سود واریز شده پس از سالها به دست سهامداران رسید


سود سپرده شرکت های بورسی پس از سال ها از طریق سامانه سجام به دست مردم رسیده و …

سود سپرده شرکت های بورسی طی سال های گذشته از طریق سامانه سجام به دست مردم رسیده و تا امروز سود سالانه دو میلیون و ۷۶۷ هزار سهامدار پرداخت شده است. اتفاقی که یک کارشناس بازار سرمایه برای تقویت نقدینگی موجود در بازار و افزایش قدرت خرید در نظر گرفته است.

به گزارش ایسنا، شرکت های بورسی برای تصمیم گیری در مورد میزان سود تقسیمی مجمع سالانه تشکیل می دهند که حاصل آن سود انباشته نامیده می شود. سود که شامل سرمایه گذارانی می شود که تا تاریخ مجمع سهام شرکت را در اختیار دارند. طبق قانون تجارت، شرکت های بورسی حداکثر تا هشت ماه پس از مجمع فرصت دارند تا سود نقدی را بین سهامداران خود تقسیم کنند.

علاوه بر فرصت ارائه شده به شرکت ها، یکی از دغدغه های سهامداران نحوه پرداخت سود سهام شرکت ها از سال ها قبل بوده است. این امر به دلیل الزام برخی شرکت ها به واریز سود سهامداران با روش های سنتی و قدیمی بود که تقریباً هیچ تأثیری جز ممانعت از دریافت سود سهامداران و واریز سود سهام در شرکت ها نداشت.

در واقع با وجود اینکه حدود چهار سال از راه اندازی سامانه سجام می گذرد و شرکت ها می توانستند به راحتی از طریق این سامانه سود به حساب سهامداران واریز کنند، اما از روش سنتی دریافت سود از بانک ها و تاکید بر بازدید سهامداران پیروی کردند. بانک .. گاهی اوقات که میزان سود آنقدر ناچیز بود که حتی برای مراجعه سهامدار به بانک کافی نبود.

تا آن سال درآمد حاصل از واریز سودهای واریز شده از طریق سجام سوخت و تاکنون حساب های آنها سالانه دو میلیون و ۷۶۷ هزار سهامدار از طریق سامانه سجام سود دریافت کرده است.

سپرده گذاری سود سالانه نقدینگی بازار را تقویت می کند

نیما میرزایی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به قول مدیر بورس برای پرداخت سود رسوبی و تاثیر این کمپین در افزایش اعتماد بازار، توضیح داد: پرداخت سود سهام در سال های اخیر یکی از بلندمدت ها بوده است. آرزوهای پایدار سهامداران

وی افزود: واریز الکترونیکی این سودها خبر خوبی است. اجرای بیشتر این موضوع و مشاهدات سهامداران بالطبع باعث افزایش خوش بینی نسبت به تصمیم گیری های بنیادی سازمان بورس خواهد شد و امیدوارم این رویه با جدیت و سرعت پیگیری و تکمیل شود. تا پایان سال جاری

میرزایی در پاسخ به این سوال که پرداخت سود عایدی چه تاثیری بر بازار می تواند داشته باشد، گفت: تفکر کنونی نسبت به بازار سرمایه و سهامداران نشان داده است که عموما به این بازار و سرمایه های مازاد در قالب سهام علاقه مند و وفادار هستند. یا در اوراق بهادار سرمایه گذاری کنید.

بنابراین واریز این سودها باعث تقویت نقدینگی بازار و افزایش قدرت خریداران می شود که خوب است. اعتماد سهامداران به بازار سرمایه و حفظ کامل منافع آنها نیز رو به افزایش است و شکاف های موجود در بدنه اعتماد سهامداران در سال ۱۳۹۹ با چنین تصمیماتی در داخل سازمان برطرف می شود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: بر اساس اطلاعات سپرده گذاری مرکزی، سود سالانه ۲ میلیون و ۷۶۷ هزار سهامدار از ابتدای سال جاری تا پایان هفته گذشته به حساب بانکی سهامداران واریز شده است. اطلاعات سیستم SJAM و کار انجام شده در مورد موضوعی به این بزرگی قابل ستایش است. با این حال، در مقایسه با همه شرکت ها و سهامداران، جاده باقی مانده کمی نیست.

اگر این موضوع با همین شتاب و جدیت دنبال شود، خوشبین هستم که پرونده این مهم تا پایان سال جاری با موفقیت به نتیجه برسد.

میرزایی با بیان اینکه سود رسوبات از طریق سامانه سجام پرداخت می شود اما همه افراد دارای حساب سجام نیستند، پیشنهاد کرد: ابتدا باید توجه داشت که این مشکل به خودی خود باعث ترغیب سجم (اغلب تازه واردان) به سجام می شود که نکته بسیار مثبتی است. . .

گسترش شبکه ارتباط الکترونیکی دو طرفه بورس و سهامداران از طریق کانال سجام، زیرساخت های استفاده از بازار سرمایه را تسهیل و تقویت می کند. به نظر من اطلاع رسانی گسترده یکی از راه حل های اصلی برای انبوه مردمی است که اطلاعات کمتر یا دیر نسبت به اخبار بورس دارند. به گفته وی، گسترش احراز هویت رایگان و ثبت نام شخصی که در سال گذشته شتاب گرفت، یکی دیگر از راهکارهای سجام شدن است.

تعیین محدودیت های معاملاتی، به ویژه برای خریداران IPO شکست خورده و سهامداران سهام (البته با مدیریت محتاطانه)، می تواند معما را کامل کند.