سیگنال بلومبرگ از قیمت جهانی طلا


این مدل که احتمال رکود در ۱۲ ماه آینده را ۱۰۰ درصد می‌داند، امیدها را برای بهبود قیمت جهانی طلا افزایش داد.

سیگنال بلومبرگ برای قیمت طلای جهانیسیگنال بلومبرگ برای قیمت طلای جهانی

چشم انداز اقتصادی: قیمت جهانی طلا در ۸ ماه گذشته (از ماه مارس) ۲۰ درصد کاهش یافته است و سرمایه گذاران را مجبور به حفظ دلار کرده است. زیرا افزایش شدید نرخ بهره آمریکا برای کاهش تورم، ارزش دلار را به سطوحی که در دو دهه گذشته مشاهده نشده بود، تقویت کرد.

انتظار برای یک نجات دهنده طلایی طولانی است

در این شرایط تنها امید خریداران طلا این است که رکود باعث افزایش ارزش این فلز گرانبها و ناجی آنها در سال ۲۰۲۳ شود.

اما اقتصاد ایالات متحده مدت هاست که به پایان رسیده است. آمارها هنوز وضعیت نسبتا خوبی از فعالیت اقتصادی در بزرگترین اقتصاد جهان را نشان می دهد. به عنوان مثال، داده های تولید صنعتی ایالات متحده که دیروز منتشر شد، بهتر از حد انتظار بود و نشان داد که اقتصاد همچنان قوی است.

با توجه به انتظار طولانی برای ورود به فاز رکود، انتظار برای معکوس شدن طلای جهانی نیز معامله گران جهانی را کمی خسته کرده است.

بلومبرگ: رکود اقتصادی در سال آینده قطعی است

با این حال، به گفته اقتصاددانان، کاهش اقتصادی اجتناب ناپذیر است. بلومبرگ دیروز گزارش داد که بر اساس مدل های اقتصاددانش، احتمال رکود در ۱۲ ماه آینده ۱۰۰ درصد یا قطعی است! در عین حال در آپدیت قبلی مدل این رقم تنها ۶۵ درصد بود. آنها تخمین می زنند که حتی قبل از آن تاریخ، احتمال رکود زیاد است و به طور کلی، احتمال رکود در تمام دوره های زمانی مورد مطالعه افزایش یافته است.

هفته گذشته، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی را از ۲.۹ درصد به ۲.۷ درصد کاهش داد و هشدار داد که سال ۲۰۲۳ برای بسیاری از اقتصادها با رکود همراه خواهد بود. به گفته اقتصاددانان این صندوق، “بدترین اتفاق هنوز در راه است.”

تحلیلگران بانک کانادایی BMO Capital Markets نیز در آخرین گزارش خود گفتند که انتظار دارند قیمت طلا در ماه های آینده نسبتاً ثابت بماند و تا سه ماهه دوم سال ۲۰۲۳ دوباره به بیش از ۱۷۰۰ دلار در هر اونس برسد.

مخالفان افزایش قیمت طلا با محرک رکود

با این حال، عده ای خوشبین نیستند که نگرانی صرف در مورد رکود می تواند قیمت جهانی طلا را به زودی تغییر دهد. به عنوان مثال، استراتژیست های کالا در TD Securities به رهبری بارت ملک می گویند: «به طلا به عنوان یک پناهگاه امن نگاه نکنید. تا زمانی که فدرال رزرو در جنگ با تورم پیشرفت نکند، بعید به نظر می رسد قیمت طلا در بحبوحه چشم انداز بدتر رشد اقتصادی افزایش یابد.

اکنون، پنجشنبه آینده (۲۷ اکتبر)، دولت بایدن آخرین داده های خود را منتشر خواهد کرد، به روزترین اعداد مربوط به تولید ناخالص داخلی سه ماهه سوم و بدهی ملی. اقتصاددانان و سرمایه گذاران در حال بررسی میزان انقباض اقتصاد در سه ماهه دوم و سوم هستند که می تواند به توضیح آینده بازارها کمک کند.

قیمت جهانی طلا امروز با ۱.۱ درصد کاهش به ۱۶۳۴ دلار در هر اونس رسید. اونس در حال حاضر به پایین ترین حد خود در ماه سپتامبر نزدیک شده است که پایین ترین قیمت طلا در حدود ۲.۵ سال اخیر بوده است