مقامات لبنانی تل آویو را نادیده می گیرند تا جرات نفوذ به دریا را داشته باشند – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانخبرگزاری مهر، بین گروه بین المللی «وردا سعد، محمدعلی تخت رونده»: موضوع ترسیم مرز دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر به بحث داغ منطقه تبدیل شده است. طی هفته گذشته برخی پیش بینی کردند که تنش های اخیر در میدان گازی کاریشی به رویارویی نظامی لبنان و رژیم صهیونیستی منجر شود. اما انتقاد شدید مقامات لبنانی باعث شداموس قلاب استین» دلال این آمریکایی برای اختلافات دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی به بیروت سفر می کند. تحلیلگران معتقدند دلال آمریکایی ها نمی خواهند به سرعت و فقط به نفع رژیم صهیونیستی با ترسیم مرزهای دریایی برخورد کنند. تصمیم گیری صلح در دریای مدیترانه در تلاش است تا اوضاع را آرام کند.

تحلیلگران بر این باورند که ایالات متحده ممکن است علاقه مند به گفتگوهای طولانی مدت در مورد مناقشه دریایی بیروت باشد همیشه آویو بله، موضوعی که کاملاً به نفع رژیم صهیونیستی و به ضرر لبنان تمام می شود. در این شرایط، فعالیت های غیرقانونی رژیم صهیونیستی در استخراج گاز طبیعی از میدان گازی خود ادامه خواهد داشت و طرف لبنانی به خیلی وقت پیش دیده نشد خالی خواهد بود.

در همین راستا خبرنگار مهر با هم “محمد عباس” یک کارشناس نظامی لبنانی صحبت کرد که مشروح آن را می توانید در اینجا بخوانید:

* مقامات لبنانی به دلیل آغاز روند استخراج گاز از این کشور توسط رژیم صهیونیستی با بحران جدیدی روبرو هستند. به نظر شما آیا مقامات لبنانی برای این چالش آماده هستند؟ آیا موضع رسمی بیروت تاکنون در این زمینه قانع کننده است؟

متأسفانه موضع رسمی لبنان از زمان آغاز این حادثه در سال ۲۰۰۷ فاجعه آمیز بوده است. البته این موضوع تا امروز ادامه دارد. موضع رسمی لبنان کوته فکر و تا آنجایی که این رهبری در خط خیانت به آرمان های ملی لبنان قرار دارد، پر از بی تفاوتی است. متأسفانه، این مواضع پست در مورد موضوع بسیار حساسی اتخاذ شده است که برای منافع مردم لبنان، آن کشور و نسل آینده ما حیاتی است.

در سال ۲۰۰۷ فواد سنیوره رئیس جمهور وقت لبنان هیئتی متشکل از افراد غیرمتخصص وزارت کار را برای مذاکره در مورد تعیین مرزهای دریایی به قبرس اعزام کرد که با تعیین این مرزها پایان یافت.

در این مذاکرات خط کشی صورت گرفت که در نتیجه لبنان ۲۲۹۰ کیلومتر مربع از آب های سرزمینی خود را از دست داد. زمانی که دولت لبنان سعی کرد اولین اشتباه خود را اصلاح کند، اشتباه دیگری در تعیین خط ۲۳ به عنوان مرز دریایی با رژیم صهیونیستی مرتکب شد که در نتیجه رژیم صهیونیستی به کنترل برخی از میادین مهم گازی در آب های سرزمینی لبنان ادامه خواهد داد. است در حالی که خط ۲۹ از نظر قانونی و فنی است بر اساس شاهد آن مرز لبنان و رژیم صهیونیستی است. مشکل اصلی قطعنامه ۶۴۳۳ سال ۲۰۱۱ است که خط ۲۳ را به عنوان مرز دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی تعیین کرد.

ارتش لبنان نیز کمیته ای متشکل از کارشناسان تشکیل داد و اعلام کرد که خط ۲۹ بر اساس قوانین دریانوری در میان آنها بین المللی این مرز دریایی با رژیم صهیونیستی است. اما متاسفانه موضع کنونی دولت لبنان در این مورد در باره فاقد یکپارچگی لازم بود. اموس هوکستین دلال همین تفاوت ها و تضادها در موضع لبنان در بالاترین سطح مورد سوء استفاده آمریکایی ها قرار گرفته است. او شبیه هیچ کس دیگری نیست واسطه ها او یک آمریکایی است که فقط منافع رژیم صهیونیستی را در نظر می گیرد و هیچ توجهی به منافع طرف مقابل ندارد. آنها فقط به یک طرف مذاکرات یعنی طرف لبنانی فشار می آورند.

ما هرگز در مورد آن نشنیده ایم هوکستین فشار صهیونیست ها در جریان مذاکرات. من معتقدم رژیم صهیونیستی در حال برنامه‌ریزی گام‌های بعدی است که مذاکرات در نوامبر ۲۰۲۰ به هم خورد. اش بود. متأسفانه مقامات لبنانی در اختلافات داخلی نیز همین وضعیت را داشتند و در مرزهای دریایی موضع علنی و واحدی اتخاذ نکردند.

من معتقدم اگر رژیم صهیونیستی به محض خروج یکجانبه از مذاکرات تعیین مرزهای دریایی، قطعنامه ۶۴۳۳ را نیز اصلاح کنیم، دیگر رژیم صهیونیستی را در ماجراجویی جدیدتر و جسورتر علیه آبهای سرزمینی لبنان و خدای خود نخواهیم دید. . – ثروت داده شده

بی‌توجهی و بی‌تفاوتی مسئولان لبنانی نسبت به این موضوع حیاتی، متأسفانه به دشمن اجازه حرکت داد. اموس هوکستین دلال آمریکایی ها در مانور دادن خوب هستند، همه در شرایطی که لبنان ضعیف بود و رژیم صهیونیستی در قدرت بود.

* اختلاف اصلی در حال حاضر بر سر تعیین مرز لبنان و اسرائیل به ویژه مرز ۲۹ است. خطی که توسط هیئت نظامی لبنان به عنوان حوضه آبخیز لبنان اعلام شد. آیا فکر می کنید ارتش لبنان دلایل لازم برای اثبات اینکه خط دریا باید در خط ۲۹ کشیده شود را دارد؟ آیا اجرای نظامی حقوق لبنان در این منطقه مورد مناقشه است؟ اینکه برخی می گویند این خط می تواند مبنای مذاکره باشد چه معنایی دارد؟ به من اعتماد نکن دلال آیا یک آمریکایی می تواند کار درست را انجام دهد؟ دولت لبنان در این راستا چه اقداماتی باید انجام دهد؟

به نظر من هیئت نظامی لبنان دلایل لازم برای اثبات اینکه خط ۲۹ باید مبنای تعیین مرزهای دریایی بین لبنان و رژیم صهیونیستی باشد را دارد. خط ۲۹ کاملا قابل دفاع است، در خط ۲۳ اینطور نیست. برین مبنای مذاکره کنندگان لبنانی این است که این خط را مطالبه کنند و حقوق از دست رفته لبنان را به مردم ما برگردانند.

اینکه برخی می گویند خط ۲۹ باید مبنای مذاکره و گفت وگو بین دو طرف باشد اصلا درست نیست. خط ۲۹ متعلق به لبنان است و در این شکی نیست در باره وجود ندارد.

در باره دلال من به عنوان یک آمریکایی باید تاکید کنم که متأسفانه همیشه ارتباط با طرف آمریکایی اساساً اشتباه است. رژیم صهیونیستی در دهه های اخیر به هیچ قطعنامه ای که علیه لبنان صادر شده عمل نکرده است و آمریکا نیز از این امر حمایت می کند. همیشه آویو شده است. دولت لبنان این واقعیت را می‌داند، اما جرأت نمی‌کند به میانجی دیگری روی آورد. آنها حتی آن را می دانند واسطه ها آمریکایی ها همیشه طرفدار رژیم صهیونیستی هستند زیرا حفاظت از منافع طبقه سیاسی و نیاز به تضمین سودآوری شرکت های بزرگ و کارتل های اقتصادی از این دور باطل فرار نمی کند، مشکلی که در نهایت به منافع لبنان آسیب می رساند.

به نظر من اول از همه باید قطعنامه ۶۴۳۳ به جای ۲۳ به خط ۲۹ تبدیل بشه. در راه، لبنان برگه های برنده ای برای استفاده دارد. رژیم صهیونیستی در شرایط کنونی قرار ندارد و آمریکا آماده آغاز یک جنگ جدید است، تمرکز آمریکا در حال حاضر روی روسیه و چین است. آنها فرصتی برای شروع درگیری های جدید با پیامدهای غیرقابل پیش بینی ندارند. از سوی دیگر لبنان برگ برنده مهمی برای مقاومت دارد. حزب الله لبنان نیز علناً آمادگی کامل خود را در این زمینه اعلام کرده است.