وزیر دفاع آمریکا: از تایوان در برابر چین حمایت می کنیم – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش رویترز، لوید آستین وزیر دفاع آمریکا گفت که علیرغم تجاوزات فزاینده پکن در منطقه آسیا از جمله نزدیک تایوان، آمریکا متعهد به کاهش تنش با چین و جلوگیری از درگیری است.

۱۰.-۱۲. آستین طی سخنانی در نشست امنیتی شانگری لا در سنگاپور در ماه ژوئن گفت که ایالات متحده به حمایت از متحدان خود از جمله تایوان ادامه خواهد داد.

او گفت: «این امر به ویژه مهم است زیرا چین رویکردی قهری و تهاجمی‌تر نسبت به الزامات ارضی خود دارد.

وی همچنین افزود که به گفته آستین، تعداد جلسات ناامن و غیرحرفه ای بین هواپیماهای چینی و کشتی های سایر کشورها به طرز نگران کننده ای افزایش یافته است.

آستین گفت سیاست ایالات متحده در قبال تایوان تغییر یکجانبه وضعیت موجود است.

وی گفت: سیاست ما تغییر نکرده است. متأسفانه به نظر نمی رسد در چین چنین باشد. ما در مدیریت مسئولانه این تنش ها، جلوگیری از درگیری و دستیابی به صلح و رفاه مشارکت می کنیم.

وزیر دفاع آمریکا روز گذشته پس از دیدار با وی فنگ همتای چینی خود گفت.

وو کیان، سخنگوی وزارت دفاع چین، پس از این مذاکرات گفت که ارتش چین با هرگونه تلاش برای جدا کردن تایوان از چین و استقلال جزیره به هر قیمتی، حتی به قیمت جنگ، مخالف است.

کیان گفت: «اگر کسی جرات جدایی از تایوان را داشته باشد، ارتش چین مطمئناً آماده جنگ خواهد بود و در از بین بردن هر طرحی برای جدایی یا استقلال از تایوان قاطعانه خواهد ایستاد».

وی همچنین تاکید کرد که ارتش آزادیبخش خلق چین به شدت از حاکمیت و تمامیت ارضی خود دفاع می کند.

وزیر دفاع چین دیروز با اشاره به فروش تسلیحات آمریکا به تایوان و تحریک به جدایی طلبان در این جزیره گفت: «دولت و ارتش چین قاطعانه با هرگونه تلاش برای دستیابی به استقلال تایوان و همچنین اتحاد مجدد قاطعانه مخالفت کرده اند». از وطن خود محافظت کنید

وی افزود: ایالات متحده اخیراً اعلام کرده است که به فروش تسلیحات به تایوان ادامه می دهد که به شدت حاکمیت و منافع امنیتی چین را تضعیف کرده است و پکن به شدت با آن مخالف و محکوم می کند.

فنگ تاکید کرد که تایوان چین تایوان است و اصل چین متحد به نوبه خود شالوده سیاسی روابط آمریکا و چین است. تایوان نمی تواند برای کنترل چین استفاده شود.

فنگ و آستین قبلاً در ماه آوریل تلفنی صحبت کرده بودند.

در راستای سیاست “هند-اقیانوس آرام” خود، واشنگتن با تحریک جدایی طلبان در تایوان، هنگ کنگ و تبت به دنبال به چالش کشیدن قدرت رو به رشد چین است. از دیگر فعالیت های آمریکا می توان به حضور نظامی گسترده در آب های منطقه، ایجاد ائتلاف نظامی با متفقین و همکاری نظامی و انتقال تسلیحات به تایوان اشاره کرد.

پکن بارها به واشنگتن در مورد این اقدامات تحریک آمیز هشدار داده و از ایالات متحده خواسته است که حاکمیت چین را به رسمیت بشناسد و در امور داخلی پکن دخالت نکند.