عوارض جانبی خطرناک مولتی ویتامین

اولین قانون وجود دارد که همه ما باید همیشه آن را در نظر داشته باشیم و آن این است که همه داروها، چه مولتی ویتامین و چه نباشند، عوارض جانبی دارند. با این حال، مانند سایر داروها، حاشیه ایمنی ویتامین ها بر اساس شدت یا تعداد عوارض جانبی مرتبط با آنها تعیین می شود. برخی از ویتامین ها در صورت مصرف بیش از حد می توانند عوارض جانبی خفیفی داشته باشند، در حالی که برخی دیگر عوارض جانبی متعدد و/یا شدید دارند.

توصیه می شود که افراد در صورت مشاهده هر یک از این علائم واکنش آلرژیک به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشند: کهیر. مشکل در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، کهیر، خارش، حساسیت انگشتان، شکم و غیره.

هنگامی که مولتی ویتامین ها طبق دستور مصرف شوند، عوارض جانبی جدی انتظار نمی رود، مگر اینکه مصرف بیش از حد یا منع مصرف داشته باشد. عوارض جانبی کمتر جدی ممکن است شامل موارد زیر باشد: ناراحتی معده. سردرد؛ یا طعم بد در دهان

ذکر تمام عوارض جانبی فردی هر ویتامین در اینجا غیرممکن خواهد بود، اما برخی از آنها و موارد مهم مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

ویتامین سی: بسیاری از مردم باور نمی کنند که ویتامین C می تواند مضر باشد. طبیعی است، اما فقط در صورت سوء استفاده. دوز روزانه ویتامین C بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلی گرم تا ۲ هفته است. با این حال، بسیاری از مردم دوست دارند هر از چند گاهی یک یا دو قرص بریزند، و با فرمول طعم‌دار موجود در حال حاضر، به راحتی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد. شواهد کافی وجود دارد که نشان می دهد مصرف بیش از حد ویتامین C می تواند منجر به تشکیل سنگ کلیه شود. وضعیتی که در صورت عدم درمان مناسب می تواند منجر به نارسایی کلیه شود.

ویتامین C اضافی می تواند مایعات بدن ما را اسیدی کند و منجر به اسیدوز متابولیک شود، وضعیتی که می تواند منجر به کم آبی بدن شود و برای بدن مضر باشد.

اهن: هیچ عارضه جانبی خاصی در رابطه با برند خاصی از مولتی ویتامین وجود ندارد، مگر در موارد بسیار کمی، مانند آهن و مس. استفاده زیاد از آهن منجر به مسمومیت با آهن می شود. این همچنین به عنوان مسمومیت با آهن شناخته می شود و مسئول یک وضعیت فیبروتیک کبد به نام هموکروماتوز است. بیماری های پیشرفته مانند سنگ کلیه، سیروز کبدی، سرطان و غیره تنها پیامدهای دیرهنگام سوء مصرف ویتامین هستند. مصرف بیش از حد اکثر مواد مغذی فلزی معمولاً در دراز مدت منجر به نارسایی اندام می شود.

پتاسیم: این در برخی از فرمول‌های مولتی ویتامین یافت می‌شود و اگر بیش از حد مصرف شود، می‌تواند باعث هیپرکالمی شود، وضعیتی که می‌تواند حتی در افراد عادی منجر به بلوک قلبی شود.

کلسیم: به خوبی مستند شده است که سوء مصرف کلسیم به هر شکلی می تواند اشکال مختلف سنگ مانند سنگ کیسه صفرا یا سنگ کلیه را تشکیل دهد که می تواند در هر نقطه از سیستم کلیوی (کلیه، حالب یا مثانه) ایجاد شود. یک عارضه جانبی اولیه کلسیم اضافی نیز می تواند به عنوان مشکل قلبی، یبوست و درد شکم دیده شود. بنابراین مولتی ویتامین های حاوی کلسیم را نباید بدون تجویز پزشک مصرف کرد.

عوارض جانبی ویتامین های A، B، D و E به خوبی شناخته نشده است، اما وجود دارد.

تداخل برخی ویتامین‌ها با داروهای دیگر که همزمان مصرف می‌شوند، می‌تواند باعث مضر شدن یک داروی بی‌ضرر شود. مکمل های مولتی ویتامین مانند کلسیم یا آهن باعث افزایش یا کاهش سرعت جذب دارو در بدن می شوند. این شکل از تعامل می تواند پیامدهای منفی داشته باشد. به دلیل تداخلات احتمالی، بهتر است مکمل های ویتامین و مواد معدنی خود را چند ساعت پس از مصرف داروهای تجویزی خود مصرف کنید. یک مثال معروف اتصال کلسیم با تتراسایکلین است.

ویتامین k اعتقاد بر این است که مصرف بیش از حد می تواند بر برخی از فرآیندهای سیستم انعقادی انسان تأثیر بگذارد. اگرچه این خیلی خوب ثابت نشده است.

منیزیم استفاده بیش از حد عموماً به دلیل ایجاد اسهال شناخته شده است. روی و سایر فلزات در مقادیر زیاد برای بدن بسیار خطرناک هستند و عوارض جانبی آنها می تواند از تغییر رنگ دندان ها، پلی اوری (افزایش ادرار)، خونریزی معده، آریتمی قلبی (ضربان نامنظم قلب)، گیجی و ضعف عضلانی باشد.

به طور کلی، موضوع عوارض جانبی مولتی ویتامین چندان محبوب نیست زیرا اکثر ویتامین ها حاشیه ایمنی بالایی دارند. بنابراین، علاقه در درجه اول بر روی نوع تداخل دارویی که رخ می دهد متمرکز است. بسیاری از مواد تشکیل دهنده مولتی ویتامین ها کوفاکتور هستند. به عنوان مثال، کوآنزیم Q10 و واکنش های شیمیایی خاصی را در بدن کاتالیز می کند. مصرف بیش از حد می تواند منجر به اغراق در این واکنش های شیمیایی شود.

معمول نیست که مولتی ویتامین ها باعث واکنش ناگهانی تشنج شوند. برخی از آنها می توانند ناشی از چنین فعل و انفعالاتی باشند، بنابراین مهم است که اگر بعد از مصرف مولتی ویتامین ها متوجه چیز عجیبی مانند سرگیجه یا انقباض عضلانی شدید، سریع به پزشک مراجعه کنید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر