پرابهام سرنوشت بیت کوین


بیت کوین توسط بانک مرکزی صادر نمی شود، بنابراین سیاست های پولی، نرخ تورم و اقدامات رشد اقتصادی که معمولا بر ارزش پول تاثیر می گذارد…

آینده اقتصاد: به منظور تصمیم گیری آگاهانه تر در مورد خرید و سرمایه گذاری در بیت کوین، مهم است که بدانید چه چیزی بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد و ارزش آن را ارزیابی کنید. خرید سهام به شما مالکیت شرکت را می دهد، در حالی که خرید بیت کوین مالکیت ارز دیجیتالی را که با پول خریداری شده است به شما می دهد. بیت کوین توسط یک دولت مرکزی صادر یا تنظیم نمی شود و بنابراین مشمول سیاست های پولی دولت نیست. عرضه بیت کوین محدود است، تعداد محدودی بیت کوین وجود دارد و انتظار می رود آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ استخراج شود.

چه چیزی قیمت بیت کوین را تعیین می کند؟

بیت کوین توسط بانک مرکزی صادر نمی شود یا توسط دولت تضمین نمی شود. بنابراین، بیت کوین مشمول سیاست های پولی، نرخ تورم و معیارهای رشد اقتصادی که معمولاً بر ارزش پول تأثیر می گذارد، نیست. بیت کوین بیشتر شبیه یک کالا برای ذخیره ارزش عمل می کند، بنابراین قیمت آن تحت تأثیر عوامل فوق قرار می گیرد: عرضه بیت کوین و تقاضای بازار برای آن، هزینه های تولید در طول فرآیند استخراج بیت کوین، پاداش هایی که به استخراج کنندگان بیت کوین برای تایید تراکنش های بلوکی داده می شود. صادرات چین، تعداد ارزهای دیجیتال رقیب، مقررات حاکم بر فروش و استفاده از آن، وضعیت حاکمیت داخلی، اخبار توسعه و جامعه، تأثیر عرضه بر قیمت بیت کوین

عرضه یک دارایی نقش مهمی در تعیین قیمت آن دارد. دارایی‌های کمیاب احتمالاً قیمت‌های بالایی دارند، در حالی که دارایی‌های کمیاب احتمالاً قیمت‌های پایینی دارند. عرضه بیت کوین عموماً به خوبی تبلیغ می شود، زیرا تنها ۲۱ میلیون بیت کوین استخراج می شود و هر سال فقط مقدار مشخصی ایجاد می شود. پروتکل آن فقط به بیت کوین های جدید اجازه می دهد تا با نرخ ثابتی ایجاد شوند و این نرخ در طول زمان کاهش می یابد. بنابراین، عرضه بیت کوین در آینده کاهش می یابد که ممکن است در آینده بر قیمت تأثیر بگذارد.

قیمت و تقاضای بیت کوین

بیت کوین توجه سرمایه گذاران خرده فروشی و نهادی را به خود جلب کرده است. افزایش تقاضا عمدتاً به دلیل افزایش پوشش رسانه ای و سرمایه گذاری توسط متخصصان و صاحبان مشاغل است. بیت کوین همچنین در کشورهایی مانند ونزوئلا که تورم بالایی دارند و درصد زیادی از ارزش پول ملی خود را از دست داده اند، محبوبیت بیشتری دارد. در واقع شرایط اقتصادی و ارز موجود در این کشورها مردم را به سمت ارزهای جایگزین مانند ارزهای دیجیتال سوق داده است. علاوه بر این، نقل و انتقالات بین المللی قیمت بالایی دارد، بنابراین استفاده از آن برای انتقال مبالغ زیاد و همچنین برای فعالیت های قانونی و غیرقانونی توصیه می شود.

این بدان معناست که در آینده کاهش عرضه با افزایش تقاضا برای افزایش قیمت بیت کوین همراه خواهد بود. با این حال، قیمت آن همچنان بین دوره های رونق و رکود در نوسان است. به عنوان مثال، افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۷ با یک دوره نزولی طولانی همراه بود و به دنبال آن افزایش و کاهش شدید تا سال ۲۰۲۱ همراه بود.

هزینه و قیمت تولید بیت کوین

مانند سایر کالاها، هزینه های تولید نقش زیادی در تعیین قیمت بیت کوین دارد. بر اساس برخی مطالعات، قیمت بیت کوین در بازارهای کریپتو ارتباط نزدیکی با هزینه نهایی تولید آن دارد. در مورد بیت کوین، هزینه های تولید تقریباً مجموع هزینه های ثابت مستقیم زیرساخت و برق مورد نیاز برای استخراج ارز دیجیتال و هزینه های غیرمستقیم مرتبط با دشواری الگوریتم آن است. هزینه غیر مستقیم استخراج بیت کوین دشواری این الگوریتم است. درجات مختلف دشواری در الگوریتم های بیت کوین می تواند تولید بیت کوین را تسریع یا کند کند و بر عرضه کلی آن و در نتیجه بر قیمت آن تأثیر بگذارد. از نظر مالی، ماینرها برای تهیه تجهیزات ماینینگ باید هزینه های هنگفتی بپردازند. فرآیند استخراج بیت کوین به قبوض گران برق نیز نیاز دارد. تخمین زده می شود که مصرف برق شبکه استخراج بیت کوین از برخی کشورهای کوچک بیشتر باشد.

چگونه رقابت بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد

اگرچه بیت کوین شناخته شده ترین ارز دیجیتال است، اما صدها ارز دیگر با یکدیگر رقابت می کنند. به طور کلی، بیت کوین تسلط دارد و سهم بیشتری از بازار دارد، اما تسلط آن به مرور زمان در حال کاهش است. در سال ۲۰۱۷، بیت کوین بیش از ۸۰ درصد از کل سرمایه بازار را به خود اختصاص داد. تا سال ۲۰۲۲، این سهم به زیر ۵۰ درصد خواهد رسید.

دلیل اصلی این امر افزایش محبوبیت و قابلیت‌های ارزهای دیجیتال جایگزین است. به عنوان مثال، اتریوم به لطف رونق بخش مالی غیرمتمرکز به نام DeFi به عنوان رقیب سرسخت بیت کوین ظاهر شده است. اتریوم توسط سرمایه گذاران به عنوان یک راه آهن جدید و یک زیرساخت مالی مدرن در نظر گرفته می شود و از این نظر سرمایه زیادی وارد این ارز دیجیتال شد. تا ماه مه ۲۰۲۲، اتریوم ۱۹.۵ درصد از کل ارزش بازار ارزهای دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

از سوی دیگر، محبوبیت سایر ارزهای دیجیتال نیز رو به افزایش است. تتر، BNB، USDCoin و Solana از دیگر سکه هایی هستند که قدرت بازار را از بیت کوین می گیرند. اگرچه آنها مقداری دلار سرمایه گذاری را از اکوسیستم بیت کوین خارج کرده اند. لازم به ذکر است که اگرچه تقاضا و آگاهی از ارزهای دیجیتال افزایش یافته است، اما بیت کوین با این وجود از استاندارد اکوسیستم ارز دیجیتال سود می برد و قیمت آن همچنان بالاست.

قیمت بیت کوین و مقررات

بیت کوین پس از بحران مالی ناشی از مقررات زدایی از بازار مشتقات پدیدار شد و به دلیل اکوسیستم بدون مرز و کنترل نشده خود شهرت پیدا کرد. فقدان وضعیت نظارتی بیت کوین دارای مزایا و معایب است. فقدان مقررات به این معنی است که می توان آن را آزادانه در سراسر مرزها استفاده کرد و مانند سایر ارزها تحت کنترل های تحمیلی دولت نیست. با این حال، دولت‌ها و سهامداران همچنان خواستار تنظیم ارزهای دیجیتال هستند. وقتی سرمایه گذاران بیش از حد در مورد یک دارایی هیجان زده می شوند، بر قیمت ها تأثیر می گذارد و باعث می شود که ارزش آن بیش از حد ارزش گذاری شود.

توسعه چارچوب نظارتی و تأثیر آن بر قیمت بیت کوین ناشناخته است. به عنوان مثال، در ایالات متحده، احکام ارزهای دیجیتال توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) می تواند بر قیمت بیت کوین تأثیر بگذارد. در اکتبر سال ۲۰۲۱، بیت کوین چند هفته پس از تصویب اولین ETF بیت کوین مستقر در ایالات متحده توسط SEC به ۶۹۰۰۰ دلار رسید: ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO). با این حال، چند ماه پس از رسیدن به این قیمت، قیمت بیت کوین حدود ۴۰۰۰۰ دلار بود.

ممنوعیت تراکنش های بیت کوین در چین در سپتامبر ۲۰۲۱ بر عرضه و تقاضای این ارز دیجیتال تأثیر گذاشت. مزارع ماینینگ چین مجبور شدند وسایل خود را جمع کنند و به کشورهای دوستدار ارزهای دیجیتال بروند. قیمت ها از حدود ۵۱۰۰۰ دلار در اوایل سپتامبر به حدود ۴۱۰۰۰ دلار در پایان ماه کاهش یافت. با این حال، قیمت به سرعت بهبود یافت و بار دیگر از سطوح قیمت قبلی فراتر رفت.

قیمت بیت کوین، رسانه و جامعه

اکوسیستم نوپای بیت کوین به این معنی است که نوآوری ها و پیشرفت های آن می تواند مستقیماً بر قیمت آن تأثیر بگذارد. این تحولات بسته به شرایط متفاوت است. اغلب در مورد جهت توسعه و نوسازی آن اتفاق نظر وجود ندارد. در برخی موارد، مقاومت زیادی در برابر آپدیت جدید وجود دارد که به طور کلی یک شاخه و نسخه جدید ایجاد می شود. به این آپدیت ها هارد فورک می گویند. گاهی اوقات نسخه جدید به دلیل فورک بلاک چین با نسخه قبلی ناسازگار است. به طور کلی، یک ارز دیجیتال جدید نیز از فورک معرفی خواهد شد. قیمت بیت کوین نیز می تواند تحت تاثیر پست های شبکه های اجتماعی افراد مشهور قرار گیرد. سیاست های حاکمیتی بیت کوین که توسط گروهی از توسعه دهندگان اصلی ایجاد شده است نیز بر قیمت آن تأثیر می گذارد. تغییرات پروتکلی که تعداد بیت‌کوین‌های موجود را تغییر می‌دهد یا تفاوت‌های فلسفی بین توسعه‌دهندگان در مورد جهت آینده این ارز دیجیتال، شاخص‌های سرمایه‌گذاری هستند.

این موضوع باعث نگرانی سرمایه گذاران و کاربران در مورد قیمت ها می شود، زیرا در ابتدا مشخص نیست که قیمت ها چگونه تحت تأثیر قرار خواهند گرفت. به عنوان مثال، زمانی که بلاک چین بیت کوین در آگوست ۲۰۱۷ وارد بیت کوین کش شد، قیمت ها دچار نوسان شد و هر دو ارز دیجیتال مقداری از ارزش خود را از دست دادند.

سافت فورک ها تغییراتی در بلاک چین هستند که امکان سازگاری رو به عقب را فراهم می کنند و به طور کلی همان ارز دیجیتال را حفظ می کنند. به عنوان مثال، Taproot برای بیت کوین یک به روز رسانی ۲۰۲۱ است که برای حفظ حریم خصوصی بیشتر، تراکنش های سریع تر و قراردادهای هوشمند طراحی شده است.

اخبار و رسانه های بیت کوین به ویژه بر قیمت های بازار تأثیر می گذارند زیرا سرمایه گذاران تحولات و نظرات را می خوانند و به آنها گوش می دهند.

اگرچه بیت کوین از سال ۲۰۰۹ وجود داشته است، اما هنوز یک طبقه دارایی نوپای است و تازه شروع به نشان دادن پتانسیل خود کرده است. این بدان معنی است که قیمت آن توسط عرضه، تقاضا، هزینه های تولید، رقابت، احساسات و تحولات نظارتی تعیین می شود. عواملی که یک ارز دیجیتال را توسعه می دهند، مانند مشکل الگوریتم یا فورک های بلاک چین نیز می توانند نقش زیادی در تعیین قیمت داشته باشند.

آیا بیت کوین سرمایه گذاری خوبی است؟

بیت کوین به عنوان یک دارایی سرمایه گذاری در مدت زمان کوتاه خود بسیار بی ثبات بوده است. بهتر است قبل از سرمایه گذاری در بیت کوین، وضعیت خاص خود را با یک متخصص مالی و سرمایه گذاری در میان بگذارید. سهام بیت کوین وجود ندارد، اما امکان خرید سهام شرکت هایی که در فناوری بلاک چین یا ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنند، وجود دارد. بیت کوین در بسیاری از کشورها به عنوان یک ارز شناخته شده است، اما تنها تعداد کمی آن را ارز قانونی می دانند. ممنوعیت های قطعی در چین، الجزایر، بنگلادش، مصر، عراق، مراکش، نپال، قطر و تونس اعمال می شود.

قیمت بیت کوین بی ثبات است، بنابراین ۱۰۰ دلاری که امروز برای سهام بیت کوین خرج می کنید ممکن است فردا یا حتی در ۳۰ دقیقه آینده ۱۰۰ دلار نباشد. اما بیت کوین شما ممکن است ارزش بیشتری داشته باشد. اگر این را به عنوان سرمایه گذاری خریداری می کنید، باید با یک متخصص مالی و سرمایه گذاری در مورد وضعیت مالی خاص خود مشورت کنید.