لاوروف: همکاری نظامی بین پنج کشور ساحلی دریای خزر آغاز می شود


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وزیر امور خارجه روسیه سه شنبه شب در تهران گفت: سران پنج کشور ساحلی دریای خزر (روسیه، ایران، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان) برای تسریع در انعقاد توافقنامه اعتمادسازی تلاش می کنند. . اقدامات و همکاری نظامی در دریا.کاسپیاس موافقت کرد.

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در یک کنفرانس مطبوعاتی به خبرگزاری تاس گفت: «همکاری نظامی». ما بر اهمیت همکاری در این زمینه تاکید کردیم. به دنبال تسریع کار بر روی توافقی برای توسعه اقدامات اعتمادساز برای اقدام نظامی در کشورهای ساحلی خزر بود.

به گفته لاوروف، دو طرف همچنین تاکید کردند که حضور نیروهای ساحلی غیرخزری در منطقه منتفی است.

لاوروف گفت: بر اساس اصل کنوانسیون وضعیت دریای خزر، دو طرف به صراحت تاکید کردند که حضور نظامی کشورهای غیرخزری و غیرخزری منتفی است.

وی افزود: در مورد کشتیرانی از جمله کشتیرانی غیرنظامی، مقرر شد که بر اساس کنوانسیون دریای خزر تردد در اینجا تنها با کشتی هایی که پرچم هر یک از کشورهای ساحلی خزر را دارند امکان پذیر است. این اصل شامل ورود به دریای خزر و خروج هر کشتی از دریای خزر نیز می شود. ما در اینجا نیز به وضوح از این اصل حمایت کرده ایم.»

یوری اوساکوف معاون رئیس جمهور روسیه با اشاره به نشست سران خزر در عشق آباد به خبرنگاران گفت: مسکو انتظار دارد که نشست خزر ماهیت استراتژیک منطقه و همکاری های چندجانبه را تایید کند.

بر اساس این گزارش، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که به عشق آباد پایتخت ترکمنستان سفر کرده است از برگزاری این دیدار از ترکمنستان قدردانی کرد. وی درباره دیدارهای وزیران امور خارجه و سران کشورهای حاشیه دریای خزر و برگزاری عالی اجلاس سران آنها در عشق آباد گفت: این امر موجب تقویت گسترش همکاری های دوجانبه در دریای خزر می شود.

ما از پیشنهاد برگزاری دومین کنفرانس اقتصادی خزر در روسیه حمایت می کنیم و معتقدیم توجه ویژه کشورهای ساحلی به دو حوزه تجارت و حمل و نقل در دریای خزر به عنوان دو محرک رشد، توسعه و شکوفایی و پیشرفت است.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه حفاظت از محیط زیست و منابع زنده دریای خزر باید به عنوان یکی از موضوعات اولویت دار در دستور کار و پیگیری کشورهای ساحلی خزر قرار گیرد، تصریح کرد: کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر در عشق آباد در سال ۱۳۹۳ و با راه اندازی دبیرخانه کنوانسیون تهران در منطقه، این تصمیم هنوز اجرایی نشده است، بنابراین «تمرکز ما همین است». (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/.
آن را در صفحه اول توصیه کنید