هزینه یک خانواده ۳ نفره در یک ماه


امروزه یک خانواده سه نفره کارگری می توانند از پس مخارج زندگی، اجاره خانه…

هزینه یک خانواده 3 نفره در ماههزینه یک خانواده 3 نفره در ماه

خانواده سه نفره امروزی با درآمد ثابت ماهیانه ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می توانند از پس مخارج زندگی، اجاره خانه، خرید ماهی چند کیلو گوشت و مرغ، تامین هزینه های تحصیلی و درمانی و چرخه زندگی بر آیند. ; اما برای حدود ۷۰ درصد از کارگران شاغل، شکاف دستمزد با این رقم حداقل بیش از ۶۳ درصد است.

محاسبات نشان می دهد در شش ماهه نخست سال، سبد معیشتی حدود ۹ میلیون تومان به ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسیده است و این به معنای تورم ۹۰ درصدی کل هزینه های زندگی است. این تورم ۹۰ درصدی را باید با یارانه ۳۰۰ یا حداقل ۴۰۰ هزار تومانی جبران کرد؟

قیمت مرغ بالاتر از نرخ مصوب است

۲۱ شهریورماه اعلام شد فروش گوشت مرغ بالای ۶۰ هزار تومان در هر کیلو کاملا ممنوع است. معاون جهاد کشاورزی گفت: قیمت گوشت مرغ ۶۰ هزار تومان است و فروش آن با قیمت بالاتر تخلف است. در عین حال قیمت رسمی گوشت مرغ کیلویی حدود ۵۹ هزار تومان بود، اما معاون وزیر جهاد کشاورزی برای اینکه از رنج مرغداران در امان بماند، نرخ مصوب را ۶۰ هزار تومان اعلام کرد و تاکید کرد که فروش با قیمت بالاتر. قیمت به اصطلاح است. این یک جرم پرفروش محسوب می شود و تحت پوشش قرار می گیرد.

آیا خانواده ها می توانند مرغ بخرند؟

بگذریم که مرغ را با بهترین قیمت ۶۰۰۰۰ تومان در بازار می توان یافت؛ برای خرید مرغ سه کیلویی باید ۱۸۰ هزار تومان بپردازید (قیمت های موجود با احتساب حداقل کیلویی ۶۵ هزار تومان نزدیک به ۲۰۰ هزار تومان است؛ حداقل دستمزد روزانه کارگران در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۴۰ هزار تومان است؛ اگر یارانه دستمزد مانند حق مسکن، اگر حقوق اولاد و سنوات به این عدد اضافه شود، با فرض دریافت این مزایا همه کارگران واجد شرایط، دستمزد روزانه حداکثر به ۲۰۰ هزار تومان می رسد، پس پول خرید یک مرغ سه کیلویی می شود. در بهترین حالت با قیمت رسمی ۱۸۰ هزار تومان و قیمت های غیر رسمی حدود ۲۰۰ هزار تومان می شود که برابر با دستمزد روزانه یک کارگر است، یعنی اگر یک کارمند تمام دستمزد یک روز خود را پرداخت کند، در نهایت می تواند مرغ بخرد و آن را به خانه ببر./ ایلانا