نقطه کور مذاکرات هسته ای


محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای می‌گوید سرنوشت مذاکرات برجام اکنون باید توسط آمریکا مشخص شود.

محمد مرندی، مشاور رسانه‌ای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای می‌گوید سرنوشت مذاکرات برجام اکنون باید توسط آمریکا مشخص شود.

پس از آنکه مقامات آمریکایی پاسخ ایران به متن آمریکا را «غیر سازنده» خواندند، محمد مرندی با کنایه در صفحه توئیتر خود نوشت: برای آمریکا معمولاً پاسخ سازنده به معنای پذیرش شروط آمریکاست و برای ایران به معنای توافقی متعادل و تضمین شده است. .

ایران پس از حدود ۱۰ روز تحقیق، پنجشنبه شب از طریق هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات برجام، پاسخ خود به پاسخ آمریکا به واشنگتن را اعلام کرد. با این حال، آمریکا به سرعت به واکنش ایران واکنش نشان داد و سخنگوی وزارت خارجه این کشور آن را «غیرسازنده» خواند.

اما در مقابل محمد مرند معتقد است که توپ در دست آمریکاست و جو بایدن باید تصمیم جدی بگیرد. او همچنین اضافه می کند که اگر واشنگتن تصمیم درستی بگیرد، می توان به سرعت به توافق رسید.

در حالی که جزئیاتی از واکنش ایران به آمریکا منتشر نشده است، دیپلمات های اروپایی و آمریکایی از محتوای آن ابراز ناامیدی کرده اند. در گزارشی توسط استفانی لیختنشتاین، وب‌سایت خبری پولیتیکو، گزارشگر ارشد آن که مذاکرات هسته‌ای ایران را پوشش می‌دهد، پاسخ ایران به آمریکا را «پسرفت» خواند. پولیتیکو در این مقاله به نقل از یک دیپلمات اروپایی می نویسد که اروپا نیز با ارزیابی منفی آمریکا از پاسخ تهران موافق است و پاسخ ارسالی به ایران «منفی و غیرمنطقی» است.

این رسانه همچنین به نقل از یک دیپلمات اروپایی دیگر نوشت که «واکنش ایران اصلاً خوب به نظر نمی رسد».

این در حالی است که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح روز جمعه ۱۱ شهریور با تایید ارسال پاسخ ایران به آمریکا تاکید کرد که متن ارسالی به ایران “رویکرد سازنده” دارد که به نتیجه رسید. هدف از تکمیل مذاکرات وی همچنین افزود: پاسخ ایران پس از ارزیابی های دقیق در سطوح مختلف فنی، کارشناسی و سیاسی تهیه و برای هماهنگ کننده اروپایی مذاکرات ارسال شد.

خبرگزاری فارس نیز در مطلبی با عنوان «جزئیات واکنش ایران» گزارش داد که وزارت امور خارجه عصر پنجشنبه پاسخ خود را به انریکه مورا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ارسال کرده و در عین حال گفته است که «تعداد کمی از نظرات مطرح شده از سوی ایران باید ارائه شود. ”

فارس همچنین با استناد به منابع آگاه ادامه داد: ایران در پاسخ خود به صراحت اعلام کرده است که آماده برگزاری نشست وزیران در هفته آینده برای اعلام توافق نهایی است، البته به شرطی که نظرات کمی از سوی ایران وجود داشته باشد. فارس در ادامه گزارش خود به نقل از منبع افزود: ایران در پاسخ قبلی خود که طرف های مقابل آن را منطقی و سازنده تشخیص داده بودند، برای مشکلات باقی مانده راه حل های عملیاتی ارائه کرده بود.

دیپلمات های غربی اما نظر مثبتی نسبت به پاسخ های ایران نداشته اند. لارنس نورمن، خبرنگار وال استریت ژورنال در بروکسل، به نقل از یک دیپلمات اروپایی در حساب کاربری خود در توییتر، پاسخ ایران را «ناامیدکننده» خواند و افزود: «در زمانی که می‌توانستیم این پرونده را ببندیم، قطعاً پاسخ غیرمنطقی دریافت کردیم».

همزمان نورنیوز، رسانه نزدیک به دبیر شورای عالی امنیت ملی، نورنیوز، آمریکا و اروپا را به «فروژکشی» متهم کرد و افزود: ساعتی پس از ارائه پاسخ ایران به اتحادیه اروپا، واشنگتن، که عموماً پاسخ منطقی و مستدل ایران را غیرمولد خواند.

این رسانه همچنین واکنش آمریکا به پاسخ ایران را «صورت‌بندی‌های غلط» خواند و تاکید کرد که مشخص نیست پاسخ منطقی از دیدگاه آمریکا چیست.

مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام که در هفته‌های اخیر ظاهراً رو به پایان بود، باز هم از این توافق فاصله گرفت و اظهارات غیررسمی و رسمی طرف‌های غربی نشان می‌دهد که آمریکا و اروپا از پاسخ ایران راضی نیستند. . در همین راستا، علی واعظ، مدیر گروه ایران در گروه بین‌المللی بحران در صفحه توئیتر خود با ابراز تأسف از واکنش ایران نوشت که این واکنش امکان صادرات نفت ایران به اروپا در زمستان امسال را نیز از بین برد. .

البته آقای واعظ توضیح بیشتری در مورد جزئیات پیام ارسالی به ایران نداد، اما همچنین معتقد است با واکنش جدید ایران، احتمال احیای توافق در آینده نزدیک از بین رفته است.

در عین حال، برخی از رسانه های مخالف برجام همچنان معتقدند که دولت ابراهیم رئیس باید با طولانی کردن مذاکرات به امتیازات بیشتری دست یابد. روزنامه کیهان در یادداشت ویژه روز پنجشنبه خود با عنوان «تابستان روشن ایران برای زمستان تاریک اروپا» نوشت: «در حال حاضر به دلیل زمستان سختی که در انتظار اروپاست و بحران انرژی در آمریکا (که البته خود این دولت ها هستند). به دلیل زیاده خواهی ها مسبب آن هستند) و به دلایل دیگر ایران دست برتر را در مذاکرات دارد به عبارت دیگر در حالی که دست آمریکا و تروئیکای اروپایی خالی است، دست ایران پر است، این نشانه این است که اروپا برای خروج از باتلاق جنگ اوکراین و بحران ناشی از آن دست به دامان ایران شده است.

علاوه بر این، کیهان به دولت رئیس‌جمهور توصیه کرد تا زمانی که تمام امتیازاتی که ایران در این توافق به دنبال آن است، با متن احیای برجام موافقت نکند.