مشکل جدید اصناف با اداره مالیات


افزایش ۳۸۷ درصدی درآمد مالیاتی دولت صدای تجار و اصناف را تقویت کرد. روز گذشته چندین فروشنده لوازم خانگی …

افزایش ۳۸۷ درصدی درآمد مالیاتی دولت صدای تجار و اصناف را تقویت کرد. روز گذشته تعدادی از فروشندگان لوازم خانگی در بازار امین تجمع کردند. مهم ترین دلیل این تجمع، حضور اخیر سازمان مالیاتی بود.

حمیدرضا رستگار، مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران درباره این نارضایتی به تجارت نیوز گفت: سازمان مالیاتی امسال رویکرد متفاوتی را در پیش گرفته است. این سازمان به جای اینکه محاسبات خود را بر مبنای سود فروشنده قرار دهد، تورم و در نتیجه اعتراض به آرای صنفی را ملاک قرار می دهد.

وی ادامه داد: نه تنها در تهران بلکه در شهرستان ها نیز اصناف از این وضعیت دل خوشی ندارند و در همه این موارد اتاق اصناف به نوعی تلاش کرده تا مشکل اداره مالیات را حل کند. .

مشکل اصناف با تشکیلات جدید سازمان مالیاتی چیست؟

بررسی‌های اخبار کسب و کار نشان می‌دهد که اداره مالیات برای آن سال از سامانه تراکنش‌های حساب بانکی، دستگاه‌های کارتخوان (POS) و حساب‌های ماهیگیری فروشندگان و بازرگانان مالیات گرفته است. این رویه غیرعادی باعث نارضایتی عمومی اصناف و در نتیجه گردهمایی دیروز شده است.

مشاور مالیاتی اتاق اصناف ایران با تایید غیرمستقیم این مشکل به تجارت نیوز گفت: سازمان مالیاتی تا سال گذشته با تفاهم با واحدهای صنفی یا اجرای ماده ۹۷ مالیات های مستقیم از مودیان مالیات اخذ می کرد. قانون. امسال قانون تغییر کرد و سازمان مالیاتی را به عنوان درصدی از گردش مالی اصناف تعیین کرد.

وی ادامه می دهد: مشکل اینجاست که سازمان امور مالیاتی محاسبات خود از سود و تورم را تغییر داده است. اگر تاکنون مالیات ها بر اساس درصدی از سود فروشنده بوده است، در آینده این محاسبات بر اساس تورم خواهد بود.

اصناف از تورم سود نمی برند

به گفته رستگار، این تصور غلط است که فروشندگان در اثر نوسانات تورمی اخیر سود کرده اند. با افزایش قیمت کالاها و خدمات، هزینه‌های تحویل فروشنده نیز افزایش یافت و اکثر اصناف قادر به پرداخت مالیات جدید نبودند.

اما دغدغه مالیاتی اصناف تنها به گردش مالی سامانه صیادی چک، کارتخوان و حساب بانکی فروشنده خلاصه نمی شود. تحقیقات تجارت نیوز نشان می دهد که سازمان امور مالیاتی از سوابق مالی سال های گذشته برای جمع آوری مالیات نیز استفاده کرده است.

رستگار می افزاید: متأسفانه از این دست موارد در هیأت های حل اختلاف سازمان مالیاتی زیاد است. مودی گردش مالی خود را چند سال پیش دریافت کرد و لایحه مالیات قانونی امسال را تسویه کرد.

او می گوید: «از این قبیل موارد زیاد است. برخی از این مشکلات به قوانین مصوب مجلس برمی گردد. در عین حال، مطابق عرف و قانون، مودیان باید از قبل از هرگونه تغییر در رژیم مالیاتی مطلع شوند.

رستگار در عین حال از تلاش سازمان متبوعش برای حل این مشکل خبر داد و گفت: امیدواریم این مشکلات در نهایت حل شود.

وی همچنین درباره محاسبه مالیات اصناف زیان ده در زمان شیوع کرونا گفت: اتاق اصناف با بررسی و بررسی مشخص شد از مجموع ۱۳۵ صنف، ۶۶ صنف بیشترین خسارت و تاج گذاری را دریافت کرده اند، علاوه بر آن دو صنف لوازم خانگی بیشترین خسارت را دریافت کرده اند. و لباس به دنبال مشاوره است. در نتیجه اتاق اصناف باید فهرستی ارائه و به سازمان امور مالیاتی گزارش دهد تا با توجه به شرایط خاص موجود، مالیات بر آنها اعمال شود.