ویتامین های منتخب و کمبود آنها

بدن انسان از سیستم پیچیده ای از اندام ها تشکیل شده است که به طور وابسته به یکدیگر برای رسیدن به تعادل فیزیولوژیکی کار می کنند. مرکز اصلی این واکنش ها سلول ها هستند که واحد عملکردی و ساختاری اولیه زندگی هستند. فعل و انفعالات متعددی از سنتز پروتئین، انتقال مولکول‌های زیستی، تولید انرژی و غیره در سلول اتفاق می‌افتد. تمام فعل و انفعالاتی که در داخل سلول انجام می شود توسط مواد شیمیایی کنترل می شود، حضور مواد شیمیایی میانجی تمام فرآیندهای داخل سلول، خارج از سلول و بین سلول ها است. و مواد شیمیایی تعیین کننده ای که سلول ها را تشکیل می دهند شامل چهار مولکول زیستی لیپیدها، کربوهیدرات ها، پروتئین ها و اسید نوکلئیک است. این چهار مولکول زیستی مهم، مواد شیمیایی اولیه ای هستند که سلول ها را می سازند، اما هنوز یک حلقه گمشده از نظر عملکرد تنظیمی آن وجود دارد. و آن حلقه مفقود ویتامین ها هستند. ویتامین ها مواد شیمیایی هستند که به عنوان یک کوفاکتور و کاتالیزور برای واکنش ها و فعل و انفعالات سلولی مختلف عمل می کنند. این ویتامین ها در اشکال متعددی وجود دارند که هر کدام دارای ساختاری منحصر به فرد و شیمیایی هستند. بنابراین، بدن انسان برای عملکرد صحیح سیستم اعضای بدن به این ویتامین ها نیاز دارد، بدون این ویتامین ها یا کمبود هر یک از این ویتامین ها، اثرات شدیدی بر روی سیستم اندام ها، به ویژه سلول ها ایجاد می کند. و این باعث شروع کمبود ویتامین می شود.

بسته به دوز کمی از ویتامین هایی که در سیستم های اندام کمبود ویتامین وجود دارد، کمبود ویتامین به اشکال مختلفی ظاهر می شود. برای این منظور تنها منتخب علائم رایج کمبود ویتامین و التیام کمبود ویتامین در نظر گرفته می شود. و این ویتامین ها C، B کمپلکس، D و K هستند. اولین نوع کمبود ویتامین در نظر گرفته شده، کمبود ویتامین C (اسید اسکوربیک)، اسکوربوت است. فرد مبتلا به اسکوربوت علائم و نشانه های متعددی را نشان می دهد، معمولاً فرد مبتلا به این کمبود علائم کم وزنی، کم خونی، ضعف، لثه های اسفنجی، گاهی همراه با ضایعات و لق شدن دندان ها را نشان می دهد که می تواند منجر به خونریزی شدید شود. بهترین درمان برای این کمبود، تغییر رژیم غذایی به مکمل های ویتامین C خوراکی یا عضلانی فشرده است. نوشیدن آب مرکبات، خوردن مرکبات تازه و سبزیجات برگ سبز در واقع به محافظت از بدن و درمان اسکوربوت کمک می کند.

نوع بعدی کمبود ویتامین، ویتامین B کمپلکس است که از تیامین، اسید فولیک و پیریدوکسین تشکیل شده است. کمبود تیامین، تعداد ظاهری علائم و نشانه ها، به ویژه بیماری بری بری، دیستروفی عضلانی و سندرم ورنیکه. درمان این کمبود اصلاح رژیم غذایی و تمرکز بر غذاهای غنی از تیامین مانند خوراک طیور، میوه ها و سبزیجات تازه و غذاهای فرآوری شده با مخمر است. نوع دیگر کمبود اسید فولیک است، این کمبود معمولاً منجر به کم خونی می شود. بهترین درمان برای این کمبود، مصرف مکمل های اسید فولیک یا تجویز اسید فولیک به صورت عضلانی یا داخل وریدی است. و در نهایت، کمبود پیریدوکسین، این کمبود در نوزادان در حال رشد رخ می دهد و معمولاً منجر به کم خونی می شود. بهترین درمان برای این کمبود، تزریق داخل وریدی پیریدوکسین است.

شکل دیگری از کمبود ویتامین، کمبود ویتامین D (راشیتیسم) است. این کمبود معمولاً در نوزادان و کودکان رخ می‌دهد، این کمبود به دلیل کمبود کلسیم، فسفر و ویتامین D است که برای رشد و نگهداری استخوان‌ها حیاتی هستند. کودکان مبتلا به این کمبود معمولا رشد ضعیف، کمبود وزن و بدشکلی های اسکلتی را نشان می دهند که یک بیماری غیر قابل درمان است. بهترین درمان برای این نوع کمبود، تغییرات غذایی در اوایل دوران کودکی است که بر غذاهای غنی شده غنی از ویتامین D متمرکز است و درمان دیگر محدود کردن قرار گرفتن روزانه در معرض نور خورشید است.

و نوع آخر کمبود ویتامین K است. این کمبود معمولاً در کودکانی رخ می دهد که رژیم غذایی حاوی سبزیجات برگ سبز ندارند. شایع ترین علائم و نشانه های این کمبود خونریزی و یرقان است. بهترین درمان برای کمبود این ویتامین از طریق مکمل های خوراکی و تزریق داخل وریدی است. اینها شایع ترین کمبود ویتامین ها هستند که امروزه به ویژه در بین کودکان رایج است. اگرچه مکمل‌های ویتامینی و پیشرفت‌های پزشکی متعددی در مورد مکمل‌سازی و تجویز ویتامین وجود داشته است، اما هنوز افراد زیادی از این کمبودها رنج می‌برند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر