نگاهی به ۳۵ سال مجمع تشخیصی/«نظارت بر خط مشی» نزدیک به دوره نهم – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهان


خبرگزاری مهر ، گروه سیاسی – طیب بیات: مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از مهمترین نهادهای حقوقی جمهوری اسلامی است و به دو وظیفه اساسی متعهد است: اول اینکه تشخیص مصلحت در مجلس با شورای نگهبان است که نیازمند نگاه و درک عمیق و مصلحت اندیشانه است. حقایق کشور و ثانیاً نقش ویژه و مؤثر در تعیین سیاست های کلی نظام که استراتژیک ترین تصمیمات را در اداره امور کشور در بر می گیرد. ارائه راه حل برای مشکلات و همچنین نظارت بر اجرای سیاست های کلی این نهاد معرف بر اهمیت این نهاد حقوقی افزوده است.

تشکیل هیئت هدف

در سال‌های اولیه انقلاب و ایجاد نظام جمهوری اسلامی، غالباً بین دو نهاد مجلس و شورای دفاع از ماهیت دوگانه «عمل‌گرایی – تکلیف‌گرایی» اختلاف نظر وجود داشت، اما محور اصلی این اختلافات حول محور بود. برخی از مقررات قانون کار و به ویژه بحث در مورد میزان مشارکت دولت اسلامی در رابطه کارمند و کارفرما.

لزوم خروج از بن بست میان مجلس و شورای نگهبان، مسئولان کشوری را مجبور به نوشتن نامه به امام خمینی (ره) کرد.

نگاهی به انجمن تشخیص 35 ساله دوره نهم/

اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام به رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در سال ۱۳۴۷.

در سال ۶۶ رئیس جمهور، رئیس مجلس، رئیس دیوان عالی کشور و نخست وزیر و مرحوم سیداحمد خمینی در نامه ای به امام خمینی (ره) خواستار تعیین مسئول برای حل عملی مشکل شدند. مسیر. در تشخیص ضرورت و مصلحت قانون کار و در پاسخ هفدهم بهمنی، امام دستور تشکیل شورایی متشکل از فقهای شورای نگهبان، آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، طوسلی، موسوی خوئینی‌ها، میرحسین‌ها را صادر کردند. موسوی و وزیر کار مربوطه (سرحدی زاده) امکان سنجی سیستم را مشخص کنند. سرانجام پس از تصویب قانون کار در اکتبر ۲۰۱۸ از جانب نمایندگان مجلس در آن زمان در بسیاری از جلسات مجلس و با اصلاحاتی درباره اختلافات مجلس و شورای نگهبان بحث کردند. تکمیل برخی از مواد در نهایت به تصویب مجمع رسید.

امام خمینی (ره) خطاب به ۱۳ اردیبهشت ۶۸ به رئیس جمهور وقت دستور بازنگری در قانون اساسی دادند و در بند ششم آن نامه شورا را موظف کردند که امکان سنجی نظام را برای حل مشکل تعیین کنند. مشکلات سیستم و مشورت با مدیریت به گونه ای که هیچ قدرتی در محدوده اختیارات دیگر قرار نگیرد. در واقع با نامه امام خمینی (ره) به رئیس جمهور وقت، مجمع تشخیص از وضعیت تاکتیکی و موقت به یک وضعیت تبدیل شد. نهادینه شده است و در قانون اساسی ماندگار شد.

رهبر انقلاب در ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ نیز در مراسم ارتحال امام خمینی (ره) فرمودند: «شورای هدف را امام تشکیل داد، برخی فکر می کنند بنده تشکیل دادم؛ نه، بنده رئیس جمهور بودم. امام نامه ای به من نوشتند و امام این جلسه را برای تصمیم گیری در مورد مصلحت تشکیل دادند: «احکام اسلامی اعمال می شود، اما باید مقتضیات عصر و مسائل کلی جامعه نیز رعایت شود و منظور ما از مصلحت این است، نه این. مصلحت افراد».

مافوق تیم تشخیصی چه کسانی بودند؟

بر اساس اصل ۱۱۲ قانون اساسی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از سوی مقام معظم رهبری منصوب می شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ریاست دوره اول مجمع تشخیص مصلحت نظام را بر عهده داشتند و پس از وی ریاست مجمع را مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۹۵ بر عهده داشتند و پس از رحلت ایشان، محمدعلی محدی کرمانی به ریاست موقت این مجمع رسید و در ۲۳ مرداد ۱۳۹۵. آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی ریاست این مجلس را بر عهده گرفت که وی نیز در ۱۲ دی ماه ۱۳۹۶ درگذشت و سرانجام با حکم مقام معظم رهبری آیت الله صادق آملی لاریجانی به ریاست مجمع منصوب شد.

نگاهی به انجمن تشخیص 35 ساله دوره نهم/

دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز به عنوان یکی از ارکان این نهاد انقلابی شناخته می شود و مسئولیت پشتیبانی از ستاد و کارشناسی مجمع را بر عهده دارد. در قسمت پشتیبانی پرسنلی به اموری از قبیل استخدام، مسائل اداری، بودجه، مالی، اطلاعات و ارتباطات و نظارت می پردازد و در قسمت کارشناسی با تشکیل کمیته های ویژه ای به بررسی و تهیه موضوعات ارجاعی به مجمع می پردازد. . و پس زمینه تضمین استفاده از محصولات تحقیقاتی در کمیته های دائمی شورای مجمع.

محسن رضایی در سال ۱۳۵۵ پس از خروج از سپاه به فرمان رهبری، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام شد و این مسئولیت را تا سال ۱۴۰۰ بر عهده داشت. پس از پیروزی سید ابراهیم رئیس در انتخابات، رئیس جمهور وی را به سمت معاونت اقتصادی رئیس دولت منصوب کرد و از آنجایی که وی باید بیشتر وقت خود را به معاونت می‌گذاشت، در ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ آیت‌الله آملی لاریجانی. با حکم محمدباقر ذوالقدری به عنوان دبیر جدید این مجمع منصوب شد. رئیس مجلس روز گذشته حکم خود را تمدید کرد.

نقطه ملاقات از کاخ مرمر تا ساختمان سابق مجلس

جلسه شورای تصمیم گیری از زمان ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی در کاخ مرمر تشکیل شده است. پس از رحلت ایشان در سال ۱۳۷۴ جلسات متعددی در همین خیابان جم به رهبری آیت الله هاشمی شاهرود (ره) و در نهایت با تصویب آن برگزار شد. رهبر انقلاب به ساختمان سابق در کول ریگیکوگو منتقل شد.

نگاهی به انجمن تشخیص 35 ساله دوره نهم/

علی لاریجانی رئیس سابق شورای اسلامی در ۱۲ آبان ۱۳۹۵ در خصوص انتقال مجمع تشخیص به ساختمان مجمع سابق و انتقال پژوهشگاه به نیاوران (ساختمان پژوهشگاه استراتژیک سابق) با تاکید بر اینکه ما باید نگران ساختمان قدیم مجلس باشد تا بتوان پژوهشگاه را به نیاوران منتقل کرد تا به آنجا منتقل شود و سپس چاره دیگری اندیشید، وی گفت: تا یک سال هم در این زمینه هزینه شد. ساختمان قدیم مجلس تعمیر شد و ظرف ۳ ماه آماده بهره برداری شد. فرم جدیدی پیدا کرده بود، از مقام معظم رهبری خواستم ساختمان قدیم مجلس را در اختیارشان بگذارند، من هم نامه ای به رئیس جمهور نوشتم. در رفتن به جز انتقال پژوهشگاه به آنجا، نداریم، پس نمی توانیم انجام دهیم.

مقام معظم رهبری در نامه ای پاسخ دادند که این تغییر صورت گیرد و مجمع تشخیص مصلحت نظام از ساختمان قدیم مجلس استفاده کند و ساختمان را در اختیار مرکز علوم قرار دهیم. در نامه ای به مدیریت متذکر شدیم که در صورت واگذاری شورای امکان سنجی به مجلس قدیم، مرکز تحقیقات راهبردی مجمع در نیاوران برای رفع این مشکلات و قدیمی در اختیار پژوهشگاه قرار می گیرد. ساختمان Riigikogu در اختیار شورای ارزیابی امکان سنجی قرار خواهد گرفت.

مرکز تحقیقات استراتژیک از شکل گیری تا انحلال!

مرکز مطالعات راهبردی در سال ۱۳۶۸ با هدف تدوین و تعیین راهبردهای جمهوری اسلامی ایران در ابعاد مختلف تأسیس شد. وظیفه این مرکز انجام تحقیقات راهبردی در زمینه های مختلف بین المللی، سیاسی، اقتصادی، حقوقی، فرهنگی و اجتماعی بود. حجت الاسلام حسن روحانی ابتدا ریاست مرکز مطالعات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام را برعهده داشت و از سال ۹۲ نیز ولایتی ریاست این مرکز را بر عهده داشت. رعد و برق در سال ۱۳۹۵ به منظور ساماندهی سازمان و حذف بخشهای غیرضروری، منحل و به دبیرخانه مجمع منتقل شد و با ساختار جدید تحت عنوان «مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی» به فعالیت خود ادامه داد.

نگاهی به انجمن تشخیص 35 ساله دوره نهم/

هشتمین دوره شورای تشخیص مردادماه امسال به پایان رسید، اما با توجه به بررسی برنامه هفتم در این نهاد، آیین نامه اعضا توسط رهبر انقلاب و پس از بررسی برنامه هفتم یک ماه تمدید شد. طرح توسعه در مجمع، رهبر انقلاب ۲۹. شهریور ۱۴۰۱ در تصمیم نهم اعضای دوره نهم منصوب و بر سیاست مورد انتظار از مجمع تشخیص مصلحت نظام تاکید کردند: «بیانیه ارائه شده در ابتدای دوره گذشته مطالباتی را مطرح کرد که اکنون باید تکرار شود زیرا به طور کامل محقق نشده است.از جمله: سازماندهی مشکل نظارت بر اجرای سیاست ها و پیشنهاد مکانیزمی برای ارزیابی اثربخشی و کارایی سیاست ها.

علاوه بر این، صنایع دستی ارتباط با مراکز و نخبگان علمی و دانشگاهی کشور و شرکت منظم اعضاء محترم در جلسات مجمع در زمان تعیین هدف، بررسی و در صورت لزوم بازنگری در سیاست‌های ابلاغی مورد تاکید است.

ترکیب شورای شایستگی از دو نوع اشخاص حقیقی و حقوقی تشکیل شده است. اشخاص حقوقی رهبران قوای سه گانه هستند گانش و وکلای شورای نگهبان و وزیر یا رئیس مؤسسه مربوط (که موضوع جلسه با ایشان مرتبط است)

و شخصیت های واقعی عبارتند از: ۲۲ حقوقدان و سایر کارشناسان مسائل اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و این آنها توسط رهبر معظم انقلاب برای مدت پنج سال انتخاب می شوند.

در دوره جدید، حسن روحانی، محمدعلی محدی کرمان، علی اکبر ناطق نور که پیش از این از اعضای مجمع بودند، دیگر در ترکیب جدید حضور نخواهند داشت. حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور از سال ۹۲ تا ۱۴۰۰، کرسی قانونی در مجلس داشت، اما مانند محمود احمدی نژاد ترجیح داد به عنوان رئیس دولت در جلسات شرکت نکند.

نگاهی به انجمن تشخیص 35 ساله دوره نهم/

سیدمحمود هاشمی شاهرودی، ابراهیم امین، سیدحسن فیروزآباد، سیدمحمد میرمحمدی و محسن مجتهد شبستری نیز از اعضای متوفی این نهاد به شمار می‌روند. در ترکیب جدید ۵ نفر به نام های محسن اراکی، عباسعلی کدخدایی، محمد مخبر، علی اکبر احمدیان و سید کمال خرازی به تعداد اعضای مجمع در دوره نهم اضافه شده اند.

رویکرد هیئت تجارت در عصر جدید

وظایف مجمع به مطالبات مدیریت در مقدمه حکم انتصاب اعضای مجمع محدود نمی شود، بلکه محمدرضا بهنر به عنوان یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با فعالیت های مجمع گفته است. مونتاژ. مجمع: «ما دو مأموریت داریم که یکی بحث و بررسی سیاست های کلی نظام است، ایشان در سمت مشاور هستند و به مقام معظم رهبری ارائه می کنند، وظیفه دوم حل اختلاف مجلس و مجلس است. شورای نگهبان؛ اگر شورای نگهبان بر تصمیم خود پافشاری کند، مجمع بحث می‌کند و جمع‌بندی می‌کند، اما در نهایت آنچه تبدیل به قانون می‌شود توسط رئیس مجلس اعلام می‌شود و مجمع در موضوع حضور فیزیکی ندارد.

وی در خصوص نقش مجمع در دوره جدید (نهم) می گوید: به اندازه کافی سیاست های کلی را تصویب کرده ایم و در دور بعد باید به سمت نظارت بر حسن اجرای سیاست ها حرکت کنیم، از این رو رویکرد دوره جدید مجمع به این سمت است. بیش از تصویب و بررسی سیاست های جدید، نظارت بر آن بر اساس سیاست های قبلی در حال اجرا است.

سمت حقوقی هیأت عالی نظارت بر مجمع تشخیص

برخی از فعالان، وظایف مجمع تشخیص مصلحت نظام را زیر سوال می برند و معتقدند که مجمع عالی مجمع تشخیص مصلحت نظام، هیئت جدید سرپرستی است. سید مصطفی ما داریم می رویم یکی دیگر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در پاسخ به این اظهارات می گوید: سال گذشته بر اساس همین اصل، مقام معظم رهبری اجرای بند دوم بند ۱۱۰ شورای عالی را تصویب کردند تا نظارت همراه با یک کارشناس دقت شود. و سرعت لازم برای اجرای سیاست های کلی نظام نظارت بر قوانین با همکاری کمیته های بازنگری قانون در مجلس طی مراحل انجام می شود و شورای نگهبان نیز از نتیجه آن مطلع خواهد شد.

وی در خصوص نهاد نظارتی مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز گفت: نظارت مجمع عالی فقط بر اجرای سیاست های کلی است و خللی در انجام وظایف کلی شورای نگهبان ندارد.تذکر هیئت عالی به شورای نگهبان برای کمک خاص به شورای نگهبان در انجام وظایف قانونی اش است و قطعا جایگزین این شورا نمی شود.»

اولین جلسه نهمین دوره این سازمان امروز با حضور اعضای جدید برگزار می شود و انتظار می رود دو وظیفه مهم را در دوره جدید در مجمعی که تشکیل می دهد انجام دهد. مشکل باید تلاش جدی برای نظارت بر اجرای سیاست و پیشنهاد مکانیسمی برای ارزیابی اثربخشی و کارایی سیاست صورت گیرد.