منع رفت و آمد در عراق/ تخلیه کاخ ریاست جمهوری بغداد توسط حامیان صدر


به گزارش تجارت نیوز، برخی منابع خبری از تجمع هواداران صدر در مقابل کاخ ریاست جمهوری عراق در بغداد خبر دادند و همچنین گزارش هایی از ورود برخی از آنها به کاخ ریاست جمهوری حکایت دارد.

مهر نوشت: منابع خبری از اعزام گسترده نیروهای امنیتی عراق به منطقه سبز خبر می دهند. همزمان با حضور حامیان صدر در ورودی های منطقه سبز بغداد و تلاش آنها برای هجوم به کاخ ریاست جمهوری، نیروهای ضد شورش به طور گسترده مستقر شده اند. در این حوزه معرفی شده است. منطقه سبز تعطیل اعلام شد. نیروهای امنیتی منطقه سبز و پل جمهوری در مرکز بغداد را به طور کامل مسدود کردند.

فرماندهی عملیات مشترک در بغداد از حامیان صدر خواست فورا منطقه سبز را ترک کنند.

فرماندهی عملیات مشترک عراق با درخواست از معترضان طرفدار صدر برای خروج فوری منطقه سبز بغداد تاکید کرد که حداکثر خویشتنداری را برای جلوگیری از درگیری یا خونریزی عراقی ها به کار گرفته است.

این نهاد نظامی و امنیتی همچنین بر مسئولیت خود در قبال حفاظت از ادارات دولتی و نمایندگی های دیپلماتیک و اموال عمومی و خصوصی تاکید کرد و تصریح کرد: با تظاهرات مسالمت آمیز مطابق قانون اساسی و قوانین موجود برخورد خواهد شد و نیروهای امنیتی به مسئولیت خود عمل خواهند کرد. برای حفظ امنیت و ثبات بازداشت شده است.

الجزیره گزارش داد که حامیان صدر از موانع امنیتی و دیوارهای سیمانی خارج از پارلمان عراق عبور کردند.

بر اساس آخرین اخبار، معترضان وارد ارگ ریاست جمهوری شده اند. گفته می شود «برهم صالح» رئیس جمهور عراق اندکی پس از نزدیک شدن معترضان به کاخ ریاست جمهوری کاخ را ترک کرد.

به بغداد و کازمین و سامرا سفر نکنید

سفارت ایران در عراق در بیانیه ای از شهروندان ایرانی خواست تا اطلاع ثانوی از سفر به شهرهای بغداد، کاظمین و سامرا خودداری کنند.

به گزارش ایسنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد در بیانیه ای اعلام کرد: زائران و هموطنان عزیز ایرانی که در شهرهای عتبات عالیات، کربلای معل و نجف اشرف حضور دارند؛ با توجه به مقررات منع آمد و شد از سوی دولت محترم عراق، خواهشمند است تا اطلاع ثانوی از تردد به شهرهای بغداد، کاظم و سامرا خودداری نمایید.

در عراق، منع آمد و شد در سراسر کشور تبدیل شد

به گزارش ایسنا، فرماندهی عملیات مشترک ارتش عراق اعلام کرد که از ساعت ۱۹ امروز (دوشنبه) تا اطلاع ثانوی در تمامی استان ها و مناطق این کشور منع رفت و آمد برقرار می شود.

پیش از این فرمانده عملیات مشترک ارتش عراق اعلام کرده بود که از ساعت ۱۵:۳۰ به وقت محلی، تردد در بغداد ممنوع است.

همزمان منابع عراقی گزارش دادند که نیروهای امنیتی این کشور حامیان جنبش صدر را از کاخ ریاست جمهوری بیرون راندند و کنترل کامل آن را به دست گرفتند.

مقتدی صدر ظهر امروز در بیانیه ای اعلام کرد که از دنیای سیاست خداحافظی کرده و تمامی دفاتر مرتبط با خود به جز حرم، موزه و موسسه میراث خانواده صدر را می بندد.

دفتر مقتدی صدر نیز با صدور بیانیه ای از هواداران وی خواست به هیچ وجه در امور سیاسی دخالت نکنند و به نمایندگی از جنبش صدر شعار و سخنی نگویند.

از زمان انتشار این بیانیه، تنش ها و تحرکات حامیان مقتدی صدر در منطقه سبز عراق افزایش یافته و تدابیر امنیتی تشدید شده است.

گزارش ها حاکی از آن است که عصر امروز (دوشنبه) همزمان با آغاز تظاهرات حامی صدر، چندین نفر بر اثر شلیک گلوله و گاز اشک آور در منطقه سبز بغداد زخمی شدند.

الکاظمی: صدر باید از حامیانش بخواهد که ادارات دولتی را ترک کنند

نخست وزیر دولت عراق هرگونه حمله به ساختمان های دولتی را محکوم کرد و از مقتدی صدر خواست از معترضان بخواهد تا ساختمان هایی را که عمدتاً در مناطق سبز بغداد واقع شده اند، ترک کنند.

ایسنا نوشت: در اطلاعیه رسمی دفتر نخست وزیری عراق که عصر امروز (دوشنبه) منتشر شد، آمده است که حمله به منطقه سبز و ورود غیرقانونی به نهادهای دولتی، پیامدهای بروز و تداوم اختلافات سیاسی را نشان می دهد.

در این بیانیه آمده است: از مقتدی صدر که همواره حامی دولت و مدافع احترام به اقتدار و نیروهای امنیتی آن بوده است، می خواهیم کمک کند تا معترضان را به ترک ساختمان های دولتی فراخواند.

الکاظمی تاکید کرد: حمله تظاهرکنندگان به نهادهای دولتی اقدامی محکوم و خارج از چارچوب قانونی است.

وی در پایان بیانیه خود خواستار همکاری با نیروهای امنیتی و خویشتن داری همگان و خروج فوری معترضان از منطقه سبز بغداد شد.

ظهر امروز (دوشنبه) مقتدی صدر در بیانیه ای اعلام کرد که از دنیای سیاست خداحافظی کرده و تمامی دفاتر مربوط به خود را به جز حرم، موزه و مؤسسه میراث خانواده صدر تعطیل می کند.

دفتر مقتدی صدر نیز با صدور بیانیه ای از هواداران وی خواست به هیچ وجه در امور سیاسی دخالت نکنند و به نمایندگی از جنبش صدر شعار و سخنی نگویند.

از زمان انتشار این بیانیه، تنش ها و تحرکات حامیان مقتدی صدر در منطقه سبز عراق افزایش یافته و تدابیر امنیتی تشدید شده است.