نرخ تورم خانوار در کشور به ۵۲.۵ درصد رسید


بر اساس آمار فنلاند، نرخ تورم خانوارها در ژوئن به ۵۲.۵ درصد رسید.

بر اساس آمار فنلاند، نرخ تورم خانوارها در ژوئن به ۵۲.۵ درصد رسید.

در ماه ژوئن، آمار فنلاند نرخ تورم خانوارهای این کشور را منتشر کرد.

بر اساس این گزارش، نرخ تورم واحد درصدی تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در خرداد ماه امسال این شاخص ۵۲.۵ درصد بوده است، یعنی خانوارهای کشور به طور متوسط ​​۵۲.۵ درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

نرخ تورم خرداد ماه نسبت به ماه قبل ۱۳.۲ واحد درصد افزایش داشته است.

تورم سرفصل گروه اصلی «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با ۳۲.۲ واحد درصد افزایش به ۳.۸ درصد و گروه «مواد غذایی و خدمات» با ۳.۸ واحد درصد افزایش به ۲.۷ درصد رسید.

در عین حال نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای شهری ۵۱.۴ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱.۸ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

نرخ خانوار نیز ۲.۷ درصد بود که نسبت به ماه قبل ۰.۸ واحد درصد افزایش داشت.

نرخ تورم ماهانه در خردادماه ۱۲.۲ درصد بود

نرخ تورم ماهانه درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم در ماه ژوئن ۱۲.۲ درصد بود که نسبت به ماه مشابه در ماه گذشته ۱.۵ واحد درصد افزایش داشت.

تورم ماهانه گروه های بزرگتر «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» و «محصولات غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۲.۸ درصد و ۲.۷ درصد بوده است.

در عین حال نرخ تورم ماهانه خانوارهای شهری ۲.۸ درصد است که نسبت به ماه قبل ۲.۸ واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ خانوار نیز ۲.۷ درصد بود که نسبت به ماه قبل ۲.۸ واحد درصد افزایش داشت.

نرخ تورم سالانه نسبت به ماه قبل ۰.۷ درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم سالانه نشان دهنده تغییر ارقام میانگین شاخص قیمت در سال منتهی به ماه جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل است. نرخ تورم سالانه خانوارهای دولتی در خردادماه به ۲.۸ درصد رسید که نسبت به اطلاعات مشابه در ماه قبل ۲.۸ واحد درصد افزایش داشته است.

نرخ تورم سالانه خانوارهای شهری و روستایی نیز به ترتیب ۳۸.۹ درصد و ۳.۸ درصد است که برای خانوارهای شهری ۱.۸ واحد درصد و خانوارهای روستایی ۱.۸ درصد افزایش داشته است.

قیمت در این ماه تغییر خواهد کرد

در گروه اصلی «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن ها و چربی ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، گروه «فرآورده های لبنی و تخم مرغ» (شیر) است. ، ماست، پنیر و تخم مرغ). مرغ) و گروه “گوشت قرمز و مرغ” (مرغ چرخ کرده، سوسیس و کالباس).

در گروه اصلی «کالاها و خدمات غیر خوراکی»، گروه «هتل و رستوران» (ساندویچ و انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (مواد شوینده) و گروه. “مراقبت های بهداشتی” (خدمات و خدمات پزشکی سرپایی). بیمارستانی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته است.

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه خرداد ۱۴۰۱ برای دهک های مختلف از ۳۸.۳ درصد برای دهک دهم تا ۳.۱ درصد برای دهک اول است.