معاون وزیر دفاع: پاسخ ایران به تهدیدات دشمن قاطع، سریع و کوبنده است


به گزارش فراکسیون فارسی خبرگزاری، سردار سرتیپ سید مهدی فرهی معاون وزیر دفاع و دفاع در جمع کارکنان خارجی مقیم دفاعی و نظامی، همزمان با روز صنعت دفاعی، حضور یافت. وی در تهران با تشکر از تلاش‌های این مقامات برای تقویت و توسعه همکاری‌های دفاعی و نظامی دوجانبه با ایران، گفت: جهان در آستانه تحولات جدی و گذار از نظام تک قطبی به چند قطبی است و این مشکل اجتناب‌ناپذیر است. نیاز به همکاری بیشتر و بیشتر بین کشورهای مستقل برای ایجاد صلح، ثبات و امنیت پایدار.

وی تصریح کرد: وضعیت کنونی امنیت بین‌الملل نشان‌دهنده واقعیت‌هایی مانند تشدید رقابت ژئواستراتژیک بین کشورهای جهان با تدابیر نظامی و امنیتی، گسترش عرصه رقابت قدرت به فضا و فضای مجازی، رسانه‌ها و علم و فناوری و تشدید آن است. انرژی هسته ای رقابت و شبح جنگ هسته ای. همچنین آینده شکل جنگ های نیابتی رو به رشد است که در حال حاضر به ویژه در بین کشورهای مستقل جهان است.

معاون وزیر دفاع، تکیه بر قوانین بین المللی و استفاده ابزاری از مبانی سیستم کنترل تسلیحات و موافقت نامه های خلع سلاح، نظام سلطه را در معرض خطر بیشتری دانست و گفت: در این زمینه تشدید رقابت منطقه ای ناشی از آن است. تمایل روزافزون قدرت های غیرمنطقه ای برای مداخله و توسعه نفوذ در مناطق جهان.

وی افزود: تروریسم همچنان ابزاری در دست برخی از قدرت‌های بزرگ است، یعنی همچنان نگرانی از فعالیت مجدد گروه‌های تروریستی و از سوی دیگر مقاومت در برابر زیاده‌روی‌ها و سلطه‌جویی‌های غربی وجود دارد. تبدیل شدن به فرهنگ و باورهای جهانی

سردار فرهی مدعی شد که مقام معظم رهبری و فرماندهی معظم کل قوا این تحولات را پیش بینی کرده و در بیانات سال های اخیر به جهانیان هشدار داده و تاکید کرد: بر اساس تحولات مذکور دکترین دفاع ملی. جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد بازدارندگی فعال و مؤثر در برابر تهدیدات امنیت ملی، بر ظرفیت‌ها، توانمندی‌ها و مزیت‌های جامع ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی که در اصول پایدار تعریف شده است، تکیه دارد.

وی اظهار داشت: دکترین دفاعی هر کشور به شکل‌های ژئوپلیتیکی، تجربیات گذشته و تاریخی، نوع و جنسیت تهدیدات و نیازهای راهبردی و همچنین مبنای دفاع، امنیت و مقابله با تهدیدات در هر کشور بر اساس تولید «نیرو» بستگی دارد. و “تعادل”. این امر محقق خواهد شد، وی افزود: «امنیت مردم پایه»، «احترام به دولت‌های ملی»، «امنیت انسانی»، «توسعه اقتصادی پایدار» از اصول تخطی ناپذیر تئوری امنیتی جمهوری اسلامی ایران است. و در شرایط کنونی ایران در تلاش است تا نیروی دفاعی منطبق با دکترین دفاعی خود تولید کند تا با تهدیدات به صورت متعادل و با ایجاد بازدارندگی مقابله کند.

معاون وزیر دفاع با تأکید بر اینکه ماهیت سیاست دفاعی جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر «اصل امنیت، صلح و ثبات» است، تصریح کرد: تولید برق برای به خطر انداختن دیگران نیست، بلکه برای ایجاد امنیت است. و امنیت کشور ثبات منطقه ای، زیرا ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای همواره خواهان ثبات در منطقه و جهان است. بنابراین دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران شامل تقویت قدرت بازدارندگی کشور در برابر مداخله قدرت های خارجی در منطقه است.

وی ادامه داد: پاسخ جمهوری اسلامی ایران به تهدیدات دشمنان بر اساس دو اصل «حق مشروع» و «اصل بازدارندگی» قاطع، سریع و قاطع است. اما وقتی صحبت از کیفیت پاسخ به تهدید و پایان هر خطایی می شود، جمهوری اسلامی ایران «تصمیم گیرنده» نهایی است.

سردار فرهی در بخش دوم سخنان خود در خصوص دیپلماسی دفاعی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: راهبرد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح برای تحقق اهداف سیاست دفاعی کشور بر اساس اهداف است. از سیاست دفاعی تولید «ابزار قدرت استراتژیک» و دستیابی به «فناوری‌های دفاعی جدید و درون‌زا». ، “گسترش تعامل دفاعی و نظامی با کشورهای دوست، مستقل و متحد” و “توسعه و حضور در بازارهای منطقه ای و جهانی”.

وی با بیان اینکه ساختار امنیتی منطقه ما با حضور و دخالت های سلطه جویانه نظام آسیب جدی دیده است، گفت: جمهوری اسلامی ایران همواره در روابط خارجی خود از اصول قاطعانه ای همچون اعتمادسازی تبعیت کرده است. “کاهش تنش”، “احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشورها”، “توسعه روابط متوازن و همه جانبه”.

معاون وزیر دفاع با اذعان به اینکه نیروهای مسلط به بهانه امنیت ملی در برخی مناطق تلاش می کنند نفوذ خود را توسعه دهند و سلاح بفروشند، خاطرنشان کرد: برای توجیه خود به دشمن فرضی و بر این اساس پروژه نیاز دارند. ۴ دهه در برابر ایران هراسی گذشته را دستور کار خود قرار دادند. متأسفانه از برنامه ریزی و افزایش هزینه های امنیتی کشورهای منطقه دست برنخواهند داشت.

وی با بیان اینکه خوشبختانه امروز دولت ها و کشورهای منطقه چهره ناکارآمد و شکست خورده دولت آمریکا را بیش از پیش می بینند، گفت: آمریکا در شرایط اجتناب ناپذیری قرار دارد که از منطقه به بیرون پرتاب می شود و امنیت آن تامین می شود. به کشورهای منطقه سپرده شده است. منطقه به همین دلیل برای جلوگیری از این ناامیدی، اتهام جمهوری اسلامی ایران به همدستی در بی ثباتی منطقه را با شدت بیشتری تکرار می کند.

سردار فرهی با بیان اینکه بر توسعه دیپلماسی دفاعی و ایجاد و توسعه روابط محترمانه و دوستانه با همه کشورهای حافظ منافع طرفین به طور جدی تاکید داریم، گفت: پیام دائمی انقلاب اسلامی ایران پیام صلح است. دوستی، ثبات و امنیت برای همه کشورهای جهان به ویژه کشورهای همسایه و منطقه. ما همیشه مروج همگرایی منطقه ای و امنیت جمعی محلی بوده ایم. همکاری های منطقه ای بدون حضور کشورهای منطقه نمی تواند منافع ملت ها را تضمین کند یا امنیت واقعی ایجاد کند.

معاون وزیر دفاع در پایان این مراسم با تشکر مجدد از حضور مقامات دفاعی و لشکری ​​در روز صنعت دفاعی جمهوری اسلامی ایران گفت: موضوعات و زمینه های مختلف همکاری از جمله تسلیحات، آموزشی، همکاری های فناوری . مانورهای مشترک، اعزام ناظران، بازدید از کشتی ها و وجود یگان های نظامی، انتقال تجربیات در مبارزه با تروریسم، مین زدایی بشردوستانه، پزشکی نظامی، مسابقات ورزشی نظامی و بسیاری موارد دیگر که می تواند نقطه شروع یا ادامه همکاری بین نیروهای مسلح. همکاری جمهوری اسلامی ایران با کشورهای جهان.

انتهای پیام/
این مقاله را به صفحه اول توصیه کنید