واکنش ها به اظهارات یارانه ای رئیس صداو سیما


«پس یارانه من کو» ۳ روز پیش بود که رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم از پرداخت یارانه جدید به آنها خبر داد و …

«پس یارانه من کو» ۳ روز پیش بود که رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم از پرداخت یارانه جدید به آنها خبر داد و گفت: سازمان برنامه و بودجه این موضوع را کارشناسی کرده و پیشنهادی که داده این است که به ۳ دهک اول، نفری ۴۰۰ هزار تومان یعنی یک خانواده ۵نفره، ۲ میلیون تومان در ماه و به دهک‌های چهارم به بعد هم ۳۰۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر پرداخت خواهد شد.

در این طرح همه مردم بدون استثناء از یارانه نان و دارو برخوردار هستند و به هیچ عنوان قیمت نان، دارو و بنزین افزایش پیدا نمی‌کند.» سیداحسان خاندوزی وزیر اقتصاد و دارایی هم گفت: «۳۰ درصد جمعیت کشور یارانه ۴۰۰ هزارتومانی را دریافت می‌کنند.

۶۰ درصد جمعیت نیز یارانه ۳۰۰هزارتومانی دریافت می‌کنند و ۱۰ درصد نیز بی‌نیاز از دریافت یارانه هستند.» پس از آن اعلام شد به موجب جزء ۱ بند ص تبصره ۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و دستور رئیسی، ریاست جمهور، یارانه ۴۰۰ هزار تومانی برای دهک‌های اول تا سوم و یارانه ۳۰۰ هزارتومانی برای دهک‌های چهارم تا نهم به ازای هر نفر، دوشنبه ۱۹ اردیبهشت به حساب سرپرستان واریز شد. بر اساس فهرست اعلام شده، مشمولین دریافت یارانه توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیش از ۲۳ میلیون خانوار ایرانی هستند که ۷۲ میلیون ایرانی را شامل می‌شود. مبالغ اعلام شده برای دو ماه به‌صورت نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز گردید و زمان برداشت آن تا اعلام رسمی دولت در حساب مردم غیر قابل برداشت خواهد بود.

جبلی چه گفت

اما اکنون آنچه قابل تامل شده به اظهارات رئیس صداوسیما یعنی پیمان جبلی باز می‌گردد که دیروز در جمع خبرنگاران درباره نقش این سازمان در اجرای نظام پرداخت یارانه‌ها گفت: «این اقدامی ضروری و لازم است که باید در اقتصاد کشور اتفاق بیفتد. صداوسیما تریبون خود را برای تبیین این طرح و اطلاع‌رسانی در مورد آن و انتقال دیدگاه‌های مردم به مسئولین و انتقال توضیحات و تبیین مسئولین به مردم در اختیار دولت قرار داده است. ما از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم که حداکثر استفاده رسانه‌ای ممکن برای برقراری ارتباط بین مردم و مسئولین در اجرای این طرح فراهم شود.» او در پاسخ به این سوال که آیا برای شما کمک معیشتی واریز شده است؟ گفت: «خیر. ما باید مراجعه کنیم بلکه اسم ما را هم به سیستم وارد کنند. باید بررسی کنیم ببینیم که چرا جزو ۱۰ درصد نیستیم.»

پس از اظهارات جبلی، این سوال در اذهان پدیدار شد که آیا او خود را شایسته دریافت یارانه می‌داند و آیا دریافتی او از صداوسیما به اندازه‌ای است که نیاز به دریافت یارانه داشته باشد؟ از سوی دیگر نباید فراموش کرد حقوق کارکنان سازمان صداوسیما رشد خوبی داشت. طبق لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، میزان بودجه تخصیص یافته به سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران، ۵ هزار و ۲۸۹ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. میزان بودجه این سازمان در سال ۱۴۰۰، برابر با ۳ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان بوده که نشان‌دهنده رشدی ۵۶ درصدی است.

همچنین در بند ط از همین تبصره درباره صداوسیما صحبت شده است: «به استناد بند پ ماده ۹۲ قانون برنامه ششم توسعه، وزارت ورزش و جوانان و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران مکلف‌اند درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را به ردیف درآمدی شماره ۱۴۰۱۸۴ نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نمایند. وجوه واریزی از محل ردیف ۴۷- ۵۳۰۰۰۰ مندرج در جدول شماره ۹ این قانون به نسبت ۳۰درصد در اختیار وزارت ورزش و جوانان و ۷۰ درصد در اختیار سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران قرار می‌گیرد.» اگر بخواهیم این بودجه را با بودجه‌ای که سال گذشته در همین روزها دولت دوازدهم به مجلس داد، مقایسه کنیم، خواهیم دید که بر اساس جدولی که اعلام شده بود برای بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۰، بودجه مصوب نهایی سازمان صداوسیما در سال ۹۹، مبلغ ۱۹۱۵ میلیارد تومان بوده است. جزئیات این بودجه برای تولید برنامه‌های مختلف در سال ۱۴۰۰ شامل مواردی چون تولید و پخش برنامه برای صداوسیمای مراکز استانی، تولید و تامین برنامه در بستر فضای مجازی و شبکه‌های تعاملی، تولید و پخش سیمای سراسری و همچنین صدای سراسری بود.

 

افزایش بودجه با چه هدفی

در همان زمان عضو ارشد حزب اتحاد ملت با اشاره به نارضایتی و گلایه شهروندان نسبت‌به تخصیص اعتبارات بالابه نهادهایی همچون سازمان صداوسیما، می‌گوید: «صداوسیما به‌عنوان رسانه حاکمیتی قادر به دستیابی به اهداف تعیین شده به‌ عنوان «رسانه‌ملی» نبوده، امروز با افزایش بیش از ۵۰ درصدی اعتبارات تخصیصی مواجه است و طبیعی است که شهروندان نسبت‌به چنین تصمیمی معترض باشند.» جلال جلالی‌زاده می‌گوید: «متاسفانه باتوجه به شرایطی که در انتخابات شاهد بودیم، دولت قادر به تصمیم‌گیری مستقل نیست و نمی‌تواند با درنظر گرفتن شرایط جامعه، از تخصیص اعتبارات نبرای بخش‌های مختلف که فاقد کارایی خوب هستند، خودداری کنند.

 

نیاز جبلی به یارانه!

با توجه به افزایش بودجه کارکنان صداوسیما این سوال مطرح است که حقوق رئیس آن اندک مانده به نحوی که نیاز به دریافت یارانه دارد؟ نکته قابل تامل آنجاست که بارها در برنامه‌های مختلف صداوسیما از افراد مرفه خواسته شده برای دریافت یارانه ثبت نام نکنند تا مبلغ در نظر گرفته به اقشار کم درآمد برسد اما…

رژیم لاغری سریع