فنی ترین صنایع دستی ایران وارد بازار نشد – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهری – گروه استانی: در استان لرستان صنایع دستی ثمره جوامعی است که عشق را از دل جاری می کند و با انگشت آن را روی گلیم و جاجیم می کشد یا با چکش حکاکی می کند.

صنایع دستی لرستان به سه نوع گردشگر، روستایی و شهری تقسیم می شود. بیشتر صنایع دستی عشایر توسط خانوارها مصرف می شود و کمتر به بازار عرضه می شود.

موانع معرفی فنی ترین صنایع دستی در ایران

از انواع عشایر عشایری استان لرستان می توان به سیاه چادر اشاره کرد. چت کنید، فرش و موکت. صنایع دستی کشور را فرش، قالیچه، رنگرزی و بافندگی تشکیل می دهد و عمده ترین صنایع دستی شهری صنایع دستی، نمد بافی، قلم زنی، ساخت ورشو، قالی، مواج و قالی است. بافندگی است.

صنایع دستی لرستان علیرغم پتانسیل فراوانی که دارد با چالش های زیادی از عدم ایجاد بازارچه صنایع دستی گرفته تا بیمه نشدن صنعتگران در این بخش مواجه است، حوزه ای که می تواند در ایجاد اشتغال و تولید نقش داشته باشد. تاثیر گذار آره تاثیر گذار است.

میز رنگی صنایع دستی لرستان / تاپ هنر عامیانه لرستان

برای اولین بار در سال ۱۳۶۶ در لرستان زمزمه ساخت بازارچه صنایع دستی در حین ایجاد آن به گوش رسید. بازار نیمی ماند.

همچنین در سال گذشته به دلیل عدم تخصیص بیمه اجتماعی، یک هزار و ۷۳۵ صنعتگر در سود بیمه صنعتگران به دلیل نداشتن سهم دولتی، مشمول استفاده از زمین و بیمه مسافرتی شدند که تبدیل به بیمه نامه زمین و مسافرت شد.

گردش مالی ۶۵ میلیارد ریالی صنایع دستی لرستان

سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان در سخنانی از فعالیت بیش از ۳۳ هزار نفر به صورت مستقیم و فعالیت ۸۵ هزار نفر به صورت غیرمستقیم در بیش از ۵۲ رشته صنایع دستی رایج برای افراد بومی و غیربومی در استان خبر داد. استان لرستان

وی گفت: ایجاد بیش از ۲۷ بازار فروش نوروزی و نمایشگاه فصلی و اتفاقی توسط صنعتگران استانی، شرکت در بیش از ۱۲ نمایشگاه ملی و منطقه ای، ۷ نشان کیفی و ملی صنایع دستی و بیش از گردش مالی سالانه صنعتگران استانی. فروش بیش از ۶۵ میلیارد ریالی هنرهای صنعتی مربوط به برپایی نمایشگاه ها و بازارها همگی سند ممتازی از توانایی ها و استعدادهای فراوان در حوزه صنایع دستی در استان لرستان است.

میز رنگی صنایع دستی لرستان / تاپ هنر عامیانه لرستان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان ادامه داد: استان در سال های اخیر گام ها و برنامه ریزی های خوبی برای احیاء و رونق صنایع و هنرهای سنتی برداشته است که موفقیت های خوبی را در پی داشته است.

قاسمی گفت: این موارد شامل ایجاد مشاغل کم هزینه و با ارزش افزوده بالا، تقویت و رشد کارگاه های کوچک و بزرگ و مشاغل کوچک داخلی و تامین اعتبارات تبصره ۱۸ قانون بودجه کشور است.

ایجاد ۳ خانه صنایع دستی را دنبال کنید

وی با اشاره به افزایش کمی و کیفی صنایع دستی در استان گفت: با هدف ثبت نام و حمایت از هنرمندان استان در زمینه های مختلف صنایع دستی، تولید و حفظ آثار مستند، انواع فیلم های تبلیغاتی و آموزشی است. وبینارها یکی از اولویت های کلیدی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان، تخصص در صنایع دستی و کمک به دانشجویان و پژوهشگران حوزه صنایع دستی با توجه به سلیقه جدید مشتریان است.

میز رنگی صنایع دستی لرستان / تاپ هنر عامیانه لرستان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان همچنین خاطرنشان کرد: ایجاد سه خانه صنایع دستی در زمینه چوب و منسوجات سنتی و ورشو، تفاهم نامه های مختلف همکاری با بنیاد تعاون اداره زندان مرکزی، در راستای حمایت از تولیدکنندگان هنرهای سنتی، این استان همچنین در راستای ترویج انواع صنایع دستی از طریق صدا و سیما و رسانه های گروهی جدی است.

قاسمی تصریح کرد: برای علاقه مندان به آموزش صنعتگران و اساتید زبده در رشته های تجاری سازی شده، آموزش های عمومی ارائه می شود.

فعالیت ۳۰۰۰۰ صنعتگر در لرستان

وی افزود: آوازه جهانی صنایع دستی لرستان انواع صنایع دستی و سنتی، قالی و مسته و جاجیم، نخ ریسی سنتی، حرمی‌بافیساخت و حکاکی ورشو در ورشو، آژیه‌دوزی آره گیوه‌بافیلباس محلی در نامدامل، لری و بختیار (چوقابافیانواع محصولات نمدی، چرم دست دوز، زیورآلات سنتی محلی، گره و منبت چینی، میناکاری، نقاشی و تذهیب روی شیشه، ساخت چاقو و ساخت انواع آلات موسیقی به ویژه ویولن لری، تراش گرانبها و نیمه سنگ های قیمتی و . همه آنها حد واسط شهرت و اعتبار در نظر گرفته می شوند بین المللی دارد و محصولات آن در استان از جایگاه خوبی برخوردار است.

میز رنگی صنایع دستی لرستان / تاپ هنر عامیانه لرستان

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: ماهیت منحصر به فرد و برتر محصولات و فواید صنایع دستی ناشی از ویژگی های منحصر به فردی است که می تواند به زیبایی شناسی، تعالی، خلاقیت و وابستگی فرهنگی، کارکردهای صنایع دستی، سنت ها، مذهب منجر شود. و روابط قابل توجه و مثمر ثمر بوده و صادراتی استراتژیک برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه محسوب می شود.

قاسم افزود: امروزه صنایع دستی مهمترین منبع اشتغال زایی در بسیاری از کشورهای در حال توسعه است، علاوه بر این، این صنعت یکی از عوامل اصلی سرانه تولید دولت در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است.

وی ادامه داد: علاوه بر ۳۰ هزار صنعتگر و هنرمند، بیش از ۵۲ رشته صنایع دستی مختلف در این حوزه وجود دارد که برخی از آنها شامل صنایع دستی استان از جمله پوشاک محلی، قالیچه و هنرمندان است. مسته و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به کشورهای مختلف صادر شده است.

میز رنگی صنایع دستی لرستان / تاپ هنر عامیانه لرستان

۷۵ درصد پیشرفت در بازار صنایع دستی

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تصریح کرد: مسته داریتراش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی، محصولات چرم دست ساز به کشورهای آلمان، ترکیه، روسیه، استرالیا، کشورهای حوزه خلیج فارس و چین و ایتالیا، عراق، کویت، کانادا و سوئد صادر شد.

وی بیان کرد: تعداد صنایع دستی متفرقه تولید شده توسط گلیم و مستهجاجیم، بافندگی، حرمی‌بافیساخت و حکاکی ورشو برای ورشو، چرم دست دوز، آژیه‌دوزی آره گیوه‌بافیلباس محلی در نامدامل، لری و بختیار (چوقا بافندگی). و زیرانداز و لباس محلی و تخمین زده می شود ۱۲۰ تن در سایر محصولات در سال.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: این محصولات علاوه بر مصرف داخلی در استان و صادرات چمدان به خارج از کشور، در فروشگاه های داخلی و مراکز تفریحی و گردشگری و هتل ها از طریق سایت های فروش و فضای مجازی در سراسر کشور به فروش می رسد. کشور.

میز رنگی صنایع دستی لرستان / تاپ هنر عامیانه لرستان

قاسمی گفت: آموزش های صنایع دستی، بازاریابی، بسته بندی، طراحی محصول، بازاریابی و صادرات در شهرها و روستاهای استان برگزار شده است.

وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۷۵ درصدی بازار صنایع دستی خرم آباد گفت: این پروژه در ۲۸ غرفه در زمینی به مساحت ۳۵۰۰ متر مربع احداث شده و تاکنون ۳۰ میلیارد ریال وام دریافت کرده است.

۳۶۰ میلیارد ریال پرداخت می شود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان افزود: ۳۶۰ میلیارد ریال در سال ۱۴۰۰ و سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ سهم استان از اعتبارات تکلیفی قانون بودجه عمومی و ایجاد اشتغال برای مشاغل داخلی را اعلام کرد. ۴۰۰ نفر از فعالان این حوزه بانک را معرفی کردند و فرصت های خود را بدست آوردند.

قاسمی ادامه داد: اکثر دریافت کنندگان تسهیلات قالی بافی، مسته بافندگیچرم کاری، قلم زنی و که با فراهم کردن فضای مورد نظر برای ۱۸۰ کارگاه و ۲۸۲ نفر ایجاد شد.

میز رنگی صنایع دستی لرستان / تاپ هنر عامیانه لرستان

وی با اشاره به ایجاد آموزش های مهارتی در مراکز آموزشی کمیسیون امداد و بهزیستی، مناطق محروم حاشیه شهرها، زندان های استان، مراکز صنایع دستی در روستاها، تعاونی های صنایع دستی، گفت: ۱۲ مرکز آموزش های ویژه ای در زمینه صنایع دستی مختلف ارائه کرده اند. در مجموع ۶۵۰ نفر دارای گواهی شرکت در دوره های مختلف گلیم و مستهجاجیم، بافندگی، خیلی بد بافندگیساخت و حکاکی ورشو در ورشو، آژیه گلدوزی و گیوه‌بافیلباس محلی در نامدامل، لری و بختیار (چوقا بافندگیکلاه نمدی، زیور آلات سنتی محلی، گره و منبت چینی، میناکاری، نقاشی و تذهیب روی شیشه، ساخت چاقو و انواع آلات موسیقی به ویژه ویولن لری و صادرات.

چشم صنعتگران در انتظار بیمه است

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان تصریح کرد: در مجموع ۱۲۳۲ پروانه تولید انفرادی، پروانه تولید کارگاهی، گواهی صنایع دستی، جواز تاسیس کارگاه، پروانه مشاغل خانگی انفرادی و حمایت های حقیقی و حقوقی صادر شده است. منسوجات سنتی، کالاهای چرمی، تراش سنگ و حکاکی برای ۲۱۰۷ نفر شغل ایجاد کرد.

قاسمی در خصوص صدور و تمدید بیمه صنعتگران استان گفت: با توجه به عدم تخصیص بیمه تامین اجتماعی در سال گذشته با توجه به سهم دولت از کمک هزینه بیمه صنعتگران، یک هزار و ۷۳۵ صنعتگر از بیمه بهره مند شدند. گزارش شده است که مراحل نهایی با اصلاح فهرست ۲۱۳ نفره شناسایی شده و بیمه زمین و بیمه مسافرتی در حال انجام است.