علت بیماری ALS چیست؟


بیماری لو گریگ ، معروف به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS ، ظاهراً به طور تصادفی افراد سالم و میانسال را مبتلا می کند. در میان بیماریهای عصبی عمده ، کمترین امید را برای درمان و زنده ماندن دارد. اگرچه توانایی های ذهنی دست نخورده باقی می مانند ، اما ALS افراد را اغلب از بیرون فلج می کند و اکثر بیماران در عرض سه سال می میرند و دیگر قادر به نفس کشیدن یا بلع نیستند. در هر زمان ، تخمین زده می شود که 30،000 برای زندگی خود در این کشور مبارزه می کنند. هر یک از ما حدود 1 در 400 احتمال ابتلا به این بیماری هولناک را داریم.

ALS شایع تر از آن است که به طور کلی شناخته می شود ، با میزان بروز در حال حاضر نزدیک به بیماری مولتیپل اسکلروزیس. علت آن چیست؟ 50 سال پیش دانشمندان دریافتند که میزان ALS در بین مردم بومی در جزیره گوام 100 برابر بیشتر از سایر نقاط جهان بوده است ، که به طور بالقوه سرنخی برای علت بیماری ارائه می دهد. بنابراین ، به جای 1 در 400 ، در برخی از روستاهای گوام ، 1 از 3 بزرگسال بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند!

درختان سیکاد مشکوک بودند ، زیرا دانه های پودر شده جزء اصلی رژیم غذایی بومیان بودند و گزارشاتی از حیواناتی وجود داشت که بیماری عصبی را پس از خوردن از آن نشان می دادند. و در واقع ، یک نوروتوکسین جدید در دانه ها به نام BMAA یافت شد. شاید این همان چیزی است که باعث چنین سطوح بالای ALS شده است؟ اما میزان BMAA در دانه های مردم آنقدر کم بود که محاسبه شد که افراد باید روزانه هزار کیلوگرم بخورند تا دوز سمی دریافت کنند – یعنی حدود یک تن دانه در روز. بنابراین ، کل نظریه Cycad کنار گذاشته شد و مسیر سرد شد.

اما پس از آن ، متخصص مغز و اعصاب مشهور الیور ساکس و همکارانش ایده ای در این زمینه داشتند. دانه های سیکاد همه بومیان نبودند. آنها همچنین خفاش های میوه (معروف به روباه های پرنده) که دانه های درخت سیکاد را می خوردند ، خوردند. بنابراین ، شاید این یک مورد از بزرگنمایی زیستی در زنجیره غذایی باشد ، زیرا حدود یک تن BMAA در بدن روباههای پرنده تجمع می یابد.

آخرین میخ در تابوت تشخیص سطوح بالای BMAA در مغز شش نفر از شش قربانی بومی این بیماری در کالبد شکافی بود ، اما در مغز افراد سالم که جان باختند نه. بنابراین ، با قطعه پازل نهایی ظاهراً در محل ، راه حل این خوشه اسرارآمیز در برخی از جزایر گرمسیری عجیب و غریب ALS/PDC پیدا شد ، به اصطلاح به این دلیل که حمله ALS به مردم در گوام نیز نشانه هایی از بیماری پارکینسون و زوال عقل داشت. بنابراین ، آنها آن را مجتمع زوال عقل پارکینسونیسم ALS نامیدند. بنابراین ، هنگامی که محققان گروه مقایسه ای مغزهای کنترل را انتخاب می کردند ، دو مورد از بیماری آلزایمر را نیز شامل می شدند. اما این مغزها BMAA نیز در مغز خود داشتند. و نه تنها این ، بلکه اینها قربانیان آلزایمر بودند کانادا، در طرف مقابل کره زمین. بنابراین ، محققان کالبد شکافی بیشتری را انجام دادند و هیچ BMAA در مغز کنترل پیدا نکردند ، اما BMAA در تمام قربانیان آلزایمر کانادایی مورد آزمایش تشخیص داده شد.

کانادایی ها خفاش میوه نمی خورند. چه خبر بود؟ خوب ، نوروتوکسین توسط خفاش ها ساخته نمی شود ، بلکه توسط درختان ساخته می شود ، اگرچه کانادایی ها نیز درختان سیکاد نمی خورند. به نظر می رسد که درختان سایکاد نیز نوروتوکسین ایجاد نمی کنند. این در واقع یک جلبک سبز آبی است که در ریشه درختان سیکاد رشد می کند و باعث می شود BMAA که در دانه ها قرار می گیرد ، و در خفاش ها ، سرانجام به مردم وارد شود. و این فقط نوع خاصی از جلبک های سبز آبی نیست ، بلکه تقریباً همه انواع جلبک های سبز آبی در سراسر جهان یافت می شود که BMAA تولید می کنند. تا حدود یک دهه پیش ، ما فکر می کردیم این نوروتوکسین محدود به این درخت گرمسیری عجیب است ، اما اکنون می دانیم که نوروتوکسین توسط جلبک ها در سراسر جهان ایجاد شده است: از اروپا گرفته تا آمریکا ، استرالیا ، خاورمیانه و جاهای دیگر.

اگر این جلبکهای سبز-آبی تولیدکننده نوروتوکسین در سراسر جهان وجود داشته باشد ، شاید BMAA عامل بیماریهای پیشرونده عصبی از جمله ALS در سراسر جهان باشد. محققان در میامی آن را آزمایش کردند و BMAA را در مغز فلوریدیایی ها که در اثر بیماری آلزایمر پراکنده و ALS جان خود را از دست دادند ، پیدا کردند ، اما نه در مغز کسانی که بر اثر بیماری عصبی متفاوتی به نام هانتینگتون جان خود را از دست داده بودند ، که می دانیم علت آن ژنتیکی است. جهش ، نه مقداری نوروتوکسین. آنها سطح قابل توجهی از BMAA را در 49 نمونه از 50 نمونه از 12 بیمار آلزایمر و 13 بیمار ALS پیدا کردند. نتایج (در ویدیوی من نشان داده شده است ALS: ماهیگیری برای پاسخ) برای بیماران آلزایمر آمریکایی و ALS از جنوب شرقی آتلانتیک و بیماران آلزایمری کانادایی از شمال غربی اقیانوس آرام پیشنهاد شد که قرار گرفتن در معرض BMAA گسترده است. همان چیزی در مغز افرادی که بر اثر بیماری پارکینسون می میرند یافت شد. ظاهراً شما می توانید BMAA بیشتری در موهای بیماران ALS زنده در مقایسه با گروه کنترل جمع آوری کنید.

بنابراین ، آیا BMAA در غذاهای دریایی فلوریدا وجود دارد؟ بله ، در ماهی های آب شیرین و صدف ، مانند صدف و باس ، و همچنین در اقیانوس. برخی از ماهی ها ، میگوها و خرچنگ ها دارای BMAA بودند که با خفاش های میوه گوام یافت می شد.

در ایالات متحده ، ماهی ممکن است خفاش میوه باشد.

شاید چالش سطل یخ عدم سرو غذاهای دریایی در آنها باشد. ویدیوی من را ببینید رژیم غذایی و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) برای بیشتر.

رژیم غذایی همچنین ممکن است در سایر اختلالات تخریب کننده عصبی نقش داشته باشد:

در سلامتی ،
مایکل گرگر ، دکتر

PS: اگر هنوز این کار را نکرده اید ، می توانید در ویدیوهای رایگان من مشترک شوید اینجا و ارائه های زنده و سالانه من را مشاهده کنید:دیدگاهتان را بنویسید