شرایط واردات خودرو چیست؟


سیدرضا فاطمی امین وعده داده است که ضوابط واردات ساماندهی شود تا بیشتر آن به خودروها سپرده شود.

شرایط واردات خودرو چگونه است؟شرایط واردات خودرو چگونه است؟

رئیس مجلس در نهایت قانون ساماندهی صنعت خودرو را ابلاغ کرد.

بر اساس آن قانون، واردات خودرو پس از تأخیرهای فراوان «مشروط» شد. شرایط واردات چگونه است؟

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس روز گذشته در نامه ای به رئیس جمهور از ساماندهی صنعت خودرو به دولت خبر داد. بر اساس این قانون مجوز واردات خودرو به مدت پنج سال صادر می شود.

تجارت نیوز نوشت: قانون ساماندهی صنعت خودرو، وزارت صمت را موظف به تدوین و تصویب ضوابط واردات خودرو کرده است.

در گذشته «شورای عالی نظارت بر اجرای سیاست های کلی نظام» واردات مشروط خودرو را مغایر با برخی از سیاست های کلی نظام می دانست. اما مصوبه مجلس پس از بررسی به تصویب شورای امکان سنجی رسیده است.

دنیای تجارت در این باره نوشته است: به نظر می رسد وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال واردات محدود و مشروط برای ترغیب مخالفان آزادسازی واردات و حمایت از تولید داخلی است.

این در حالی است که با گذشت سه هفته از پایان ممنوعیت واردات چهار ساله هنوز قوانین واردات نهایی نشده است. یکی از دلایل طولانی شدن این روند، مخالفت بانک مرکزی با کمبود ارز است.

احتمالاً نباید به صورت انبوه و با رعایت شرایط فوق وارد کشور شود. نمونه آن مکاتبات رضا فاطمی امین صمتی وزیر با رئیس جمهور است. وی در آن مکاتبات دلایل واردات را بیان کرد و تاکید کرد که ورود خودروهای خارجی ضرری برای صنعت خودروسازی کشور نخواهد داشت.

سیدرضا فاطمی امین وعده داد که قوانین واردات به گونه ای تنظیم شود که بیشتر آن به خودروهای ارزان قیمت و ارزان قیمت اختصاص یابد. در واقع کالاهای لوکس وارد نمی شود.

از دیگر وعده های وزیر صمتی به رئیس جمهور این است که اولاً سهم واردات از محل عرضه خودرو در بازار داخلی کم بماند و ثانیاً الزام انتقال فناوری به واردکنندگان در نظر گرفته شده است.

در نهایت به نظر می رسد در واردات باید سقف ارز را در نظر گرفت به طوری که به گفته وزیر صمت حداکثر ارز مورد نیاز برای واردات این محصول به کشور ۱.۵ میلیارد دلار است.

به گزارش تجارت نیوز، برخی کارشناسان معتقدند واردات مشروط و محدود خودرو کمک چندانی به ثبات و تنظیم بازار و عملا شکستن انحصار در این حوزه نخواهد کرد.