نگاهی به زندگینامه مرحوم شیخ محمد حسین زرگران / روحانی برجسته لرستانی و صاحب نظر اجتهادی از چهار منبع


به گزارش خرم آباد، حجت الاسلام و المسلمین خبرگزاری فارس، شیخ محمدحسین زرگران از برجسته ترین روحانیون مبارز لرستان بود که سال ها در حوزه علمیه قم فعالیت کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین زرگرانی با اینکه از علما و روحانیون برجسته در میان طلاب و روحانیون برجسته حوزه بود، به دلیل سال‌ها فعالیت در حوزه علمیه قم، کمتر در بین هم استانی‌ها شناخته شده است.

وی در سال ۱۳۳۶ در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. پدرش حاج رحمان مفقودالاثر از بازاریان قدیمی و از متدینین خرم آباد بود.

شیخ محمدحسن زرگرانی در خانه ای بزرگ بزرگ شد که در آنجا شاهد جلسات هفتگی قرآن و روضه سالیانه اباعبدالله الحسین بود.

محمدحسین از همان کودکی عاشق قرآن و دروس دینی شد و قرآن را نزد دوستان پدر حسن صابری فرا گرفت و به آنان سرآمد و ارادت یافت.

محمدحسین، دانش آموز برجسته دبیرستان و نفر اول خرم آباد، در سال ۵۴ دانشگاه را رها کرد و خواست به قم سفر کند. پدرش آن را به قم می دهد.

ایشان گفته بودند: وقتی در سال ۵۴ وارد حوزه علمیه قم شدم، همانقدر می دانستم که طلاب و اساتید سال هشتم در ابتدای درس به من دستور ادامه درس را دادند.

در دوران تدریس حتی استاد ادبی فقید افغانستانی نیز به او علاقه زیادی داشت و می گفت که در تاریخ حوزه علمیه و تدریس قم شاگرد برجسته ای ندیده ام. بهجا را هدایت می کند.

شیخ محمد حسین در سال ۶۰ به مقام معظمی رسید و چند ماهی را به عنوان روحانی گذراند و در محضر مراجع عظام به تدریس و تدریس حوزه پرداخت.

او از آیت الله صافی، آیت الله مکارم، آیت الله سبحانی و آیت الله نوری همدان فرمایشات اجتهادی نوشته بود.

اما با همه توانایی که داشت از عهده گرفتن مسئولیت های اجرایی خودداری می کرد و به وعظ و تدریس و سخنرانی و دعای حضرت اباعبدالله الحسین بسیار علاقه مند بود.

متأسفانه حجت الاسلام والمسلمین زرگرانی چند ماه پیش دچار تاج گذاری شدید و ضعف عمومی شد و بعد از ماه مبارک رمضان سکته کرد و مدتی در بیمارستان بستری شد و در نهایت دو روز پیش به دیار حق شتافت. .

در پی درگذشت این عالم ربانی حجت الاسلام والمسلمین شاهرخی سخنگوی ولی فقیه لرستان و امام جمعه خرم آباد درگذشت این روحانی و عالم مبارز را تسلیت گفت.

انتهای پیام/
آن را در صفحه اول توصیه کنید