صادرات گاز به اروپا کاهش یافت


مجارستان از امضای قرارداد با شرکت گاز دولتی روسیه گازپروم برای خرید ۵.۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی خبر داد.

سدرون گرته‌ کھانی گاز به اروپاسدرون گرته‌ کھانی گاز به اروپا

مجارستان از امضای قرارداد با شرکت گاز دولتی روسیه گازپروم برای خرید ۵.۸ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی خبر داد.

پیتر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان روز چهارشنبه در حاشیه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا از توافق جدید کشورش با گازپروم خبر داد و توضیح داد که بر اساس این توافق، طرف روسی متعهد شده است که حداکثر ۵.۸ میلیون متر در هر واحد تولید کند. روز در سال در ماه های سپتامبر و اکتبر برای تحویل بیش از متر مکعب گاز طبیعی به مجارستان از آنچه در توافق بلندمدت بین دو طرف از طریق صربستان مقرر شده بود.

وزیر امور خارجه مجارستان که برای بررسی طرح پیشنهادی برای ممنوعیت صدور ویزا برای گردشگران روسی در نشستی با همکاران اروپایی خود شرکت کرده بود، اعلام کرد که با این طرح مخالفت خواهد کرد.

موافقت مجارستان برای واردات بیشتر گاز از روسیه در شرایطی مشخص شد که کشورهای عضو اتحادیه اروپا با آغاز اجرای طرح کمیسیون اتحادیه اروپا برای صرفه جویی ۱۵ درصدی در مصرف گاز، تلاش می کنند با کاهش عرضه گاز روسیه کنار بیایند.

اوایل صبح چهارشنبه، گازپروم تحویل گاز به خط لوله نورد استریم ۱ به اروپا را به دلیل «حفظ خط لوله گازپروم» به حالت تعلیق درآورد. این شرکت همچنین گفت که انتقال گاز به شرکت گاز فرانسوی Engie را «به دلیل عدم پرداخت کامل بدهی ماه جولای» به حالت تعلیق درآورده است.

با این حال، شرکت گاز روسیه در اوایل ماه جاری عرضه به مجارستان را افزایش داده بود که مخالف سرسخت تحریم گاز روسیه اتحادیه اروپا است.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که روابط گرمی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه دارد، پیش از این گفته بود که قراردادی را با روسیه برای تامین گاز طبیعی کشورش امضا خواهد کرد. وزیر خارجه مجارستان همچنین در ماه ژوئیه به کره سفر کرد تا در مسکو درباره این توافق گفتگو کند.