علاقه ترکیه به اکتشاف گاز در دریای مدیترانه


به گفته وزارت انرژی ترکیه، این کشور می خواهد بار دیگر یک کشتی حفاری را برای جستجوی گاز طبیعی به شرق مدیترانه بفرستد. این فعالیت…

سودای دوباره ترکیه برای اکتشاف گز در دریای مدیتراننسودای دوباره ترکیه برای اکتشاف گز در دریای مدیترانن

به گفته وزارت انرژی ترکیه، این کشور می خواهد بار دیگر یک کشتی حفاری را برای جستجوی گاز طبیعی به شرق مدیترانه بفرستد. این اقدام می تواند باعث افزایش تنش بین آن کشور و یونان شود.

ترکیه می خواهد به پروژه بحث برانگیز اکتشاف گاز خود در دریای مدیترانه ادامه دهد. وزارت انرژی ترکیه اعلام کرد که کشتی حفاری «عبدالحمید خان» روز ۹ اوت بندر مرسین در جنوب این کشور را برای انجام ماموریت در دریای مدیترانه ترک می کند.

مکان دقیق حفاری احتمالی فاش نشده است و هنوز مشخص نیست که آیا این حفاری در آب های مورد مناقشه با کشورهای همسایه انجام می شود یا خیر.

هفته گذشته اما یکی از نمایندگان دولت ترکیه اعلام کرد که به زودی حفاری در «نزدیک قبرس» از سر گرفته خواهد شد.

تاریخچه تنش های نظامی و جنگ بین یونان و ترکیه امروز به یک قرن پیش برمی گردد. در دهه‌های اخیر، تنش‌ها بین دو کشور بر سر مسائل مختلف به‌ویژه قبرس و دریای اژه و شرق مدیترانه ادامه داشته است.

فعالیت کشتی های ترکیه در سال های اخیر در کشف گاز در شرق مدیترانه باعث تنش بین آنکارا و آتن شده است. زیرا اکتشاف گاز ترکیه در منطقه ای انجام می شود که دولت یونان مدعی است متعلق به آن کشور است.

مقامات می گویند در حالی که جزایری مانند کرت و رودس دارای آب های سرزمینی هستند، اما آنها منطقه اقتصادی انحصاری ندارند.

این مناقشه در سال ۲۰۲۰ پس از اینکه ترکیه کشتی تحقیقاتی خود “آروج رئیس” را برای یک ماموریت چند ماهه برای جستجوی گاز طبیعی به شرق دریای مدیترانه فرستاد شدت گرفت.

یونان اکتشاف و حفاری گاز ترکیه در نزدیکی جزایر خود را غیرقانونی می داند. اتحادیه اروپا در این مناقشه در کنار یونان قرار گرفته و با محکوم کردن اقدامات ترکیه، از آنکارا خواسته است که حفاری در شرق دریای مدیترانه را متوقف کند.

از سوی دیگر دولت ترکیه از موضع اتحادیه اروپا انتقاد کرده و مدعی است مناطقی که در آن ذخایر نفت و گاز حفاری شده است، متعلق به حوزه دریایی مناطق ساحلی این کشور است.