سوئد: مذاکرات پیوستن به ناتو ممکن است یک سال طول بکشد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، نخست وزیر سوئد در بیانیه ای به روسیا الیوم گفت که مذاکرات برای پیوستن این کشور به ناتو ممکن است یک سال طول بکشد.

بر اساس این گزارش، «مگدالنا اندرسون» در کنار نشست سران ناتو در مادرید اسپانیا افزود که ترکیه پایبندی خود را به قوانین بین المللی در مورد استرداد فراریان اعلام کرده است.

در همان زمان، آن لیندا، وزیر امور خارجه سوئد در مصاحبه ای گفت که کشورش نگرانی های ترکیه در مورد تروریسم را جدی می گیرد.

وی افزود که کشورش و فنلاند با ترکیه توافق کرده اند که از پ.ک.ک، پ.ک.ک و پیروان اپوزیسیون ترکیه، فتح الله گولن، حمایت نکنند.

در همین حال کاخ سفید اعلام کرد که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای استقبال از توافق آنکارا با فنلاند و سوئد که زمینه را برای پیوستن آنها به ناتو فراهم کرد، دیدار کرده است.

رجب طیب اردوغان روز سه شنبه پیش از رفتن به نشست سران ناتو در مادرید گفت که اگر سوئد و فنلاند می خواهند به ناتو بپیوندند، باید نگرانی های امنیتی ترکیه را در نظر بگیرند.

رئیس جمهور ترکیه یادآور شد که عضویت در ناتو مستلزم تعهداتی است و زمانی که سوئد و فنلاند به ناتو ملحق می شوند، باید نگرانی های امنیتی ترکیه را به عنوان یک عضو ۷۰ ساله ناتو در نظر بگیرند.

لازم به ذکر است که از ۱۵ فنلاند و سوئد پس از دهه‌ها بی‌طرفی، در ماه می به بهانه امنیت و جنگ بین روسیه و اوکراین، درخواست عضویت در ناتو را کردند. با این حال، ترکیه به دلیل حمایت طولانی مدت هلسینکی و استکهلم از پ‌ک‌ک، که آن را تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود می‌داند، روند رسیدگی به درخواست‌های عضویت هر دو کشور را مسدود کرده است..