ویتامین K: فوق العاده ویتامین بعدی!

آیا کسی را می شناسید که مشکلات گوارشی مانند بیماری کرون یا سلیاک داشته باشد؟ یا شاید پوکی استخوان، مشکلات لخته شدن خون، کبودی بیش از حد، یا درد قاعدگی؟ با همه تبلیغات در مورد مصرف بیشتر کلسیم و ویتامین D در سال های اخیر، به تحقیقات بیشتر و توصیه هایی برای مصرف بیشتر ویتامین K توجه داشته باشید.

ویتامین K چه کمکی می کند؟ ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی و ضد التهاب است که فواید بسیاری برای سلامتی دارد، از جمله کمک به لخته شدن خون، جذب کلسیم، سلامت دستگاه گوارش، تسکین درد قاعدگی، استحکام و یکپارچگی استخوان ها و شریان ها و عملکرد مغز. این می تواند با افزایش جریان خون و اکسیژن رسانی به بافت ها و سلول ها به بیماری های گوارشی مانند کولیت اولسراتیو کمک کند. با کمک به لخته شدن خون به سیکل های قاعدگی شدید و خونریزی بینی کمک می کند. این به جلوگیری از کلسیفیکاسیون (آترواسکلروز) و رسوبات چربی (آترواسکلروز) بر روی دیواره رگ های خونی کمک می کند و در نتیجه دفعات حملات قلبی و سکته را کاهش می دهد. ویتامین K همچنین می تواند با کاهش فعالیت استئوکلاستیک که باعث تجزیه استخوان ها می شود، به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان کمک کند. افزایش دریافت کلسیم برای استحکام استخوان ها عالی است، اما مشکلی برای شریان هاست که می توانند کلسیفیه شوند. مصرف ویتامین K از یکپارچگی دیواره رگ های خونی در برابر کلسیفیکاسیون زمانی که کلسیم بیش از حد در بدن وجود دارد محافظت می کند و همچنین می تواند به رگ های واریسی کمک کند.

تفاوت ویتامین K1 و ویتامین K2 چیست؟ از بین دو مشتق ویتامین، ویتامین K1 بدون نسخه در ایالات متحده موجود است و ویتامین K2 را فقط می توان با نسخه تهیه کرد. ویتامین K1 در بسیاری از بیمارستان ها در نوزادان برای جلوگیری از خونریزی استفاده می شود، به جلوگیری از کلسیفیه شدن شریان ها و سیاهرگ ها کمک می کند و به تقویت استخوان ها کمک می کند. ویتامین K2 توسط باکتری های موجود در دستگاه گوارش تولید می شود و اغلب با جذب بسیار کمی از طریق بدن دفع می شود. بدن انسان توانایی ذاتی برای تبدیل ویتامین K1 به K2 را دارد.

کجا میشه پیداش کرد؟ ویتامین K در بسیاری از غذاها به ویژه سبزیجات برگ دار و چلیپایی یافت می شود. به ترتیب از بیشترین به کمترین غلظت: کلم پیچ، اسفناج، خردل و کلم پیچ، چغندر سوئیسی، سرمه، جعفری، کلم بروکلی، کلم، کلم بروکسل و کاهو رومی. ویتامین K2 در غذاهای تخمیر شده یافت می شود و یک وعده صبحانه محبوب ژاپنی است که از دانه های تخمیر شده سویا تهیه می شود.

چقدر باید مصرف کنید؟ در هنگام تصمیم به مصرف مکمل ویتامین K نظرات مختلفی در مورد دوز صحیح وجود دارد. برای تأثیر بهینه، مصرف ویتامین K همراه با غذای محلول در چربی و همراه با ویتامین D مهم است. مصرف روزانه ۵۰ تا ۱۸۰ میکروگرم ویتامین K1 برای بزرگسالان توصیه می شود و در صورت عدم مصرف منظم سبزیجات برگ سبز تیره و چلیپایی، مصرف روزانه آن بیشتر است. به طور کلی، موسسه پزشکی توصیه می کند که مردان حداقل ۱۲۰ میکروگرم در روز و زنان به حداقل ۹۰ میکروگرم در روز نیاز دارند. اگر از داروهای ضد انعقاد و رقیق کننده خون تجویز شده استفاده می کنید، مانند: وارفارین یا کومادینیا سایر نگرانی‌های سلامتی دارید، قبل از مصرف مکمل ویتامین K ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

ویتامین K فواید بسیاری برای سلامتی دارد و اهمیت سلامتی آن در مقایسه با نام‌های بزرگ‌تری مانند ویتامین D و کلسیم کمتر منتشر شده است. این به راحتی در دسترس است و مصرف آن آسان است و باید بخشی از هر رژیم غذایی مغذی باشد.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر