وعده رئیس مجلس برای تضمین اعتبار ساماندهی حرم فلک الافلاک – خبرگزاری مهر اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، عطا حسن پور در سخنرانی خود در بازدید «محمدباقر قالیباف» رئیس شورای اسلامی شهر از این قلعه گفت.آسمان خراش ها«موزه‌های مردم‌شناسی و باستان‌شناسی و سایر بخش‌های این مجموعه تاریخی-فرهنگی اعلام کردند: در این راستا رئیس مجلس شورای اسلامی به منظور تأمین اعتبار کافی برای ساماندهی عرصه قلعه گفت».آسمان خراش هاوی قول همکاری مطلوب داد.

وی افزود: با توجه به سفر رئیس مجلس به لرستان مقرر شد بودجه سال ۱۴۰۱ به اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ارسال شود و امیدواریم بنای این قلعه مرمت شود. با تخصیص اعتبارات لازم در اسرع وقت».آسمان خراش ها“انجام شده.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی لرستان گفت: قالیباف نیز در این بازدید ثبت جهانی این قلعه تاریخی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد.

بر اساس این گزارش، قلعه باستانی «فلاک ستاره ها» یکی از مهم ترین آثار تاریخی ایران و جهان است، بنای عظیم خشتی از دوره ساسانی که هنوز بر تپه ای باستانی در مرکز شهر خرم آباد پابرجاست میزبان دوستداران میراث فرهنگی این منطقه است.

زیبایی و معماری شگفت انگیز قلعه فلکی ستاره ها به همین دلیل بسیاری از کارشناسان این قلعه تاریخی و باستانی لرستان را یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری جهان نامیده اند.

این قلعه به دلیل موقعیت استراتژیک خود مقر حکومت هجری قمری در قرن چهارم بوده است حسنویه و گنجور در زمان آل بویه آمد و از قرن ششم پس از بنای شهر جدید خرم آباد این قلعه به خرم آباد و ظاهراً فلک نیز معروف شد. ستاره ها در دوره قاجار به آن اشاره شده است.

این بنای منحصر به فرد متعلق به دوره ساسانی و با شماره ۸۸۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.