سرنوشت نامعلوم کمک هزینه نان


اصلاحات اقتصادی دولت سیزدهم اولین گام را حول کالاهای اساسی آغاز کرد. اصلاحاتی که هزینه زیادی دارد و البته هنوز…

அத்தை அக்க்கு யாரை நான்அத்தை அக்க்கு யாரை நான்

اصلاحات اقتصادی دولت سیزدهم اولین گام را حول کالاهای اساسی آغاز کرد. اصلاحاتی که هزینه های زیادی دارد که البته هنوز به مرحله نهایی نرسیده است. داستان اصلی از بهار ۲۰۱۸ آغاز شد، زمانی که دولت وقت به دلیل از سرگیری تحریم های آمریکا و روند صعودی قیمت ارز حاکم بر بازار، مجبور شد تغییراتی در سیستم ارزی ایجاد کند. بر این اساس دولت علاوه بر ممنوعیت واردات حدود ۲۰۰۰ قلم کالا، از در نظر گرفتن نرخ ثابت ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی خبر داد و این روال در چهار سال گذشته ادامه داشت.

اگرچه در روزهای ابتدایی اجرای این طرح، دولت برای اجرای برنامه خود به منابع کمتری نیاز داشت، اما در ماه های اخیر با توجه به رسیدن قیمت دلار به مرز ۳۰ هزار تومان، به نزدیک به ۲۰ میلیارد دلار رسید. برای استفاده در طول سال نیاز به اعتبار داشت می توان راهی برای پرداخت ارز ۴۲۰۰ تومانی پیدا کرد. به این ترتیب دولت سیزدهم که از ابتدا مخالفت خود را با طرح دولت قبل اعلام کرده بود، پس از بحث ها و گمانه زنی های فراوان در نهایت از اردیبهشت امسال ارز چند کالای اساسی را حذف کرد. به این ترتیب اعلام شد که حمایت مالی از افراد مختلف به ۴۰۰ و ۳۰۰ هزار تومان در ماه رسیده است و همزمان قیمت محصولاتی مانند روغن، گوشت مرغ، تخم مرغ و لبنیات در حال افزایش است. در پی این تصمیم، تورم ماهانه خرداد به بالاترین میزان سال‌های گذشته رسید و مشخص شد که در سایر بخش‌ها بازار بدون توجه به دستور دولت در حال فعالیت بوده است.

حتی برنامه های پیشنهادی وزیر دادگستری برای بازگرداندن قیمت ها به ۳۱ اردیبهشت امسال نیز بعید است به جایی برسد. در عین حال بحث در مورد برنامه های بعدی دولت در این زمینه ادامه دارد. یکی از بحث‌های اصلی، چگونگی ادامه حمایت‌های مالی در ماه‌های آینده است. دولت از ابتدا اعلام کرده است که یارانه نقدی به شکل فعلی موقت بوده و پس از آن با کالاهای الکترونیکی جایگزین می شود. اگرچه ابتدا قرار بود ظرف مدت دو ماه تعیین تکلیف این حمایت مالی مشخص شود، اما در آخرین اظهارات مسئولان دولتی تاکید کرده اند تا زمانی که زیرساخت های لازم فراهم نشود، حمایت های مالی به روش فعلی پرداخت خواهد شد.

علاوه بر این، سرنوشت دو ارز ترجیحی دیگر که آنها نیز بسیار مهم هستند، هنوز مشخص نیست. اولاً اگر قیمت دارو برای بیماران افزایش یابد

این موضوع مشکلاتی را ایجاد می کند و دولت اعلام کرده است تا زمانی که بیمه ها آماده ایفای نقش خود در این حوزه نباشند، ارز دارو را پرداخت می کنند و کالای دوم گندم است که بارها اعلام شده است که وضعیت تغییر خواهد کرد. اکثر مردم با مشکل مواجه هستند و از این رو دولت باید در این زمینه بسیار مراقب باشد.

همانطور که رئیس جمهور در ماه های اخیر بارها تاکید کرده است، دولت در حال حاضر برنامه ای برای افزایش قیمت نان و بنزین ندارد. رئیسی در آخرین صحبت های خود بار دیگر بر این موضوع تاکید کرده است. وزارت اقتصاد به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت اعلام کرد ۵۷ درصد نانوایی های کشور مشمول طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان هستند و بقیه نانوایی ها نیز تا پایان تیرماه این طرح را اجرا می کنند. در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست آیت الله سید ابراهیم رئیسی، روند اجرایی و نتایج طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان (MAHIA) در استان های مختلف بررسی شد.

در این جلسه گزارش وزارت اقتصاد و دارایی از دستاوردهای اجرای طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان ارائه و اعلام شد که تاکنون ۵۷ درصد نانوایی های کشور تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند. و پیش بینی می شود این رقم تا پایان جولای به ۱۰۰ درصد برسد. بر اساس این گزارش، برآوردهای اولیه نشان می دهد که تاکنون ۴۰ درصد یارانه آرد به ارزش ۵۰ هزار میلیارد تومان به صورت نان در اختیار مردم قرار نگرفته و هدر رفته، بلکه در آینده و در نتیجه اجرای آن هدر رفته است. طرح به صورت واقعی و در قالب خدمات دیگر به مردم بازمی گردد. در گزارش وزارت اقتصاد و دارایی اثرات مثبت و سازنده حکمرانی مبتنی بر داده ها و اطلاعات به عنوان یکی دیگر از ویژگی ها و نتایج اجرای طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان مورد تاکید قرار گرفت که نشان می دهد در حال حاضر دولت نسبت به این موضوع آگاهی بیشتری دارد. یارانه های هدر رفته در زنجیره تامین آرد و نان به دست آورده است. در این جلسه آقای رئیسی بار دیگر بر لزوم ثابت ماندن قیمت نان در سراسر کشور تاکید کرد و گفت: هدف از اجرای این طرح بهبود زیرساخت ها و نحوه پرداخت یارانه آرد و نان و افزایش قیمت است. نان. قیمت نان به هیچ عنوان مطرح نشده و نخواهد شد.

وی تصریح کرد: موفقیت های طرح مدیریت هوشمند یارانه آرد و نان می تواند الگویی برای سایر بخش ها در تخصیص یارانه و شفافیت باشد. رئیس جمهور تاکید کرد: اراده و تصمیم دولت بر بهینه سازی و منطقی سازی نظام حمایتی در کشور با هدف جلوگیری از هدر رفت پول است و این طرح در حال پیگیری است.

رئیس جمهور گفت: رسیدگی به اعتراضات باید تسریع شود تا اگر بدون دلیل موجه از دریافت منفعت محروم شد، منفعت پرداخت شود و در صورتی که براساس مستندات واجد شرایط دریافت منفعت نباشد، پرداخت خواهد شد. اطلاع رسانی و تاخیر در این کار مجاز نمی باشد. ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با توجه به رویکرد پرداخت سومین مرحله تسهیلات پس از اجرای طرح عدالت مزایا، بر تسریع رسیدگی به اعتراض بازماندگان به دریافت تسهیلات تاکید کرد و گفت: پس از ۲ تا ۳ ماه برخی خانواده ها همچنان گزارش می دهند که علیرغم وجود شرایط و اطلاع رسانی اعتراض، همچنان از مزایایی برخوردار نشده اند.

آقای رئیسی در این راستا بر لزوم صیانت جدی از سفره معیشتی و غذایی مردم تاکید کرد و گفت: علاوه بر سازوکارهایی که برای جبران افزایش قیمت با توجه به اصلاح تخصیص یارانه ها در نظر گرفته شده است، لازم است نظارت داشته باشیم. ارگان های داخل و خارج از دولت بر اساس سفته بازی و خارج از چارچوب منطق اقتصادی با افزایش قیمت ها مقابله کنید. بر این اساس رئیس‌جمهور به وزرای جهاد، صنعت، معدن و تجارت و دادگستری دستور داد با کارخانه‌ها، اصناف و تولیدکنندگانی که با افزایش غیرموجه قیمت‌ها در جهت ایجاد بی‌ثباتی و بی‌ثباتی در بازار و اقتصاد گام برداشته‌اند، قاطعانه برخورد کنند. ..

از صحبت های رئیس مشخص می شود که دولت همچنان بر وعده خود مبنی بر گران نشدن نان تاکید می کند، اما در عین حال برنامه های بهبود خرید نان را نیز دنبال می کند و باید دید آیا این بهبود باعث می شود که نان گران نشود یا خیر. در نهایت بر آن نیز تأثیر می گذارد. یارانه نان پرداخت می شود یا اینکه آیا دولت می تواند بیشتر با هزینه بیشتری پرداخت کند. او اصرار دارد که نان ارزان باشد. / تعادل