قیمت فروش پایان نامه های کارشناسی ارشد!


چند سالی از فارغ التحصیلی از دانشگاه می گذرد، اما پایان نامه اش تبدیل به یک غول، یک غول دست نیافتنی شده است. هرچقدر هم که بجنگد، شکست خورد…

چند سالی از فارغ التحصیلی از دانشگاه می گذرد، اما پایان نامه اش تبدیل به یک غول، یک غول دست نیافتنی شده است. هر چقدر هم که با آن مبارزه کند، اوست که شکست می خورد. تمام سال های دانشگاه یک طرف و این پایان نامه طرف دیگر. او قبول می کند که ۴ سال دیگر درس بخواند، اما یک کلمه هم در مورد پایان نامه نمی نویسد.

حالا بعد از سالها شغلی را پیدا کرده که دوست دارد، اما باید مدرکش را ارائه دهد. از چند نفر از دوستانش شنیده که یکی از اساتید در حال حاضر پایان نامه می نویسد و بابت آن ۳۰ میلیون می گیرد. دو چهار تایی او نشان می دهد که آنقدرها هم بد نیست و حالا به دنبال جمع آوری آن پول و مالیدن صورت غول تز برای همیشه است.

امروز شرایط اقتصادی برای همه سخت شده است و همه تلاش می کنند با تلاش بیشتر این شرایط را تنظیم کنند.

افزایش تعداد دانشجویان و گسترش پدیده تحصیلات تکمیلی بازاری به نام پایان نامه نویسی را راه اندازی کرده است که اتفاقاً تجربه و مهارت بالایی نیز می طلبد. در این میان برخی از اساتید دانشگاه نیز وارد این بازار شده اند و با نوشتن پایان نامه برای دانشجویان، کار خود را آغاز می کنند و در نتیجه درآمد خود را افزایش می دهند.

کافی است چند روزی به دفاتر و شرکت های پایان نامه نویسی مراجعه کنید، به راحتی کسانی را پیدا خواهید کرد که پایان نامه می نویسند، عموما دارای مدارک علمی بالا هستند و حتی اساتید در این زمینه در کنار دانشجویانی که هنوز شغل مناسبی پیدا نکرده اند، نقش فعالی دارند. بعد از گرفتن کار درجه.

مرکز فروش پایان نامه میدان انقلاب می باشد. جایی که حتی فروشگاه های دوره گرد زیر پله ها به شرکت های خرید و فروش پایان نامه تبدیل شده اند.

دانشجویی که قصد دارد پایان نامه خود را در یک شرکت پایان نامه بنویسد به “شروند” توضیح می دهد که من مهارت و زمان کافی برای نوشتن پایان نامه ندارم. از طرفی مشغول کار هستم و از آنجایی که پایان نامه ام را دیر شروع کردم، تقریباً بسیاری از موضوعات فراموش شده و تمرکز و تسلط بر کلاس ها ندارم، بنابراین ترجیح دادم پایان نامه ام را از این مراکز بنویسم، اما قیمت ها بسیار بالاست. اما وقتی متوجه شدم سرپرستم یکی از افرادی است که در این مرکز کار می کند، تصمیم گرفتم ۵۰ میلیون پیشنهادی او را بگیرم و به هر حال پرداخت کنم.

متاسفانه واقعیت این است که تعداد زیادی از محافل پژوهشی و اساتید دانشگاهی کشور نیز وارد این بازار سیاه شده اند که البته برخی نیز در پوشش مشاوران اقدام به تهیه و فروش پایان نامه می کنند که در نهایت تبدیل به پایان نامه می شود. نویسندگان شاگردانشان بودن.

دانشجویی که استادش پایان نامه خود را نوشته است به شهروند می گوید: نگارش پایان نامه بسیار زمان بر است و در پایان با وجود اینکه دانشجو تمام کارهای سخت را انجام داده است، در مقاله پژوهشی باید نام استادی که کارش انجام شده باشد. ” و به این ترتیب استادی که تلاشی نکرده است به لطف پایان نامه های فراوان ترفیع علمی می یابد. از این رو تصمیم گرفتم بدون هیچ تلاشی و تنها با پرداخت هزینه به استادم پایان نامه خود را بنویسم.

شرایط نامناسب اقتصادی و اساتیدی که رساله نویس دکتری شدند

مدیر یک مرکز پایان نامه نویسی در گفت و گو با «شهروند» خود را میثم معرفی می کند و می گوید: من با استادم کار کردم، در دانشگاه شریف درس خواندم و برای پروژه تحقیق کردم، اما ۱۰۰ میلیون تومان برای این کار دریافت کرد. او فقط ۵۰۰ هزار تومان به من داد، بنابراین تصمیم گرفتم خودم کار کنم، ابتدا برای دوستانم در خوابگاه تحقیقات علمی انجام دادم، اما کم کم تعدادی از دانشجویان دانشگاه شریف و تهران به من ملحق شدند و یک دانشگاه راه اندازی کردیم. دفتر و اکنون برای دانشجویان پایان نامه می نویسم.

وی در خصوص همکاری جامعه پژوهشی و اساتید دانشگاه می گوید: موارد همراهی اساتید دانشگاه کم نیست و پس از بحران اقتصادی و بسیاری از افرادی که حقوق و استادی دانشگاه آنها کفاف زندگی را نمی دهد، افزایش یافته است. برای جبران مخارج زندگی خود مجبور به نوشتن پایان نامه هستند. در حالی که برخی از آنها دوست ندارند دانش آموزان هویت خود را بدانند، برخی با آن مشکلی ندارند.”

نوشتن پایان نامه برای دیگران جرم است

مسئولان وزارت علوم بارها اعلام کرده اند که نگارش پایان نامه از سوی اساتید و دانشجویان به جای دیگران تخلف کامل است. در ابتدای سال ۹۴ آیین نامه ای در وزارت علوم تهیه شد که به دانشگاه ها ارسال شد و همه دانشگاه ها موظف شدند در قالب این آیین نامه به این موضوع بپردازند.

معاونت علمی و فناوری دانشگاه ها در آیین نامه اختیار انجام این کار مقرر می دارد؛ یعنی معاونت پژوهشی مرجعی است که اگر در دانشگاه ها تخلفی رخ دهد (چه خود معاونت تخلف را ببیند و چه از آن مطلع شود) نظارت کند و تصمیم بگیرد و مجازات ها از قبل تعیین شده است. با توجه به تخلف مثلا اخراج.

هزینه پایان نامه در ایران چقدر است؟

قیمت ها این روزها بسیار بالاست و نسبت به دو سال پیش کاملا تغییر کرده و سر به فلک کشیده است. قیمت پایان نامه ها بسته به نوع پایان نامه و رشته تحصیلی تغییر می کند.

ریاضی حدود ۶ میلیون تومان، علوم کامپیوتر ۲.۳ تا ۴ میلیون و دروس فیزیک ۴ تا ۵ میلیون تومان هزینه دارد. همین یک سال پیش، این قیمت ها نصف قیمت امروز بود. هرچه مشکل پیچیده تر باشد، قیمت آن بالاتر است. برای اینکه مشتری خیال کند با پایان نامه مشکلی پیش نمی آید، هر فصل از نوشته های وی برای تایید استاد به وی تحویل داده می شود.

برای مهندسان، وضعیت کمی متفاوت است. قیمت ها رو به افزایش است، مثلا پایان نامه مهندسی مواد حدود ۷ میلیون هزینه دارد، اما رشته معماری یا عمران گرون تر است و اگر ساختمان ماکت را هم به آن اضافه کنید باید ۱۰ میلیون تومان هزینه کنید. برای مهندسی عمران سخت می شود، اگر کار آزمایشگاهی نباشد ۶ میلیون تومان می شود حتی اگر یکی قبول کند. علوم انسانی ارزانتر است، مثلاً علوم اجتماعی دو میلیون تومان است، اما اگر خودتان پروپوزال را بنویسید، ۴۰۰ هزار تومان تخفیف می گیرید.

قیمت پایان نامه دکتری بسته به رشته متفاوت است و گاهی اوقات فرد تا صد میلیون تومان باید هزینه کند. اگر موضوع مشکل باشد یا نویسنده مدرس دانشگاه باشد.

قیمت اثر هنری بستگی به نرم افزاری دارد که می خواهیم پایان نامه را با آن انجام دهیم و کار عملی که باید ارائه شود. کار تحلیلی ۴-۵ میلیون تومان هزینه دارد. برخی موسسات به نام دانشگاه اهمیت می دهند و برخی نه. برخی از موسسات بر اساس نام دانشگاه، قیمت را افزایش می دهند، زیرا مثلا در دانشگاه تهران یا علامه طباطبایی، اساتید سختگیرتر از دانشگاه آزاد یا پیام نور هستند، در حالی که برخی از مراکز اهمیتی نمی دهند و فقط قیمت ها را بر اساس رشته تعیین می کنند.

به گفته یکی از مسئولان این مؤسسه، سالانه بیش از ۷۰ دانشجو برای این پایان نامه ها نیاز به پذیرش دارند که در مقاطع مختلف نیاز به کار دارند و گردش مالی را تجربه می کنند. این فقط در مقطع کارشناسی ارشد به جز مقطع دکتری که بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد، اعمال می شود. این در حالی است که طبق آمار ۴۰ درصد از دانشجویان خود پایان نامه را امضا می کنند و بقیه با پرداخت پول سعی در انجام پایان نامه دارند. البته از این نکته هم نباید غافل شد که بسیاری از قوانینی که در این زمینه تصویب می شود کارایی ندارد و فضای مجازی نیز در این زمینه بسیار موثر است و هرکس به دنبال پایان نامه باشد در مدت کوتاهی آن را پیدا می کند. جستجو در فضای مجازی افرادی که پایان نامه می نویسند می توانند دسترسی داشته باشند.

برعکس آن نیز اتفاق می افتد

فرهاد تیمورزاده، رئیس هیئت مدیره انجمن فرهنگی ناشران کتاب علوم پزشکی دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با نشریه «شهروند» با بیان اینکه اغلب پیش می‌آید که دانشجویان مقاطع بالاتر از دانشجویان سال اول تحقیقات علمی انجام می‌دهند، گفت: متاسفانه. مخالفش هم درست است. یعنی در برخی موارد اساتید برای ارتقای علمی و آکادمیک خود به کتب و تحقیقات دانشجویان استناد می کنند. در واقع دستیاران و کارورزان مقاله یا کتابی را ترجمه می کنند، اما اگر موضوع به صورت کتاب درآید، استاد آن را از طرف او مصادره می کند.

وی با تأکید بر اینکه این امر عمدتاً در مورد ترجمه ها اتفاق می افتد، خاطرنشان می کند: در چنین مواردی استاد هیچ کاری نمی کند و دانشجو کار را می نویسد و ترجمه می کند در حالی که استاد نام می برد. این بیشتر زمانی اتفاق می افتد که نام دو یا سه نویسنده برای کتاب انتخاب شود و نویسنده اصلی یک مدرس دانشگاه باشد.

به گفته این پزشک، چنین تخلفاتی زمانی رخ می دهد که اکثر مشاغل فارغ التحصیل بوده و عناوین مختلف شغلی می تواند به سمت های مختلف منتهی شود.
وی معتقد است که به دلیل جعل، دانشگاه کارکرد تربیت افراد شایسته و شایسته را از دست می دهد و غیرقابل اعتماد می شود. در واقع آبروی دانشگاه فرو می ریزد و دیگر اعتباری ندارد. این کلاهبرداری گسترده علیه افرادی که بر اساس دانش و پشتکار خود یاد می گیرند تبعیض آمیز است. اینکه یک دانشگاه نخبه جعلی تولید، خلاقیت و نوآوری را از بین می برد. سرخوردگی در محیط علمی به پدیده فرار مغزها کمک می کند. فارغ التحصیلان فاقد صلاحیت می توانند پس از کسب شغل به جامعه آسیب برسانند. مثلاً دکتری که در دوران تحصیل نظارت نکرده و پایان نامه ای ننوشته و از اساتید نمره گرفته و در واقع فقط مدرک خریده است، می تواند سلامت بیماران خود را به خطر بیندازد.

نظارت بر مراکز فروش مقاله و پایان نامه در سطح شهر وظیفه وزارت علوم نیست

وزیر علوم و فناوری با اشاره به اینکه وظیفه وزارت علوم انجام کارهای پیگیری و مراکز فروش مقاله در سطح شهرستان نیست، گفت: در دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم این تخلفات انجام می شود. تجویز می شود، بسیار نادر است و چنین مواردی اتفاق نمی افتد، اما اگر مواردی وجود داشته باشد، اگر گزارش شود، دفتر حقوقی وزارت علوم و دانشگاه رصد و رسیدگی می کنند».

دکتر محمدعلی ذوالفیگل درباره مشکل فروش مقالات و پایان نامه ها و اقدامات انجام شده در این زمینه به ایسنا گفت: هر دانشگاهی یک کمیته اخلاق پژوهشی دارد که وقتی مواردی گزارش می شود آنجا بررسی می شود و قضاوت می شود. افزود: وکیل وزارت علوم به موارد گزارش شده رسیدگی کرده است.

وی در پاسخ به سوال وزیر علوم با توجه به اینکه کمیته‌های اخلاق پژوهشی تنها در صورت دریافت گزارش موارد تخلف را رصد می‌کنند، آیا نیازی به نظارت فعال‌تر بر تخلفات نیست؟ وی توضیح داد: مسئولیت وزارت علوم این نیست که در شهر بچرخد و این کار را انجام دهد. پیگیری موضوع در صورت اعلام بر عهده وزارت علوم است.

ذوالفیگل در پاسخ به این سوال که آیا وفور مراکز فروش مقاله و پایان نامه بیانگر تقاضای این اقلام نیست؟ وی گفت: در دانشگاه های وزارت علوم این موضوع بسیار نادر است و چنین مواردی اتفاق نمی افتد، اما اگر مواردی وجود داشته باشد و گزارش شود، وزارت علوم و دفتر حقوقی دانشگاه با آن برخورد می کنند. برای مقابله با این مشکل.”
وی خاطرنشان کرد: پیگیری و برخورد با این مراکز در سطح شهرستان بر عهده وزارت علوم نیست.

وزیر علوم در خصوص آیین نامه های موجود برای مقابله با این مشکل گفت: آیین نامه های قبلی وجود دارد و اگر باید به افراد امتیاز یا تشویقی داده شود، در صورت مشاهده تخلف، آن امتیازات شامل حال آن افراد نمی شود.