عبور ناوهای آمریکایی از تنگه تایوان در راستای یکی از سیاست های چین است! – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، «جان کربی» هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا امروز یکشنبه در ادامه مداخله کشورش در امور داخلی چین گفت: عبور دو کشتی آمریکایی از تنگه تایوان واضح است. پیام این است که ارتش ما به حرکت و پرواز مطابق با قوانین بین المللی ادامه خواهد داد!

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا در این خصوص افزود: حرکت ۲ کشتی در تنگه تایوان از مدت ها قبل برنامه ریزی شده و در راستای سیاست چین واحد است!

وی در خصوص موضوع عملیات ویژه روسیه در اوکراین نیز گفت: هیچ نشانه ای از تمایل پوتین برای بازگشت به میز مذاکره در خصوص اوکراین دیده نمی شود!

در همین راستا، شی یی، سخنگوی فرماندهی جبهه شرقی ارتش آزادیبخش خلق (PLA) بیانیه ای صادر کرد و گفت: پس از حرکت ناوهای جنگی آمریکا به سمت تنگه تایوان، ارتش چین در حالت آماده باش قرار گرفته و آماده است. هر واکنشی است.

به گفته این مقام ارشد نظامی چین، «عبور دو رزمناو آمریکایی «چنسلورسویل» و «آنتی‌تام» از تنگه تایوان در روز یکشنبه ۲۸ اوت، توجه همگان را به خود جلب کرده است.

به گزارش رویترز، «این دو رزمناو آمریکایی در آب های بین المللی در تنگه تایوان در حال تردد هستند».

این نوع ماموریت ها معمولاً ۸ تا ۱۲ ساعت طول می کشد و همچنین توسط ارتش چین به دقت رصد می شود.

ساعاتی پیش خبرگزاری رویترز به نقل از سه مقام آمریکایی که نامشان فاش نشده گزارش داد، دو کشتی جنگی نیروی دریایی آمریکا برای اولین بار پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، از تنگه تایوان عبور کردند.

دور جدید تنش در تایوان پس از سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به جزیره تایوان در ۱۱ اوت، علیرغم هشدار مقامات چینی، آغاز شد. سفری که مقامات چینی می گویند ناقض سیاست «چین واحد» است.