ما آماده حمایت از راه حل دیپلماتیک درگیری در اوکراین هستیم! خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانآنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه به الجزیره گفت: «هیچ کشوری نمی تواند به اجبار مرزهای دیگر را تغییر دهد. مردم اوکراین تنها کسانی نیستند که تحت تأثیر تهاجم روسیه قرار گرفته اند، کشورهای دیگری نیز هستند.

وزیر خارجه آمریکا بدون اشاره به اقدامات خصمانه خود علیه مسکو گفت: اگر روسیه از تخلفات خود در اوکراین مصون باشد، این پیام را خواهد داد که اصول عدالت کنار گذاشته شده است! حمایت ما از اوکراین از ۶.۱ میلیارد دلار فراتر رفته است و به حمایت از کیف ادامه خواهیم داد. پوتین قصد دارد اوکراین را به عنوان یک کشور مستقل نابود کند، اما بیشتر از آنچه پوتین می‌خواهد طول می‌کشد!

آنتونی بلینکن گفت: مسکو در جنگ با اوکراین با مشکلات لجستیکی مواجه است و رهبران آن حقیقت را نمی گویند. درآمد ملی روسیه رو به کاهش است و اقدامات استثنایی برای حمایت از روبل وجود دارد، اما بی فایده است.

وی افزود: توانایی روسیه برای ارائه خدمات خوب به شهروندانش رو به کاهش است! هزاران شرکت بزرگ جهانی روسیه را ترک کرده اند و بسیاری از روس ها در حال ترک این کشور هستند. وضعیت اقتصادی روسیه از آغاز جنگ بدتر شده است. ما بخش انرژی روسیه را تحریم کردیم و اتحادیه اروپا اعلام کرد که واردات انرژی از روسیه را تا ۹۰ درصد کاهش خواهد داد. تدابیری برای حمایت از حضور ناتو در شرق اروپا اتخاذ شده است. روزهای آینده آسان نخواهند بود، اما ما باید در حفظ امنیت و حاکمیت اوکراین مطمئن باشیم.

او گفت: «روسیه می‌خواهد بر همسایگان خود تسلط یابد و ما نمی‌توانیم اجازه دهیم.» ما یک اتحاد قوی علیه روسیه ایجاد کرده ایم و اتحاد خود را در نشست هفته آینده ناتو تقویت خواهیم کرد. ما به افزایش هزینه جنگ روسیه در اوکراین ادامه خواهیم داد. البته، ما همیشه آماده حمایت از هرگونه راه حل دیپلماتیک برای درگیری در اوکراین هستیم!