هیچ الزامی برای افشای تعداد قراردادها وجود ندارد – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر، حسین قربان زاده رئیس سازمان خصوصی سازی شامگاه جمعه در گفت و گوی تلویزیونی در پاسخ به این سوال که قبلاً اعلام کرده بودید که رقم قرارداد بازیکنان و مربیان پرسپولیس اعلام شود اما اکنون کل رقم است. قرارداد دو باشگاه اعلام شده است، گفته شد که برای افشای متن زمان لازم نیست توافق نامه ها گفته نشد اما با توجه به توافق سازمان بورس، وزارت ورزش، باشگاه ها و سازمان خصوصی سازی قرار شد تعداد بازیکنان و کادر فنی به تفکیک اعلام شود.

وی افزود: لازمه مذکور ابتدای راه است ملک باشگاه پیوستن بقیه باشگاه‌ها به این روند شفاف‌سازی حرفه‌ای است، در آن زمان این تعهد برای همه معنادار بود، اما اکنون کافی است مجموع این ارقام را فاش کنیم.

رئیس سازمان خصوصی سازی افشای مجموع قراردادهای بازیکنان و مربیان را سرآغاز شفافیت در فوتبال عنوان کرد و خاطرنشان کرد: هر دو باشگاه این ارقام را در سایت خود منتشر کرده اند. کدال وقتی چک کردم اطلاعات پرسپولیس آپلود شد، استقلال فردا اطلاعاتش را نهایی می کند تا باز کردن آیکون شروع شود.

قربان زاده در پاسخ به این سوال که اگر رقم اعلام شده از سوی باشگاه ها درباره تعداد کل قراردادها غیرواقعی باشد، تاکید کرد: در این صورت قطعا با این باشگاه ها برخورد می شود. همه چیز در سایت کدال اطلاعات مالی را منتشر می کند و بعد معلوم می شود که عدد اعلام شده اشتباه بوده، هیئت مدیره مشمول ضمانت اجرایی کلان و نماد باشگاه بسته و شرکت های بورسی تعلیق می شوند.

وی افزود: این دو باشگاه در بورس هستند و این موضوع به دلیل تخلفات هم مزیت دارد و هم تبعات جدی دارد، در حالی که از مجموع اعلام شده از سوی دو باشگاه، کپی تمام قراردادها با همه راضی نیستیم. مشخصات به صورت محرمانه برای سازمان خصوصی ارسال می شود و ایجاد و در اختیار صرافی قرار می گیرد تا تایید انجام شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی با اشاره به رسیدگی به تخلفات تاکید کرد: سازمان بورس رسا با تخلفات در هیئت مدیره برخورد می شود، ضمانت نامه دو باشگاه وجود دارد و سازمان حق رسیدگی دارد و با توجه به اینکه بخشی از سهام همچنان در اختیار دولت است، البته اقدامات لازم را انجام خواهیم داد. برای صدور مجوزهای زیر

قربان زاده در پاسخ به این سوال که آیا سقفی برای هزینه های باشگاه های استقلال و پرسپولیس وجود دارد، اظهار کرد: سقف هزینه های تیم های کردی وجود ندارد اما ۳۵۰ میلیارد تومان برای پرسپولیس و ۳۵۹ میلیارد استقلال از سرمایه به دست آمده است. آنها فقط سرمایه گذاری می کنند بازار یابی و بدهی های معوقه را پرداخت کند و فقط غرامت و سود ماهانه این ارقام قابل استفاده باشگاه برای هزینه های جاری است.

وی افزود: این سود ماهیانه حدود ۴ میلیارد تومان است که سود افزایش سرمایه است اما پولی که مردم و اشخاص حقوقی سهام خریده اند باید صرف سرمایه گذاری بلندمدت شود که در کمیته هزینه ها مطرح می شود. . جایی که مدیرعامل و معاون ورزشی حضور دارند تصمیم گیری می شود.

رئیس سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه باشگاه می تواند درآمد کسب شده از طریق اسپانسرینگ، تبلیغات محیطی و … را صرف خرید بازیکن و مربی کند و به گفته وی ایرادی ندارد، تصریح کرد: اقتصاد باشگاه به مدت شش ماه و یک سال بیانیه باید شامل جزئیات این عناصر باشد و نشان دهد که سود و زیان باشگاه چگونه بوده است.

قربان زاده افزود: در آنجا حسابرس بررسی می کند و سپس مجمع تشکیل می شود و مشخص می شود که در این شش ماه یا سال چه اتفاقی برای این باشگاه یا شرکت افتاده و نتیجه آن اصلاح موارد قبلی است و اگر شخصی تخلفی انجام داده است، حسابرس و مجمع می توانند از آن مراقبت کنند.

وی در نهایت گفت که ارقامی که استقلال و پرسپولیس قبل از جذب بازیکن اعلام کرده اند به عنوان قائدی و لوکادیا و هزینه جذب آن دو بازیکن لحاظ نشده است، گفت: در این بار پرسپولیس تغییری در سایت ایجاد کرد کدال اعلام کرد و استقلال نیز فردا تغییر خود را در سایت اعلام خواهد کرد.