معامله مبهم زعفران ایران


وزارت جهاد کشاورزی کل تولید زعفران ایران در سال جاری را بر اساس قرارداد ۳۵۰ تن اعلام کرد.

وزارت جهاد کشاورزی مجموع تولید زعفران ایران در سال جاری را ۳۵۰ تن اعلام کرد و بر اساس توافق ایران و قطر قرار است اکثریت زعفران ایران یعنی ۲۰۰ تن تنها به این کشور صادر شود. به گفته کارشناسان؛ قرارداد زعفران ایران و قطر، علاوه بر ابهامات فراوان، نمونه ای از پیشنهاد ایران به قطر در بازار زعفران است.

در پایان شهریور ماه امسال رسانه ها از انعقاد بزرگترین قرارداد تجارت زعفران جهان بین ایران و قطر به حجم ۲۰۰ تن و ارزش اولیه ۳۰۰ میلیون دلار خبر دادند.

اختازآنلاین نوشت: از جمله اهداف این قرارداد که بزرگترین قرارداد تجاری انتقال زعفران جهان محسوب می شود، جلوگیری از خام فروشی، ایجاد ارزش افزوده و تعریف بازارهای جدید و بین المللی برای عرضه زعفران ایران است. در پایان مهرماه اولین محموله زعفران قطر به ایران ارسال شد.

اما آغاز ارسال سفران به قطر در حالی صورت می گیرد که ابهامات زیادی در این قرارداد وجود دارد و تا به امروز پاسخ روشنی برای آن پیدا نشده است.

علی حسینی، یکی از اعضای شورای ملی زعفران ایران درباره برخی از این ابهامات گفت: بر اساس اطلاعیه وزارت جهاد کشاورزی طی توافقنامه ایران و قطر امسال ۳۵۰ تن زعفران در کشور تولید خواهد شد. ۲۰۰ تن زعفران فقط به قطر صادر می شود، به عبارتی بیشتر تولید سالانه خود را فقط به یک کشور ارسال می کنیم.

او معتقد است؛ هدف از این اقدام انحصار دولت قطر در بازار کالاهای ارزشمند ایران است.

به گفته حسین، انحصار بازار زعفران ایران در اختیار قطر و تبدیل شدن این کشور به بازیگر در بازار جهانی زعفران است در حالی که پیش از آن قطر سابقه بازار زعفران نداشت و این بازار نامی نداشت. .

وی یادآور شد: در حال حاضر ۶۵ کشور مشتری زعفران ایران هستند و قطعا با ارسال بیشتر زعفران ایران به قطر نمی توانیم نیاز سایر کشورها را که سال هاست مشتری اصلی ایران بوده اند تامین کنیم.

وی همچنین از صادرات انحصاری این میزان زعفران به یک شرکت داخلی انتقاد کرد و آن را از دیگر ابهامات این قرارداد عنوان کرد.

حسینی افزود: در این قرارداد صادرات ۲۰۰ تن زعفران تنها به یک شرکت واگذار شده که آن هم از مصادیق انحصار است.

وی با اشاره به جلوگیری از خام فروشی زعفران به عنوان یکی از اهداف توافق ایران و قطر، گفت: ارسال حجم قابل توجهی زعفران ایرانی بدون فرآوری به قطر حجم زیادی از خام فروشی است که در این زمینه بی سابقه است. نوع.”.

حسینی افزود: در حال حاضر صنایع تبدیلی کشور ظرفیت دریافت ۱۰۰۰ تن زعفران را ایجاد کرده است که این سوال پیش می آید که بی توجهی به این ظرفیت و روی آوردن به کشور ثالث برای فرآوری به بهانه ایجاد ارزش افزوده چیست؟ حمایت از صنعت داخلی

این عضو شورای ملی زعفران با درخواست از کشاورزان و فعالان بازار زعفران برای شفاف سازی و رفع ابهامات، ایران و قطر را شناسایی کرد و افزود: انتظار ما این است که به دور از هرگونه تعصب و اتهام و اولویت دادن به ملی و پاسخگویی به بسیاری از این توافقنامه شفاف سازی شود. سوالات و عدم قطعیت ها