سهم پایین مناطق آزاد در جذب سرمایه گذاری خارجی – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی سهم مناطق آزاد در بخش صادرات را یک تا دو درصد عنوان کرد و گفت: سهم این مناطق به تعداد است. از مراکز تولیدی کشور سه درصد و با احتساب سرمایه گذاری خارجی حدود ۱۰ درصد است.

به گزارش ایسنا، نصرالا ابراهیم در نشست فعالان اقتصادی با نمایندگان اصناف کیش، فعالان اقتصادی را سلاحی قدرتمند و ارزشمند در نظام اقتصادی دانست و گفت: فعالان اقتصادی در شرایط سخت اقتصادی ناشی از بیماری کرونا و تحریم های ظالمانه قرار دارند. دولت تا با کمک آنها بتوانیم این زمان را با سربلندی پشت سر بگذاریم.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه رهبری و خدمت وظیفه ماست، خاطرنشان کرد: فعالیت پیشکسوتان در عرصه اقتصاد، سرمایه گذاری و ایجاد ارزش افزوده برای نظام اسلامی با عقیده اسلامی باید مسیری مورد رضایت خداوند متعال باشد. همه باید برانگیخت ائمه اطهار علیهم السلام باید تا آخر عمر در راه خدمت به مردم ایستادگی کنند و برای حل مشکلات کشور تلاش کنند.

بر اساس اعلام شورای عالی مناطق آزاد، وی افزود: امروز اقتصاد جهان به سمت اقتصاد دریامحور با هوشمندی، الکترونیک و ابزارهای مدرن برای افزایش بهره وری و تعیین اهمیت فعالیت اقتصادی پیش می رود. سرعت رشد اقتصادی و در کشور ما نیز اینگونه است.

رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی تصریح کرد: اجرای کامل قانون و مقررات قانونی مربوط به قانون مدیریت مناطق آزاد باید با قوت پیگیری و اجرا شود.

ابراهیمی همچنین به اهداف مناطق آزاد کشور اشاره کرد و گفت: انتقال فناوری و فناوری بالا، صادرات کالا و خدمات، توسعه تولید و تسهیل تولید و تامین منابع مالی لازم از طریق سرمایه گذاری خارجی از جمله اهداف آزاد است. مناطق، آنها می روند.

رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی نقش ۳۰ ساله مناطق آزاد فعال در صادرات کشور را بین یک تا دو درصد دانست و گفت: این اثربخشی آزاد کشور است. مناطق با هم حضور سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی در سه دهه گذشته بوده است.

ابراهیمی مراکز تولیدی را جزء اقتصادی کشور دانست و گفت: سهم مناطق آزاد از تعداد این مراکز در کشور ۳ درصد و با احتساب سرمایه های خارجی حدود ۱۰ درصد بوده است.

وی تکمیل نشدن زیرساخت های ارتباطی و انرژی را یکی از موانع دستیابی به اهداف مناطق آزاد عنوان کرد و گفت: در دنیا گاهی مناطق آزاد خارج از مناطق مسکونی انتخاب می شود و بعد زیرساخت ها ساخته می شود اما زودتر. برای سه دهه در کشور ما این کار بدون تکمیل زنجیره اصلی زیرساخت انجام شده است.

رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی با بیان اینکه مناطق آزاد نقش عمده ای در بازار سرمایه بین المللی دارند، اضافه کرد: راه اندازی بورس بین المللی باعث ایجاد مبادلات تجاری بین المللی و ایجاد مشترکات شده است. بازارها و مناطق آزاد پیوندی بین اقتصاد بین‌الملل و سیاست اقتصادی و دیپلماسی فعال بین کشورهای هدف ایجاد می‌کند.

ابراهیمی به قانون بودجه ۱۴۰۱ مبنی بر ایجاد بانک های برون مرزی اشاره کرد و گفت: در حال ارتباط و همکاری کامل با بانک مرکزی که متولی تامین زیرساخت های آن است برای ایجاد این بانک ها در مناطق آزاد کشور هستیم.

وی به رویداد کیش اینوکس ۲۰۲۲ اشاره کرد و گفت: این رویداد فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی است تا ظرفیت سرمایه گذاری و بورس بین المللی را بشناسند و برای احیای آن تلاش کنند که این مهم هم در دولت و هم در مدیریت است. بورس اوراق بهادار وزارت اقتصاد و دارایی و معاونان مرتبط با آنها حمایت و پیگیری جدی خواهند داشت.

رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری-صنعتی و ویژه اقتصادی با تاکید بر اینکه بدون مبنای مدیریت واحد و یکپارچه و سیاست های واحد نمی توان با قوانین منفعلانه و انتزاعی، امور اقتصادی کشور را اداره کرد. بخش اقتصادی تصریح کرد: بخش اقتصادی باید کاملاً یکپارچه باشد و سیاست‌های یکسانی در کشور اجرا شود و قوانین و مقررات موجود با حفظ استقلال حقوقی هر زیر مجموعه اجرا شود.

ابراهیمی تاکید کرد: انتظاری که از فعالان اقتصادی به عنوان مدیران نرم افزاری و سخت افزاری در حوزه تولید و صادرات وجود دارد، ارائه ایده در این حوزه برای عبور استقرایی از شرایط موجود با تکیه بر نظر کارشناسی و دانش محور است. و نظرات، زیرا تنها راه حل مشکلات اقتصادی و سرمایه گذاری، مدیریت مبتنی بر علم و دانش است.

وی سازمان‌های مناطق آزاد را در زمره بنگاه‌های اقتصادی برشمرد و گفت: سازمان‌های مناطق آزاد با تمام سرمایه‌ای که در اختیار دولت است باید با تسهیل امور اجرایی، کاهش زمان فرآیندهای اداری به سمت توسعه اقتصادی، کاهش هزینه‌ها و تبیین، اجرا شود. سود معقول و عادلانه با سرمایه گذاری در این زمینه ها.

ابراهیمی به تلاش جدی در حوزه گردشگری اشاره و تصریح کرد: جزیره کیش از این فرصت به خوبی استفاده می کند و سایر مناطق آزاد نیز می توانند با توجه به ظرفیت مناسب خود و در مواردی مانند اقتصاد دریایی، گردشگری دریایی، ورزش از آن استفاده کنند. گردشگری گردشگری سلامت، گردشگری علمی مبتنی بر بنگاه های دانش بنیان باید فعالیت کند و این حوزه ها به کمک اقتصاد کشور و ایجاد درآمد پایدار برای نسل جدید و استفاده از ابزارهای جدید از اتکا به فروش زمین خارج شوند.

وی به ایجاد اتاق فکر فعالان اقتصادی اشاره کرد و تصریح کرد: اتحاد و هم افزایی فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران تاثیر بسزایی در رفع مشکلات مناطق آزاد از جمله اجاره بها خواهد داشت و خدمات آنها باید به نفع مردم باشد. مردم و مردم به نفع مردم.لمس

رئیس دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در پایان افزود: همه فعالان اقتصادی موظفند با تفاهم و هم افزایی در کاهش اجاره بهای ساختمان ها به ویژه در جزیره کیش به مردم کمک کنند. و برای رضایت خدا و مردم سخت کوشید.