ماجرای ابطال معاملات ملکی در تهران


در روزهای اخیر نقش عنصر «تردید» در معاملات مسکن به قدری پررنگ شده که برخی از جلسات…

مجرای لغو کارهای تراهده ملک در تهرانمجرای لغو کارهای تراهده ملک در تهران

در روزهای اخیر نقش عنصر «تردید» در معاملات ملکی به قدری پررنگ شده که منجر به لغو برخی جلسات برای انعقاد قراردادها شده است.

اکونومیست رایتینگ ورلد: حدود دو هفته از آغاز دور جدید مذاکرات برای احیای برجام می گذرد و اخبار پیرامون نتیجه آن اخبار نشان می دهد که بسیاری از اختلافات بین طرف های مذاکره حل شده است. اگرچه هنوز تصمیمی در این زمینه قطعی نشده است، اما خبر توافق و متعاقب آن افت نرخ ارز به دلیل کاهش ریسک متغیر غیراقتصادی، معامله گران را به ویژه در سال ۹۰ در بازار مسکن قرار داده است. خریداران، در تجارت تحت چنین شرایطی تردید دارند

به گفته دلالان، جلسات از پیش تعیین شده برای معامله آپارتمان نیز هفته گذشته منعقد شد و توافق کلی در خصوص قیمت و شرایط پرداخت در جلسات اولیه بین مالک و خریدار از سوی خریدار لغو شد.

اگرچه در این موارد، خریدار به طور واضح نمی‌گوید چرا از این معامله عقب نشینی می‌کند، اما بنگاه‌های معاملات ملکی بر این باورند که چون خریداران انتظار دارند بلافاصله پس از لغو تحریم‌ها ارزش دلار کاهش یابد، بازارهای دیگر نیز از این روند پیروی کردند.

خریداران فکر می کنند در بازار راکد فعلی بعید است که ملک مورد علاقه آنها با تاخیر چند روزه در معامله به شخص دیگری فروخته شود، اما ممکن است پس از این تاخیر چند روزه، اخبار متقنی به گوش برسد. وضعیت ریسک متغیر غیراقتصادی و برون زا که بر بازار املاک و مستغلات تأثیر می گذارد، به این معنی که مذاکرات برجام در نهایت آزاد می شود. این نگاه باعث شده تا برخی از خریداران به دلایل مختلف جلسات خود را لغو و به هفته آینده موکول کنند.