قاتل به صحنه جرم بازمی‌گردد! ایسنا/خراسان رضوی «خاطرات یک قتل» داستان پیدا کردن یک قاتل سریالی در یکی از شهرهای کره جنوبی است که زن‌های بسیاری را با روشی خاص به قتل می‌رساند.

«خاطرات یک قتل» فیلمی به نویسندگی و کارگردانی بونگ جون‌هو، فیلم‌ساز اهل کره‌جنوبی است که در سال ۲۰۰۳ بر روی پرده‌ سینماهای دنیا به نمایش درآمده است. این فیلم که در ژانر درام جنایی ساخته شده است، توانسته جوایز بین‌المللی بسیاری را از جشنواره‌های معتبر جهانی از آن خود کند و از سوی منتقدان و مخاطبان مورد استقبال قرار گیرد. «خاطرات یک قتل» دومین فیلم بلند بونگ جون‌هو به عنوان کارگردان است که نام او پس از ساختن فیلم «انگل» در سال ۲۰۱۹ و گرفتن جایزه بهترین فیلم بین‌المللی و بهترین فیلم جشنواره اسکار بیش از پیش بر سر زبان‌ها افتاد و جایگاه او را به عنوان یک کارگردان مطرح بین‌المللی تثبیت کرد.

در این فیلم سونگ کانک‌هو بازیگر مطرح کره‌ای، نقش کارگاه محلی و مسئول پرونده قتل را ایفا می‌کند. او همچنین در فیلم «انگل» نیز با این کارگردان هم‌وطن خود همکاری داشته است.

داستان «خاطرات یک قتل» با قتل یک زن به دست یک قاتل سریالی آغاز می‌شود و دو کارآگاه محلی به دنبال دستگیر کردن این قاتل تلاش می‌کنند. این دو کارآگاه پلیس خیلی در کار خود موفق نیستند و حتی لحظاتی از فضای فیلم با ته‌مایه‌های کمدی همراه است و این دو کارآگاه با نادانی تمام به دنبال قاتل می‌گردند. در ادامه داستان، یک کارآگاه از سئول می‌آید و با پیوستن این کارآگاه حرفه‌ای به آن‌ها، داستان به مرور زمان جدی‌تر و جنبه‌های سیاه ماجرا پررنگ‌تر می‌شود.

هر دو کارآگاه محلی بدون هیچ فکر و برنامه‌ای به دنبال قاتل می‌گردند و تنها به خشونت متوسل هستند و حتی یکی از آن‌ها معتقد است که با نگاه کردن به چشم افراد می‌تواند مجرم را شناسایی کند. در مقابل آن‌ها کارآگاه حرفه‌ای از خشونت بیزار است و به هیچ عنوان روحیه‌ خشنی ندارد، اما با جلو رفتن داستان و پیچیده شدن پرونده، او هم به خشونت متوسل می‌شود. 

بونگ جون‌هو در این فیلم تلاش کرده تا وضعیتی که بر اداره پلیس حاکم است را نمایش دهد و بی‌منظمی و ناکارآمدی این سیستم را به چالش کشد. این فیلم‌ساز کره‌ای با نوشتن یک فیلم‌نامه خوب و اصولی توانسته یک داستان جنایی بسیار قوی را روایت کند و با یک کارگردانی حساب شده، آن را به تصویر کشد. داستان این فیلم بر اساس یک پرونده واقعی مربوط به اولین قتل‌های سریالی در کره‌ جنوبی نوشته شده که بین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۱ در این کشور رخ داده است.

این فیلم از بهترین آثار ژانر جنایی در قرن بیست و یکم به حساب می‌آید، اما به اندازه‌ای که مستحق آن بوده، دیده نشده است. این فیلم قطعاً به جایگاهی بالاتری در نزد مخاطبان تعلق دارد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید