پاکستان زغال سنگ افغانستان را با کمترین قیمت خریداری می کند


پاکستان زغال سنگ افغانستان را به قدری ارزان خریداری می کند که سالانه ۲.۲ میلیارد دلار صرفه جویی می کند.

پاکستان زغال سنگ افغانستان را به قدری ارزان خریداری می کند که سالانه ۲.۲ میلیارد دلار صرفه جویی می کند.

شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان دستور استفاده از زغال سنگ برای تامین انرژی این کشور را صادر کرد. او شامگاه دوشنبه ۲۷ جون در توییتر رسمی خود در توییتر نوشت که نشست ویژه ای برای جستجوی راه های بهتر برای واردات زغال سنگ از افغانستان برگزار شده است و از کابینه اش خواسته است که راه را برای زغال سنگ بهتر و بزرگتر هموار کند. واردات از کشور افغانستان. وی همچنین دستور داد که برای کاهش خروج ارز از پاکستان، خرید زغال سنگ از افغانستان به روپیه و نه دلار پرداخت شود.

گفته می شود که خرید زغال سنگ از افغانستان سالانه ۲.۲ میلیارد دلار برای پاکستان صرفه جویی می کند. این تقریباً معادل بودجه سالانه رژیم طالبان است.

معادن زغال سنگ در پاکستان وجود دارد، اما زغال سنگ آن بی کیفیت است. اگرچه زغال سنگ افغانستان یکی از بهترین زغال سنگ های جهان است.

نخست وزیر پاکستان تصریح کرد که اگرچه قیمت زغال سنگ در بازارهای جهانی در حال افزایش است، اما خرید زغال سنگ مرغوب و ارزان از افغانستان به نفع پاکستان است.

توئیت های نخست وزیر پاکستان در مورد خرید زغال سنگ در افغانستان با واکنش کاربران شبکه های اجتماعی مواجه شده است. بلال سروری، روزنامه نگار برجسته افغان در توییتر خود نوشت: «در غیاب دولتی برای کنترل استخراج و فروش گنجینه های زیرزمینی در افغانستان، معادن افغانستان غارت خواهد شد». او ویدئویی را به اشتراک گذاشت که صف طولانی کامیون های زغال سنگ را در حال حرکت به سمت پاکستان نشان می دهد.

یکی دیگر از روزنامه نگاران افغان به نام میرویس افغان نیز در توییتر به فروش ارزان زغال سنگ واکنش نشان داد و گفت که طالبان پنجاب پاکستان را در افغانستان بیرون کرده است.

عصمت قانع، تحلیلگر سیاست افغانستان در توییتر گفت: «ما سالانه صدها میلیون دلار انرژی از کشورهای همسایه وارد می کنیم، در حالی که ۱۰ میلیون دلار می تواند برای واردات نیروگاه های زغال سنگ از چین استفاده شود. لطفا زغال سنگ افغانستان را به پاکستان نفروشید.

داود ناجی، مشاور سابق شورای امنیت افغانستان نیز در توییتر از فروش زغال سنگ به پاکستان انتقاد کرده است. او نوشت: «مردم در بلهاب برای تامین منافع اقتصادی پاکستان کشته می شوند. او می‌گوید: «در زمان دولت قبلی، او مشاور بانک انکشاف آسیایی پاکستان بود و اجازه نمی‌داد برق وارداتی از کابل از بامیان به سمت جنوب عبور کند، بنابراین پروژه از سالنگ عبور کرد تا افغانستان همیشه وابسته باشد. “

بهار مهر، روزنامه نگار افغان مقیم آمریکا می نویسد: زغال سنگ افغانستان تنها کالایی نیست که مخارج عمومی پاکستان را کاهش داده است. تسلیحات و تجهیزات افغانی، نیروی کار ارزان مهاجر، کاهش هزینه های امنیتی مرزها و هزینه های ضد اطلاعاتی علیه هند و افغانستان به لطف این گروه از خدمتگزاران و اسلام آباد مطیع به دست آمد.

افغانستان یکی از کشورهای دارای معادن غنی زغال سنگ است. به گفته وزارت معادن و پترولیم افغانستان، تا امروز ۱۱۳ معدن زغال سنگ در این کشور به ثبت رسیده است که حاوی حدود ۸۵۰ میلیون تن زغال سنگ است. این در حالی است که بیشتر معادن زغال سنگ افغانستان به صورت اصیل و غیر فنی استخراج می شوند که گهگاه می تواند باعث بروز حوادث شود.

مهمترین مصرف زغال سنگ در تولید برق است. این روش قدیمی تولید انرژی، اگرچه بسیار آلاینده است، اما ارزان تر از روش های دیگر است. بسیاری از کشورهای جهان تولید انرژی زغال سنگ را کاهش داده یا حذف کرده اند، اما پاکستان و چین همچنان سهم بزرگی از تولید انرژی زغال سنگ را به خود اختصاص داده اند. به همین دلیل این دو کشور خریداران اصلی زغال سنگ مرغوب افغانستان هستند. با این حال، اگرچه قیمت زغال سنگ در بازارهای جهانی به بیش از ۱۰۰ دالر در هر تن رسیده است، اما گفته می شود که پاکستان زغال سنگ مرغوب افغانستان را به قیمت ۲۶ دالر در هر تن می خرد.

از سوی دیگر خرید زغال سنگ از افغانستان با پول پاکستان در کلدر ضربه اقتصادی دیگری به افغانستان است. زیرا به این ترتیب پاکستان اجازه نخواهد داد دلار که یک نیاز اساسی در بازار افغانستان است وارد کشور شود و بازار افغانستان را دوباره متعادل کند. به این ترتیب، پاکستان به دو اصل کلیدی در مورد افغانستان پایبند است. یکی وابستگی آن به پاکستان و دیگری مهم ترین نیاز پاکستان یعنی واردات زغال سنگ با کمترین قیمت ممکن.