«عاشورا» مکتب عشق است/تربیت تمام نمی شود


به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، حجت الاسلام والمسلمین حمید نیکزاد، مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش و دبیر ستاد تعاون عصر امروز شنبه ۲۴ مردادماه در سخنانی گفت: . فرا رسیدن ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را تسلیت گفت: اکنون که ایام محرم و صفر در تابستان و اوقات فراغت دانش آموزان، خانواده ها، رهبران، مربیان و دلسوزان این سال و سال های بعد قرار گرفته است. مبلغان، فرصت بیشتری برای ارائه آموزش عاشورایی به کودکان و نوجوانان وجود دارد.

* راهورد شور حسینی، رشد صفات نفسانی

دبیر ستاد همکاری های حوزه های علمیه و آموزشی ادامه داد: باید از همه فرصت ها استفاده کرد و جلوه های نهضت امام حسین(ع) و یاران بزرگوارش را به تصویر کشید چرا که با ذکر وقایع محرم و صفر به ویژه مصائب. عاشورا گرچه شور و عواطف انسانی است، اما این هوس ها و عواطف رشد انسان را می گیرد و زمینه ساز رشد صفات نفسانی می شود و شایسته است از این فرصت برای تربیت کودکان و نوجوانان به نحو مطلوب استفاده شود.

حجت الاسلام والمسلمین نیکزاد گفت: طبیعی است که فصلی داریم که مدارس برای آموزش و پرورش تعطیل می شود، اما به تعبیر شهید باهنر آموزش و پرورش هیچ گاه تعطیل نیست و فراموش نکنیم که مدارس به تنهایی از عهده آموزش و پرورش برنمی آیند. . و هر کاستی را جبران کند.

وی تصریح کرد: عاشورا مکتب عشق است و انسان هر چه بیشتر و آگاهانه از این معلم بیاموزد رشد و تکامل بهتری پیدا می کند.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: بر اساس سند تحول بنیادین باید بسیاری از نهادها، پژوهشگران حوزه و دانشگاه، خانواده و سایر مجموعه های فرهنگی، تبلیغی، رسانه ای و تربیتی در ایفای بار سنگین آموزش و پرورش فعال باشند. آموزش و کمک به رشد.

* ترویج هویت دینی در مکتب عاشورا

حجت الاسلام والمسلمین نیکزاد گفت: اکنون که مراکز تفریحی فعال هستند و خوشبختانه فصل تبلیغ برای طلاب و روحانیون خردسال در نظر گرفته شده است، شایسته است فرزندانی شجاع، پرتلاش، ایمان مدار، آزاده و خانواده مدار کنیم. تلاش مضاعف کنیم و از نفس مطهر شهدای کربلا بهره ببریم. دوستان، ظلم ستیز و هویت دینی را در مکتب عاشورا تربیت کنیم.

وی تصریح کرد: سبک زندگی امام حسین (علیه السلام) و شهدای کربلا به گونه ای است که پیام های این حماسه جاویدان همواره موجب رشد و ترقی در طول زندگی بشر بوده است.

مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش ابزار هنری را برای روشنگری دانش آموزان با فلسفه قیام امام حسین (ع) ضروری دانست و افزود: به مربیان مراکز اوقات فراغت توصیه می شود پیام عاشورا را منتقل کنند. نسل جدید با روش های مختلف هنری.

حجت الاسلام والمسلمین نیکزاد یادآور شد: حادثه کربلا یک حادثه نیست بلکه یک دانشگاه بزرگ تعلیم و تربیت و واقعه ای است که آموزه های مهم دینی بسیاری را در خود جای داده است و ما می توانیم با قرار دادن گام های موثری در تربیت دینی فرزندان خود برداریم. نمونه عاشورا..

وی با اشاره به نگاه امام حسین(ع) به فرزندان، یاران و حتی بالاتر از آن، در اولین برخورد با دشمنان، گفت: این نگاه نیز نگاه متعالی به تربیت در بحبوحه جنگ و دنیایی است که وقتی فکر کودکان می شود. و نوجوانان با آموزه های عاشورا آمیخته و از آرمان های حسینی الهام می گیرند، سپس در موقعیت های مختلف زندگی اجتماعی خود رفتار و فعالیت مثبتی ارائه می دهند.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول توصیه کنید