مسکو: غرب متحدی وجود ندارد/ امیدواریم با کمترین آسیب به رویارویی پایان دهیم


به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از الیوم روسیه، آندری فورسنکو دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه در گفت و گو با المیادین گفت: غرب به اصطلاح متحد امروز متحد نیست و دیدگاه های آنها متفاوت است.” امروز همه کشورها باید به دور از همسویی به دنیا توجه کنند.

دستیار رئیس جمهور روسیه با بیان اینکه جهان در حال تغییر است و تصور اینکه چه شکلی خواهد بود دشوار است، ابراز امیدواری کرد که تقابل کنونی روسیه و غرب با کمترین خسارات مسالمت آمیز به پایان برسد.

فورسنکو گفت: “جهان در حال تغییر است، بله، در حال تغییر است، اما گفتن آن دشوار خواهد بود، و من امیدوارم که صلح بیاید و جنگ ادامه پیدا نکند.”

وی افزود: معتقدم و امیدوارم که این درگیری دشوار (جنگ روسیه و اوکراین) باعث شود کشورها بیش از پیش به حرف یکدیگر گوش دهند و متوجه شوند که به لبه پرتگاهی نزدیک می شویم که می توان تمدن بشری را در آن نابود کرد.

این مقام روسی ادامه داد: امیدوارم دنیا پس از آگاهی از خطر، راه حلی بیابد و مشکلات را به یک درگیری بزرگ تبدیل نکند و فکر می کنم چاره دیگری نداریم.

دستیار رئیس جمهور روسیه به صف بندی های سیاسی که فضای سیاسی کنونی جهان را تشکیل می دهد اشاره کرد و گفت: شاید هرکسی احساسات و دیدگاه های خاص خود را داشته باشد اما امروز حتی غرب به اصطلاح متحد هم متحد نیست و دیدگاه های متفاوتی در مورد آن وجود دارد. ” این است

وی افزود: این اختلافات ممکن است در روابط بین نخبگان سیاسی ظاهر نشود، بلکه در درک اتفاقاتی که در درون خود کشورهای غربی می گذرد ظاهر شود. تنها چیزی که همه می توانند ببینند این است که رسانه ها و تبلیغات مزدور تأثیر عظیم و نسبتاً غیرمنتظره ای در شکل گیری افکار عمومی دارند.

وی ادامه داد: با قضاوت بر اساس تمام اطلاعات رسانه ای، احساس می کنم که ما در روسیه شرایط را ارزیابی می کنیم و با درک و مسئولیت بیشتری از آن استفاده می کنیم. با این حال، من امیدوارم که شرکای غربی درک کنند که جهان ما کوچک است، ما در مسئولیت سرنوشت آن سهیم هستیم و باید به دور از همسویی از آن مراقبت کنیم.

* چین کشور بزرگی است و نگران صلح جهانی است

وقتی از فورسنکو در مورد نقش چین در سیاست جهانی سوال شد، پاسخ داد: “من معتقدم چین به عنوان یک کشور و یک ملت دارای تمدنی است که سعی می کند تمام تلاش خود را برای عادی سازی اوضاع به کار گیرد.” چین به عنوان یک کشور بزرگ که به صلح جهانی اهمیت می دهد، نقش عادی سازی را در سیاست بین المللی ایفا می کند.

* از جنگ بپرهیزید

یکی از دستیاران رئیس جمهور روسیه در رابطه با توانایی روسیه برای درگیری در چند جبهه به المیادین گفت: «من فکر می کنم روسیه توانایی انجام بسیاری از کارها را دارد، اما ما باید نه تنها به امکان اجتناب از جنگ امیدوار باشیم. باید در یک جبهه قرار گیرد و درگیری را از جبهه ها به میز مذاکره کشاند و روابط با سایر کشورها را به افق تاریخی قابل پیش بینی بازگرداند.

فورسنکو یک سیاستمدار و تاجر روسی است که از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ به عنوان وزیر آموزش و علوم روسیه خدمت کرد. او یکی از اعضای گروه سیاسی سن پترزبورگ به رهبری ولادیمیر پوتین است.

انتهای پیام/
آن را در صفحه اول توصیه کنید