهم) به ۱۲۲ گیگابیت بر ثانیه رسید. دولت یازدهم و دوازدهم نیز این عدد را با ۱۴۰۰ افزایش به ۵۴۷۰ گیگابیت بر ثانیه رساندند.

آیا پهنای باند سرعت کاربران را افزایش می دهد؟

بدون شک با افزایش پهنای باند بین المللی، سرعت اینترنت نیز افزایش خواهد یافت. البته در صورتی که تعداد کاربران و استفاده آنها از اینترنت افزایش نیابد. به عبارت دیگر، اگر رشد تعداد کاربران متناسب با پهنای باند نباشد، مطمئناً سرعت اینترنت کاربران افزایش نخواهد یافت و حتی ممکن است با کاهش سرعت مواجه شوند. از سوی دیگر، سرعت اینترنت ممکن است تحت تأثیر محدودیت ها و فیلترهای اعمال شده توسط نهادهای مختلف قرار گیرد.