هزینه مسکن عمومی چقدر است؟


میانگین قیمت آپارتمان ۵۰ متری در بازار مسکن تهران بر اساس اعلام مرکز آمار در تیرماه سال جاری…

با توجه به آخرین قیمت متر مربع واحدهای نهضت ملی مسکن که ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان اعلام شده بود، برخی واحدها وقتی با همین نرخ به دست متقاضیان برسد، قیمت یک واحد ۶۰ متری خواهد بود. این پروژه ۲۸۲ میلیون تومان است. البته برخی از سازندگان مدعی هستند که با توجه به گرانی نهاده های ساختمانی، قیمت هر متر به حدود ۸ میلیون تومان رسیده است، در این صورت یک آپارتمان ۶۰ متری ۴۸۰ میلیون تومان تمام می شود که بخش قابل توجهی از آن را تشکیل می دهد. وام بانکی.

به گزارش ایسنا، میانگین قیمت یک واحد آپارتمان ۵۰ متری در بازار مسکن تهران در تیرماه امسال به ۲ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان بر اساس اعلام مرکز آمار در حالی است که قیمت واحدهای نهضت ملی مسکن در نرخ اعلامی از سوی دولت متری ۴ است. ۷ میلیون تومان ۲۸۲ میلیون و قیمت سازندگان با متری ۸ میلیون تومان ۴۸۰ میلیون تومان است که حدود یک پنجم قیمت بازار مسکن پایتخت است.

رسیدن به ۴۳۰۰۰۰ واحد در مرحله تاسیس

طرح نهضت ملی مسکن در سراسر کشور برای ساخت چهار میلیون واحد در مدت چهار سال، تامین زمین برای حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد و رسیدن به فاز تاسیس ۴۳۰ هزار واحدی در حال اجراست. البته پروژه چهار میلیون واحدی چالش هایی دارد. وزیر راه و شهرسازی عدم همکاری بانک ها در زمینه گزینه های پرداخت را بخشی از این چالش ها می داند. از سوی دیگر به گفته سازندگان تورم مصالح ساختمانی و پرداخت نشدن برخی متقاضیان پروژه ها را با مشکل مواجه کرده است.

انبوه سازان عزم دولت برای اجرای پروژه چهار میلیون واحدی در بخش مسکن را تحسین می کنند. اما هنوز به تفاهم مشترک با وزارت راه و شهرسازی نرسیده اند. مهمترین اختلاف نظر بین بخش خصوصی و دولت تفاوت قیمت است.

از سوی دیگر وزارت راه و شهرسازی و سازندگان از سیستم بانکی گلایه دارند. بر اساس قانون بانک‌ها موظفند ۲۰ درصد از اعتبارات سالانه خود را به بخش مسکن اختصاص دهند، اما در سال‌های اخیر حدود ۵ درصد از این تعهد محقق شده است. به نظر می رسد در هنوز بر روی پاشنه خود می چرخد. رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی چند روز پیش گفته بود که بانک ها برای پرداخت تسهیلات عمرانی نهضت ملی مسکن همکاری نمی کنند.

با این حال، به نظر می رسد مشکل عمده ای در بخش تامین زمین وجود ندارد. به گفته قاسمی تاکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد زمین واگذار شده است. آمارها تا ۲۴ تیرماه حاکی از آن است که ۴۳۰ هزار واحد به مرحله فونداسیون، ۲۰۱ هزار واحد به مرحله پشت بام، ۱۴۰ هزار واحد به مرحله سفت‌کاری و ۶۳ هزار واحد به مرحله نجاری رسیده‌اند. تا پایان شهریور ماه به متقاضیان تحویل داده شود.

مابقی زمین های دولتی در اختیار طرح ملی مسکن است

یکی از مشکلات مربوط به مقاومت مقامات دولتی در واگذاری زمین های مازاد خود به نهضت ملی مسکن است. برای حل این مشکل تفاهم نامه ای بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان ثبت اسناد منعقد شده است.

رئیس جمهور تا پایان شهریورماه به دستگاه های دولتی فرصت داده است تا اراضی مازاد خود را معرفی کنند در غیر این صورت زمین به نام وزارت راه و شهرسازی ثبت می شود. گفته می شود تاکنون ۹ درصد از زمین های مازاد دولت برای طرح جهش تولید و مسکن در نظر گرفته شده است.

در مورد وضعیت اجرای پروژه، به دلیل عدم توافق بین بخش خصوصی و بخش دولتی، به گفته سازندگان، کار تکمیل نشده است. سید محمد مرتضوی، رئیس مرکز انبوه سازان، چند روز پیش در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه در تنظیم برنامه و بودجه در اصلاحات، تورم نیمه دوم سال گذشته لحاظ نشده است، گفته بود:

دولت سقف بالای قیمت مترمربع واحدهای نهضت ملی مسکن را ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان اعلام کرد. اگرچه برخی از تولیدکنندگان از قیمت های بالای ۶ میلیون تومان و حتی ۸ میلیون تومان صحبت می کنند.

ایرج رهبر، یکی از اعضای هیئت مدیره کانون انبوه سازان استان تهران و سازنده منطقه ۵۰۴ نهضت ملی مسکن شهریار در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: در ابتدای سال جاری هزینه هر مترمکعب هزینه شد. میزان بتن ۶۰۰-۷۰۰ هزار تومان بود اما الان ۱.۱ میلیون تومان شده است. از سوی دیگر با تاخیر در پرداخت متقاضیان و عدم پرداخت به موقع خدمات بانکی مواجه هستیم.

وی با ابراز نگرانی از تورم تدریجی نهاده های عمرانی گفت: اگر دولت تعدیل ها را نپذیرد ممکن است به جایی برسیم که برخلاف میل باطنی مجبور به توقف کار شویم. تجهیزات ما مانند سیستم قالب، منبع تغذیه، ژنراتور و … گران هستند و نبود آنها منجر به هدر رفتن سرمایه می شود.

به نظر می رسد اکثر قراردادهای امضا شده توسط طرح نهضت ملی مسکن تاکنون با بخش دولتی بوده است. بنیاد مصطفانی، بنیاد مسکن، ستاد حضرت امام (ره)، قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) از جمله تشکل های فعال در طرح نهضت ملی مسکن هستند. مسئولان وزارت راه و شهرسازی از انبوه سازان خوشنام و فعال برای مشارکت در این طرح دعوت به عمل آورده اند.

زمین از دولت، ساختن خانه از مردم

بخش دوم طرح نهضت ملی مسکن واگذاری زمین به مالکان خصوصی است. در شهرهایی که زمین در دسترس است، دولت به متقاضیان واجد شرایط در گروه‌های دو و سه نفره زمین می‌دهد تا با ارائه نقشه‌ها و مدل‌های ایرانی-اسلامی شروع به ساخت و ساز کنند. در برخی مناطق امکان واگذاری زمین به یک نفر نیز وجود دارد. واگذاری زمین های شخصی در شهر جدید ایوانکی به ساکنان تهران انجام می شود و احتمال می رود در آینده در کنار واگذاری زمین، شهرستان های قرچک و پیشوا نیز وارد این روند شوند. به گفته محمود محمودزاده، در حال حاضر ۳۳۳ هزار واحد نهضت ملی مسکن در اختیار است.

یکی دیگر از مدل های طرح نهضت ملی مسکن پرداخت تسهیلات به مالکان است. بنابراین دولت تمامی مزایای این طرح را بین سازندگانی که زمین دارند و یا پروژه های آنها در حال انجام است تقسیم می کند و این افراد می توانند از تسهیلات این طرح تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان در هر واحد استفاده کنند.

در هر صورت طرح نهضت ملی مسکن با وجود فراز و نشیب هایی که در مناطق مختلف کشور وجود دارد، با شتاب و بدون کمک در حال پیشرفت است. در صورت اجرا، این طرح می تواند منجر به مسکن برای بسیاری از مستاجران شود. مستاجرانی که در برخی شهرها تا ۷۰ درصد از درآمد خود را برای پرداخت اجاره بها کنار می گذارند. طبق آمار حدود ۹ میلیون خانوار مستاجر در کشور وجود دارد.

با توجه به نوسانات شدید قیمت مسکن که از اواخر سال ۱۳۹۵ آغاز شد و همچنان ادامه دارد، خرید خانه برای بسیاری از خانواده ها به یک هدف دست نیافتنی تبدیل شده است. بر اساس گزارش مرکز آمار، متوسط ​​قیمت مسکن در تهران به متری ۴۴.۸ میلیون تومان رسیده است. یعنی یک واحد ۵۰ متری در پایتخت به طور متوسط ​​۲ میلیارد و ۲۴۰ میلیون تومان قیمت دارد. معاون وزیر راه و شهرسازی، مسکن و ساختمان می گوید: زمین ۴۰ درصد قیمت مسکن در شهرها و ۶۰ درصد در شهرهای بزرگ است.

این در حالی است که با تدابیری که در طرح نهضت مسکن برای حذف هزینه های زمین در نظر گرفته شده است، قیمت واحدها بسیار زیر قیمت بازار باقی می ماند. تخصیص زمین برنامه اقدام ملی مسکن شامل اجاره ۹۹ ساله، فروش اقساطی ۱۰ ساله و مشارکت در ساخت است. البته فرم «ج» متقاضی باید سبز باشد و از سال ۱۳۸۳ نباید مالک زمین و مسکن باشد.

حتی اگر متری ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان را در نظر نگیریم و واحدهای نهضت ملی مسکن متری ۸ تا ۱۰ میلیون تومان ساخته شوند، یک واحد ۶۰ متری با هزینه ساخته می شود. ۴۸۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان که کمتر از یک چهارم قیمت یک آپارتمان ۵۰ متری در تهران است.