فایل FATF را به کتابخانه تشخیص برگردانید


یکی از اعضای شورای تصمیم‌گیری می‌گوید: پرونده FATF تاثیری بر وضعیت اقتصادی فعلی نخواهد داشت.

FATF اجرا شده استFATF اجرا شده است

یکی از اعضای شورای امکان سنجی می گوید: در حال حاضر در زمانی که دولت اهمیت FATF را به آن اعلام می کند، منتظر نظر نهایی دولت درباره FATF هستیم.

یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: پرونده FATF در ایجاد شرایط اقتصادی کنونی بی تاثیر نیست، اما راهی برای قفل کردن همه چیز نیست. البته در حال حاضر منتظر نظر نهایی دولت در زمان FATF هستیم که دولت اعلام کند FATF چقدر برایش مهم است و چقدر می تواند این کار را انجام دهد.

محمدرضا باهنر، دبیر کل جامعه مهندسین اسلامی در پاسخ به این باور که دولت باید از حوزه دیگری شروع به جراحی اقتصادی کند و در مراحل بعدی به سراغ کالاهای اساسی برود، به مانیبان گفت: گندم یا لبنیات.

این چهره اصولگرا افزود: به طور کلی یارانه برای کالاهای اساسی تعلق می گیرد، البته انرژی و این گونه موارد برای افراد در رده کالاهای اساسی لحاظ نمی شود، اما بیشتر یارانه ها به حوزه انرژی تعلق می گیرد. البته وقتی از دولت صحبت می کنم، منظورم این نیست که از جیب مردم است، بلکه یارانه ها در جیب مردم است. بنابراین وقتی گفته می شود سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار می توانیم پس انداز کنیم، به این معناست که اگر این کار را انجام دهیم، پول مردم را هدر نمی دهیم، بلکه درست استفاده می کنیم.

چه کالاهایی برای واردات ارز ترجیحی هزینه شد؟

باهنر با بیان اینکه پیش از این گفته می شد ارز ترجیحی برای واردات کالاهای غیرضروری تعیین شده است، تصریح کرد: واقعیت این است که یارانه ها عموما در کالاهای اساسی قفل می شود، البته شنیده ها حاکی از آن است که در دوره قبل مثلا دلار ۴۲۰۰ دلار بوده است. مقدار غذای وارداتی سگ یا قسمت بیل یا چیزهای دیگر که خیلی زیاد نیست. البته نباید یک سنت از ارز ترجیحی برای واردات این گونه کالاها صرف شود، نمی خواهم این را توجیه کنم، اما در دولت قبل ۴۲۰۰ گوجه فرنگی عمدتاً برای کالاهای اساسی هزینه می شد.

این عضو شورای امکان سنجی در پاسخ به اینکه برخی کارشناسان وضعیت اقتصادی کنونی را به دلیل بسته شدن پرونده FATF در مجمع و قرار گرفتن ایران در لیست سیاه می دانند، گفت: خیر، این پرونده FATF نیست. البته ناکارآمد نیست، اما این راهی نیست که همه چیز را در آن قفل کنید.

البته در حال حاضر منتظر نظر نهایی دولت در زمان FATF هستیم که دولت اعلام کند FATF چقدر برایش مهم است و چقدر می تواند این کار را انجام دهد.

آیا فایل FATF در ترکیب تشخیصی باز می شود؟

باهنر در پاسخ به اینکه بنابراین امکان باز شدن پرونده FATF در شورای امکان سنجی وجود دارد؟ وی گفت: بله، امکان باز شدن پرونده FATF وجود دارد اما در حال حاضر مسکوت است.

دبیر کل جامعه مهندسین اسلامی درباره اینکه چه کسانی در ابرانقلاب دست دارند؟ وی از آنجایی که برخی معتقدند ابرانقلاب برخاسته از یک جریان اصولگرا است، خاطرنشان کرد: در ابرانقلاب بحث اصولگرا و اصلاح طلب مطرح نیست. برخی شعارهای خیلی تند به نفع مردم می دهند و بعد می بینیم که هیچ اتفاقی نمی افتد یا مثلاً شعارهای خیلی تند به نفع یک گروه می دهند.

به قول حضرت آقا این افراد خیلی انقلابی هم هستند اما در میانه راه خسته می شوند یا متوجه می شوند که اشتباه کرده اند. مشکل اینجاست که همیشه باید تعادل در مواضع ما باشد، همه چیز را نمی توان صفر و صد و سیاه و سفید دانست که خیلی زود تب می کنند، تب خیلی زود از بین می رود.

پاسخ باهنر به اینکه این چهره های به شدت انقلابی در دولت هم حضور دارند؟ به من یادآوری کرد: نمی دانم.