ماجرای کاهش شدید درآمد مشمول مالیات وکلا و دفاتر اسناد رسمی


در صورتی که طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کلیه ورودی های دستگاه های کارتخوان کارآفرینان به عنوان درآمد مشمول مالیات تلقی شود…

مجرای کائے شمک امراد تحمیل وکلا و سردفترانمجرای کائے شمک امراد تحمیل وکلا و سردفتران

اگر طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۰ باید تمامی ورودی های دستگاه های کارتخوان شرکت ها به عنوان درآمد مشمول مالیات در نظر گرفته شود، اخیراً اعلام شده است که درآمد مشمول مالیات در شرکت هایی مانند دفاتر اسناد رسمی کاهش چشمگیری داشته است.

به گزارش ایران جیب از تسنیم، اخیرا و بر اساس پیگیری های صورت گرفته از سوی کانون سردفتران، مقرر شد تنها ۴۰ درصد از درآمد آنها (کپی رایت دفتر) مشمول تبصره ماده ۱۰۰ باشد. . در توضیح این سوال گفته شد که بخشی از وجوه دریافتی برای دستگاه های کارتخوان نصب شده در دفاتر مربوط به وجوه دولتی یا قسمت بیمه و مستمری کانون سردفتران، حق الزحمه و پاداش مسئولان است. . بخشی از کارمندان که باید برای آن اظهارنامه جداگانه ارائه کنند.

رئیس کانون سردفتران و دستیاران سردفتران علی خندانی از پیگیری اداری و قانونی این کانون خبر داد و گفت: با حضور در جلسات متعدد و رایزنی و مکاتبه با وزیر اقتصاد و دارایی و رئیس سازمان مالیاتی. سازمان، نتیجه خالص دفاتر حقوقی دفاتر اسناد رسمی پس از کسورات قانونی ۴۰ درصد است، در نظام مالیاتی (فرم تعیین مبلغ ۱۴۰۰ مقطوع) و معیار گردش تراکنش کارتخوان به هزینه درآمد دفاتر منعکس شد. دستگاه حذف شد

همچنین مبنای محاسبه مالیات دفاتر که در روزهای اخیر غالباً سه برابر مالیات سال قبل بود تغییر کرد و مبنای محاسبه با عامل مهمی که حداقل سابقه تاریخی در تشکیل ضرایب است، افزایش یافت. طبق ماده ۱۵۴ که الان نسخ شده و سود عملیاتی اعلام کرد. این مورد توسط اداره مالیات تایید نشده است.

به گزارش تسنیم، در خصوص درآمد سردفتران دو ابهام جدی وجود دارد که باید پاسخ داده شود. اول اینکه آیا دفاتر اسناد رسمی برای دریافت پول بیشتر از مشتریان از دستگاه های دیگری غیر از دستگاه های کارت خوان اختصاصی استفاده می کنند یا خیر؟ یکی دیگر از ابهامات این است که آیا دفاتر اسناد رسمی هزینه های مسئولان و کارکنان را پرداخت خواهند کرد یا اینکه این درآمدها در نهایت به آنها خواهد رسید.

همچنین این سوال پیش می آید که اگر سازمان مالیاتی این هزینه ها را پذیرفته است، چرا به جای کاهش ضرایب مربوط به محاسبه مالیات و سود دفاتر اسناد رسمی و وکلا، درآمد آنها را کاهش داده است.

علاوه بر موضوع دفاتر اسناد رسمی، درآمد مشمول مالیات وکلا نیز ۶۰ درصد تعیین شده است که این موضوع نیز با ابهامات فراوانی مواجه است. علاوه بر این، آهنگری، تراشکاری، صافکاری، قیرکاری و رنگ آمیزی قسمت های مختلف خودرو نیز به دو حالت تقسیم می شود. در حالت اول ۳۰ درصد حقوق و در حالت دوم ۳۰ درصد حقوق و ۲۱ درصد فروش کالا مشمول مالیات می شود.

جدول درآمد مشمول مالیات برخی از اصناف به شرح زیر است:

مجرای کائے شمک امراد تحمیل وکلا و سردفتران

با توجه به این موارد به نظر می رسد باید در نحوه محاسبه مالیات تجدید نظر شود و کاهش ضرایب مالیاتی جایگزین کاهش درآمد مشمول مالیات شود.