پایان شهریور؛ آخرین مهلت واگذاری زمین برای جابجایی مسکن سراسری


به گزارش تجارت نیوز، رئیس سازمان ملی زمین و مسکن گفت: استانداران به عنوان روسای شوراهای برنامه ریزی و توسعه استان ها در نهایت باید در خصوص اختصاص ۱.۵ میلیون واحد زمین به نهضت ملی مسکن تصمیم گیری کنند. از شهریور ماه سال جاری

به گزارش ایرنا، علیرضا فخاری روز چهارشنبه در دیدار با خبرنگاران در مشهد مقدس افزود: اختصاص یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد زمین به طرح نهضت ملی مسکن یکی از وظایف شوراهای برنامه ریزی و توسعه استان ها است که تکلیف رئیس جمهور را دنبال می کند. تاکید کردن

وی خاطرنشان کرد: بر اساس اعمال ماده ۱۰ قانون طرح ملی مسکن، دستگاه های اجرایی که دارای زمین مازاد و غیرقابل استفاده هستند باید آن را به دولت برگردانند تا در طرح مورد استفاده قرار گیرد. سازمان ملی زمین و مسکن با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، طرح کاداستر را برای کشف اراضی مازاد ارگان های دولتی و اراضی که سند مالکیت آنها به نام دولت صادر نشده است در دستور کار قرار داده است. در دسترس عموم قرار گیرد.

وی بیان کرد: بر اساس اجرای قانون حمایت از خانواده و جمعیت از جوانان، ضوابط مربوط به زمین های مسکونی در این طرح تایید و مشخص شد چه کسانی موفق به کسب رتبه سوم می شوند. نیاز آنها به مسکن از طریق واگذاری زمین یا قسمت مسکونی است که باید در قالب طرح ساخت مسکن سراسری حل شود.

آیا دولت برای واگذاری زمین مشکلی نداشته است؟

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: امروز واگذاری زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن مشکلی ندارد و زمین برای ساخت مسکن آماده است و قطعا در مرحله نهایی مسکن مهر است. ساخت و ساز.اجرای طرح، حضور مردم برای ارائه مبلغ اولیه طرح، ثبت نام نهایی، عقد قرارداد با پیمانکاران و پیمانکاران و ایفای مسئولیت های دستگاه ها و ادارات مختلف دولتی در حصول اطمینان از زیرساخت های زیربنایی و روبنایی می باشد. مهم است تا در صورت ایجاد همگرایی لازم در این بخش، نیازهای مردم در زمان مناسب برآورده شود.

فخاری بیان کرد: دولت ها با ساخت مسکن یا اجاره آن بر اساس مالکیت یا اجاره بلندمدت، امکان دسترسی مردم به مسکن را فراهم می کنند و با خدمات و امکانات موجود به تامین مسکن مردم کمک می کنند. هر سال به بیش از ۶۰۰۰۰۰ واحد مسکونی جدید نیاز دارد که اگر تامین این نیاز در طول دوره مدیریت به فراموشی سپرده شود، این نیاز روی هم انباشته می شود و این امکان به عنوان یک تقاضای عمومی و نیاز عمومی به وجود می آید و این امر نافی برنامه ریزی است. برای آینده.

مسکن مردم در دولت قبل بی پاسخ ماند

فخاری خاطرنشان کرد: در دولت گذشته تامین نیاز مسکن مردم به هر نحو ممکن حفظ شد و این گزینه ارائه نشد، بنابراین با آمار ساده به این نتیجه می رسیم که اگر هشتم باشد. – دوره سالانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار واحد در سال اگر آپارتمان ساخته نشود و مردم نتوانند نیازهای خود را تامین کنند، دولت باید ظرف چهار سال چهار تا پنج میلیون واحد مسکونی جدید بسازد.

وی تصریح کرد: دولت هدف گذاری بسیار بزرگ و پرمشکل برای ساخت مسکن در مدت چهار سال دارد که تنها با همکاری و مشارکت مردم و همه دستگاه های اجرایی امکان پذیر است. علیرغم تقاضای زیاد برای انبوه سازان در جهان، دولت انبوه سازان داخلی را برای ساخت مسکن باکیفیت ترجیح داده است.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: تمرکز ما بر تامین چهار میلیون واحد زمین در طرح نهضت ملی مسکن است در حالی که تعهد سازمان سه میلیون و ۲۰۰ هزار واحد زمین بود که در این راستا یک میلیون و امروز قطعاً ۴۰۰ هزار واحد زمین در دسترس است.» تراکم ۷۰ نفر در هکتار در نظر گرفته شده است که البته به دلیل وجود زمین مازاد در برخی شهرها امکان حذف این تراکم و حتی واگذاری زمین وجود دارد. به صورت واحدهای پشمی

۱۰۰ منزل مسکونی در یک هکتار ساخته می شود

فخاری افزود: در برخی نقاط به دلیل مسائل تامین زمین مجبور به افزایش تراکم یا ارتفاع ساختمان هستیم بنابراین در طرح نهضت ملی مسکن به طور متوسط ​​در هر هکتار ۷۰ واحد در نظر گرفته شده است. که در برخی نقاط می تواند به ۱۰۰ واحد برسد.

وی تصریح کرد: به دلیل کمبود زمین و مشکلاتی که بویژه در غرب کشور با آن روبرو هستیم، توسعه شهری امکان پذیر نیست و حتی ادغام با شهرها از طریق زمین مسطح نیز امکان پذیر نیست، بنابراین طبیعتا مجبور به افزایش سطح شهر هستیم. تراکم

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه فشار زیادی برای واگذاری زمین در استان های گیلان و مازندران داریم، مناطق دولتی کم داریم و از نظر ساختار اراضی از نوع درجه یک و دو و زمین کشاورزی هستند که. برای ساخت و ساز استفاده می شود و ساخت و ساز در آن ممنوع است، بنابراین برای کاهش تراکم زمین موجود و حفظ تعادل مسائل زیست محیطی با توجه به شرایط اقلیمی زمین ساختمانی، باید تمهیدات لازم را انجام دهیم.