معاون استاندار یزد: مهاجرت نخبگان نتیجه بی توجهی به دانش بنیان هاست/ راه آهن جدید یزد مبتنی بر فناوری است.


به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمدعلی شاه حسینی پیش از ظهر امروز در نشست خبری نخستین رویداد ملی «تطریه» با بیان اینکه استان یزد در بسیاری از مولفه های توسعه کشور پیشتاز است، اظهار داشت: به برکت امکانات موجود. زیرساخت ها، لازم است جایگاه یزد در حوزه فناوری و دانش بنیان تقویت شود.

وی مهاجرت بی شمار فارغ التحصیلان دانشگاهی و نخبگان بومی استان یزد را یکی از مهم ترین دغدغه های حوزه دانش بنیان دانست و افزود: توسعه استان در سال های اخیر عمدتاً مبتنی بر نوآوری و فناوری و دانش نبوده است. رشته محوری کمتر به آن مرتبط بود به همین دلیل امروز در ایجاد شغل برای فارغ التحصیلان دانشگاهی دچار کسری هستیم.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری یزد در ادامه با اشاره به اهمیت شعار سال که مقام معظم رهبری آن را سال تولید، دانش بنیان و اشتغال نامیدند، گفت: شعار امسال در واقع یک راهبرد جدی است. استان یزد برای توسعه پایدار و افزایش بهره وری از ظرفیت های موجود.

شاه حسینی خاطرنشان کرد: خوشبختانه در دولت سیزدهم، نوآوری، فناوری و اقتصاد دانش بنیان به عنوان یکی از محورهای توسعه استان یزد در نظر گرفته شده است که در قالب «نو» محور اصلی برنامه ها محسوب می شود. سند یزد» در حال حاضر در ۱۴ محور مختلف دنبال می شود.

وی با اشاره به برگزاری جلسات هفتگی ستاد نوآوری، فناوری و اقتصاد دانش بنیان استان برای رصد فعالیت های این حوزه، یکی از رویکردهای این جلسات را برگزاری رویدادهایی بیان کرد که بیانگر نیازهای حوزه فناوری است. و از یک سو درخواست های جامعه هدف و جذب سرمایه گذاران و حامیان شرکت های بزرگ از فعالیت است.از سوی دیگر پایگاه دانش را مطالعه کنید.

معاون استاندار، برگزاری رویداد سراسری «تا ثریا» را در راستای تلاش‌های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دانست و ابراز امیدواری کرد: با برگزاری این رویداد سراسری در استان به میزبانی دانشگاه یزد در روز چهارشنبه هفته جاری، از طریق تسهیم نیرو و تامین نیازهای مردمی، اقدام شود. و از طرفین در دانش بنیان مطالبه می کنیم تا شاهد افزایش ظرفیت های استانی در این زمینه و ایجاد اشتغال پایدار برای فارغ التحصیلان استان و همچنین مهاجرت معکوس از نخبگان یزد به استان باشیم.

شاه حسینی در پایان با بیان اینکه تاکنون ۵۹ طرح فناورانه در رویداد ملی «تطریه» معرفی شده است که نیازمند ۱۰۵۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری است، گفت: حمایت قانونی برای اشتغال شرکت های نخبه و دانش بنیان است. از جمله اقدامات انجام شده و در دستور کار استان یزد است.

انتهای پیام/ت
این مقاله را به صفحه اول توصیه کنید