طالبان ارز دیجیتال را در افغانستان ممنوع کرد – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، مردم افغانستان از زمان روی کار آمدن طالبان، استفاده از ارز دیجیتال را افزایش داده اند، اما اکنون اخبار نشان می دهد که استفاده از ارز دیجیتال در افغانستان ممنوع شده است.

تحریم‌های غرب و بی‌ثباتی داخلی باعث ایجاد یک بحران اقتصادی جدی در افغانستان شده است و در نتیجه استفاده از ارز دیجیتال در افغانستان در سال گذشته افزایش یافته است.

با این حال بر اساس نیروهای امنیتی افغانستان روز جمعه بیش از ۱۶ صرافی ارز دیجیتال را دستگیر کردند و حداقل ۱۳ نفر را که در صنعت ارزهای رمزپایه فعالیت داشتند، پس از یک یورش در ولایت هرات تعطیل کردند. هرات سومین شهر بزرگ افغانستان است که تجارت ارزهای دیجیتال در آن رونق گرفته است.

اقدامات علیه بازار ارزهای دیجیتال به دستور بانک مرکزی افغانستان آغاز شد. ماه گذشته بانک مرکزی افغانستان ممنوعیت استفاده از ارزهای دیجیتال را در سراسر کشور اعلام کرد.

رئیس پلیس جرایم اقتصادی افغانستان اعلام کرد که پس از دستور بانک مرکزی، به دلیل اینکه تجارت ارزهای دیجیتال مشکلات زیادی را ایجاد کرده و مردم را فریب می دهند، ما وارد عمل شده و تمامی صرافی های مرتبط با این تجارت را دستگیر و مغازه های آنها را بسته ایم. بسته

صرافی های محلی گزارش دادند که مردم از این ارزهای دیجیتال برای تراکنش های فرامرزی با هدف دوری از تحریم های غرب استفاده می کنند. همانطور که افغانستان در حال حاضر از سیستم پرداخت سوئیفت معلق است.

بر اساس شاخص پذیرش جهانی رمزنگاری در سال ۲۰۲۱، افغانستان در میان ۲۰ کشور برتر تجارت ارزهای دیجیتال از ۱۵۴ کشور جهان قرار دارد.

زودتر همچنین در ماه ژوئن، طالبان تجارت می کنند فارکس آن را غیرقانونی و غیرقانونی اعلام کرد. افغانستان به دلیل تحریم های آمریکا و متحدانش بدترین بحران اقتصادی خود را پشت سر می گذارد. این تحریم ها شامل مسدود کردن ۹.۵ میلیارد دلار از دارایی های دولتی و دارایی های بانک مرکزی افغانستان است.