قیمت درمان «دندان» از خرید «طلا» گرانتر است/ از بی نقدی تا دندان!


خبرگزاری فارس – گروه سلامت: قدیمی ها گفتند وقتی درد به عصب می‌رسد، گذاشتن آن روی دندان بیهوده است و دندان لق را باید دور انداخت. در اینجا علاوه بر ترس از هزینه ترمیم دندان، ایمپلنت و کشیدن دندان، ترس از هزینه عصب کشی دندان اعصاب انسان را تحریک می کند. به خصوص اگر بیمار کمتر قابل تحمل باشد یا دندان درد به مغز استخوان نفوذ کرده باشد.

اینجا جایی است که در آن نه بازگشت و نه بازگشت وجود دارد. اکنون به دنبال قیمت و کیفیت مناسب کلینیک های دندانپزشکی آغاز یک سردرد دردناک است. بسیاری از ما این داستان دردناک را احساس می کنیم یا ممکن است در آینده با آن روبرو شویم. در این گزارش به دنبال بررسی دلایل گرانی و نرخ بالای خدمات دندانپزشکی و خدمات دندانپزشکی در کلینیک های تخصصی کشور در سال ۱۴۰۱ با توجه به شرایط اقتصادی خانوارهای ایرانی بودیم.

بررسی اظهارات مسئولین در سال های اخیر درک بسیار بهتری از وضعیت بهداشت دهان و دندان و هزینه های ارائه مراقبت های دندانی ارائه می دهد. به گفته مسئولان وزارت بهداشت، حدود ۴۰ درصد از مردم از خدمات دندانپزشکی محروم هستند و خدمات آنها به کشیدن دندان محدود می شود و ۷۰ درصد مردم قادر به پرداخت هزینه های دندانپزشکی خود نیستند.

* ۲۰۰ میلیون دندان پوسیده در کشور!

کارشناسان همچنین می گویند حدود ۱۸.۵ درصد از هزینه های منابع شخصی صرفاً ناشی از تعرفه های دندانپزشکی است. کشور به سمت پدیده «گزیدن» بالای ۳۵ سال پیش می رود. هر کودک پنج ساله ایرانی حداقل پنج دندان شیری پوسیده، برداشته یا ترمیم شده دارد.

* تفاوت عجیب در تعرفه ها

تعدادی از شاخص های کلیدی تعرفه های دندانپزشکی را که معمولاً توسط پزشکان و پزشکان ارجاع می شود، تعیین می کند. اول قیمت های بالا، دوم تفاوت عجیب قیمت ها بین کلینیک های مختلف و سوم عدم اطمینان در مورد کیفیت درمان متناسب با قیمت است.

عوامل متعددی در افزایش تعرفه های دندانپزشکی و تفاوت قیمت ها دخیل هستند که گاهی اوقات هزینه های بالای خدمات را توجیه می کنند. مدیران کلینیک های معروف دندانپزشکی تهران (خیابان ستارخان) معتقدند مواردی مانند پزشک عمومی یا متخصص، سطح تجربه، نوع دندانپزشکی و پیچیدگی آن، مانند جراحی مغز و اعصاب یک تا چهار کانال یا جراحی ساده یا ارتودنسی پیچیده، تفاوت مطب و کلینیک شامل خیریه تا وجود کلینیک در پایین یا بالای شهر و همچنین پشتیبانی از خدمات و پیگیری بعد از درمان است. تفاوت.

* خدمات دندانپزشکی از خرید طلا گرانتر است!

علاوه بر موارد فوق، مهم ترین دلایل گرانی تعرفه های دندانپزشکی را گرانی مواد و مواد مصرفی دندانپزشکی، وارداتی بودن بیشتر این مواد و نوسانات نرخ ارز که بر آنها تأثیر می گذارد، می دانند. به گفته رئیس یکی از کلینیک های دندانپزشکی، مواد و خدمات دندانپزشکی در حال حاضر با طلا شناخته می شود و اگر این مواد را با طلا مقایسه کنیم، اغراق نیست. در حال حاضر حدود اواسط خرداد ۱۴۰۱ قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار بالای یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است در حالی که برای عصب کشی یا درمان ریشه مثلاً به صورت بسته چند کاناله باید یک عدد را به چند گرم معادل طلا

این در حالی است که به گفته برخی کارشناسان و مسئولان حوزه سلامت، بررسی های اقتصادسنجی نشان می دهد که مواد مصرفی در دندانپزشکی تنها ۱۰ تا ۱۲ درصد هزینه را تشکیل می دهد و مابقی به هزینه های جانبی و دستمزد پزشک اختصاص دارد. بنابراین درست نیست که تعرفه های بالا را فقط به گردن مواد و تجهیزات دندانپزشکی بیندازیم.

* عدم حمایت بیمه ای از خدمات دندانپزشکی

ارزش ذاتی خدمات فوق تخصصی و تخصصی دندانپزشکی، ماهیت بالینی آنها، عدم وجود جایگزین و نیاز به درمان فوری پس از درد شدید، استهلاک زیاد وجوه و میانگین پایین تعداد دندانپزشکان در هر جمعیت نیز از دیگر دلایل خدمات دندانپزشکی است. ارائه شده است. عزیز موضوعی که بر چالش می افزاید این است که اکثر کلینیک ها و کلینیک های دندانپزشکی بیمه پایه و تکمیلی ندارند و در نتیجه بیمار تمام هزینه یا درصد زیادی از آن را پرداخت می کند. به طور کلی عوامل موثر بر افزایش هزینه های دندانپزشکی را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

۱- کالاهای مصرفی، وارداتی و وابستگی آنها به نوسانات نرخ ارز

۲- کیفیت مواد و تجهیزات مورد استفاده در دندانپزشکی

۳- کمبود دندانپزشک متخصص و واجد شرایط نسبت به میانگین جمعیت و متقاضیان

۴- میزان دانش و تخصص دندانپزشکان: از پزشک عمومی تا متخصص و فوق تخصص.

۵- موقعیت جغرافیایی و محل مطب یا درمانگاه: تهران و سایر شهرهای پایین یا بالای شهر.

۶- مزایا و تعهدات بیمه ای محدود اعم از بیمه تکمیلی و پایه مانند تامین اجتماعی

* تعرفه خدمات دندانپزشکی در سال ۱۴۰۱

به دلایلی که در بالا ذکر شد، تعرفه خدمات دندانپزشکی بسیار متنوع است و نمی توان به عدد مشخص و یکسانی در این زمینه رسید. با این حال، هزینه خدمات دندانپزشکی در مراکز بهداشتی عمومی و موسسات خیریه کمتر از کلینیک های دندانپزشکی خصوصی است، اما این خدمات اغلب محدود، بسیار زمان بر و گاهی اوقات بی کیفیت هستند. این امر ناگزیر مردم را به مطب ها و کلینیک های خصوصی سوق می دهد.

بر اساس مصوبه هیئت وزیران به امضای معاون اول رئیس جمهور در تاریخ ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۱، تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی دولتی و خصوصی در برنامه نسخه الکترونیک سلامت در سال ۱۴۰۱ در حوزه ارزیابی. و پزشکان و کارشناسان ویزیت شده یا دارای مجوز در زمینه مراقبت های سرپایی دولتی به شرح زیر می باشند:

دولت الف: دندانپزشکان عمومی ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان و دندانپزشکان خاص ۲۹ هزار تومان. هزینه ارزیابی و معاینه و یا ویزیت مدرسان بخش دولتی و زمین شناس تمام وقت شامل دندانپزشکان ۱۸ سال به بالا تا سقف ۴۹ هزار و ۳۰۰ تومان می باشد.

دوران ب: دندانپزشکان عمومی ۶۹ هزار تومان و متخصصان ۱۰۴ هزار تومان برای گروه سنی ۱۸ سال به بالا.

* ارائه خدمات اقساطی دندانپزشکی

در این زمینه گفت و گو با شهروندان متقاضی درمان و بررسی کلینیک های دندانپزشکی پایتخت نشان از تنوع و تنوع خدمات درمانی دارد. البته برخی از مراکز برای جذب افراد با توجه به شرایط اقتصادی، تخفیف یا اقساط را در نظر گرفته اند. در اینجا میانگین هزینه های دندانپزشکی با توجه به تعرفه های چندین کلینیک در تهران آورده شده است.

* نرخ های مصوب دندانپزشکی رعایت نمی شود

این تعرفه ها شامل کلینیک ها یا مطب های دندانپزشکی در شریعت (شمال)، ستارخان، شهرک غربی و شرق تهران می باشد. با توجه به عدم رعایت تعرفه های مصوب دندانپزشکی، میانگین تعرفه های خدمات بر اساس هزینه های اعلامی کلینیک ها و مراکز تخصصی دندانپزشکی در حداقل و حداکثر بازه قیمتی در قالب کاشت، مراقبت و برداشتن دندان ارائه می شود. البته حداقل یا حداکثر نرخ های یکسان ممکن است به دلایل مشابه متفاوت باشد.

جدول تعرفه خدمات دندانپزشکی ۱۴۰۱ (بر اساس استعلام از کلینیک های مختلف تهران)

با توجه به تعرفه های بالای دندانپزشکی در سال جاری و حذف ارز ترجیحی و اصلاح نظام حمایتی، بسیاری از شهروندان به دلیل نبود بیمه تکمیلی و مراقبت های کافی دندانپزشکی با مشکلات زیادی مواجه شده اند.

* سهم خدمات دندانپزشکی در خانوار

برخی از مراجعه کنندگان به کلینیک دندانپزشکی شرق تهران معتقدند که هزینه درمان دندان پس از مراجعه به کلینیک و معاینه پزشک بیشتر از آنچه که قبلا در سایت کلینیک منتشر شده بود می باشد.

یکی از این مشتریان در گفت وگو با فارس می گوید: برای عصب کشی دندان سه کانال شماره ۷ حدود ۲.۵ میلیون تومان بدون احتساب ویزیت پرداخت کردم در حالی که هزینه اولیه کمتر از ۲ میلیون تومان بود.

شخص دیگری می گوید: «دندان عقل را به قیمت ۸۰۰ هزار تومان درآوردند در حالی که تعرفه اولیه ۶۰۰ هزار تومان بود». به گفته یکی از دبیران کلینیک، تفاوت نرخ اولیه و نهایی و اعلام محدوده قیمت به بیماران به دلیل جزئیات و سختی کار دندانپزشک است که پس از معاینه مشخص خواهد شد.

* یک ماه حقوق برای مراقبت از دندان

با این توصیف با احتساب درآمد مردم با افزایش دستمزد در سال ۱۴۰۱ حدود ۶ میلیون تومان باید حداقل ۳۰ تا ۵۰ درصد درآمد را صرف عصب کشی دندان کرد. برای خدمات گرانتر مانند ارتودنسی و ایمپلنت بسیار بالاتر است و عملا یک یا دو ماه یا بیشتر هزینه دارد!

* پدیده دندانی، پیامد مالی!

بررسی دلایل گرانی و تعرفه های بالای خدمات دندانپزشکی در کشور به ویژه با توجه به شرایط اقتصادی کنونی خانواده ها نشان می دهد که نابرابری در درآمد و هزینه خانوارها، نبود مزایای بیمه کافی، مواد و تجهیزات و دستمزدهای بالا باعث ایجاد دندانپزشکی می شود. مراقبت از شهروندان گران است

نکته دوم اینکه تعرفه های دندانپزشکی یکسان نیست و این تعرفه ها حتی از یک کلینیک و مطب به کلینیک و مطب به دلیل انحصار فضای دندانپزشکی بسیار متفاوت و در حال افزایش است. همچنین قیمت کلینیک های خصوصی و خدمات دندانپزشکی به هیچ عنوان از تعرفه های مصوب تبعیت نمی کند و بازه های قیمتی بالاست.

همه این عوامل باعث کاهش مراجعه شهروندان به دندانپزشکی شده و تعداد مسائل بهداشت دهان و دندان به شدت کاهش می یابد. با توجه به اینکه مردم به دلیل هزینه های زیاد به دندانپزشکی مراجعه نمی کنند، سن دندانپزشک در این شرایط کاهش یافته و دولت با پدیده گاز گرفتن در بین جوانان نیز مواجه است. مشکلی که در صورت درمان نشدن، ابعاد جدیدی به مصائب جامعه می بخشد.

انتهای پیام/