پول نداریم، کمتر چای می خوریم


وزیر جدید دولت پاکستان از مردم خواست برای صرفه جویی در واردات، کمتر مشروب بنوشند.

وزیر جدید دولت پاکستان از مردم خواست برای صرفه جویی در واردات، کمتر مشروب بنوشند.

احسن اقبال، وزیر برنامه‌ریزی پاکستان در این باره صحبت کرد. پاکستان یکی از بزرگترین واردکنندگان چای در جهان است که در میان ثروتمندان و فقیران یک کشور ۲۲۰ میلیونی بسیار محبوب است و دولت سالانه حدود ۶۰۰ میلیون دلار از ذخایر ارزی بانک مرکزی برای چای صرف می کند.

گفته می شود که هر پاکستانی به طور متوسط ​​حداقل سه فنجان چای در روز می نوشد.

شهباز شریف، نخست وزیر فعلی، که در ماه آوریل پس از سرنگونی عمران خان به قدرت رسید، قول داده است که اقتصاد آشفته کشور را بهبود بخشد و شرایط تعیین شده توسط صندوق بین المللی پول را در تلاش برای احیای کمک مالی ۶ میلیارد دلاری برآورده کند.

اما دعای احسن اقبال خیلی ها را شگفت زده کرد.

اقبال روز سه‌شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: از مردم می‌خواهم که چای خود را به یک یا دو فنجان در روز کاهش دهند، زیرا ما برای چای وارداتی نیز وام می‌گیریم.

برخی در شبکه های اجتماعی علناً به اقبال توصیه کرده اند که استعفا دهد.

دلشیر که یک مغازه چای فروشی کنار جاده ای در حومه اسلام آباد دارد، می گوید: «دیروز احسن اقبال از ما خواست که کمتر چای بنوشیم و فردا ممکن است بگویند کم می خوریم.

دولت تا کنون قیمت سوخت، گاز طبیعی و برق را ۴۵ درصد افزایش داده است و قیمت مواد غذایی را افزایش داده است. هفته گذشته، کابینه شریف اولین بودجه خود را برای تصویب به مجلس ارائه کرد و مالیات های بیشتری را برای ثروتمندان وضع کرد و به درخواست صندوق بین المللی پول وعده لغو یارانه انرژی و سوخت را داد.

در شوک بسیاری از پاکستانی ها، دولت شریف سومین افزایش قیمت بنزین را به میزان ۲۴ روپیه در سه هفته گذشته اعلام کرد و آن را به حدود ۲۳۴ روپیه در هر لیتر رساند. زمانی که خان در ماه آوریل اخراج شد، بنزین در پاکستان حدود ۱۵۰ روپیه در هر لیتر بود.

به گفته خان، شریف بر اساس توطئه آمریکا به قدرت رسید که واشنگتن آن را رد می کند. شریف و ارتش نیز ادعای خان را رد کردند و گفتند هیچ مدرکی دال بر توطئه آمریکا برای سرنگونی خان وجود ندارد.

دولت ائتلافی شریف نیز از قطع برق در سراسر پاکستان متنفر است.

در طول سه سال و نیم سلطنت خان، دولت خان نیز مورد انتقاد قرار گرفت، از جمله زمانی که قانونگذار ریاض فاتیانا از مردم خواست که شکر کمتری مصرف کنند یا تنها یک قرص نان در هر وعده غذایی بخورند.

روپیه پاکستان در برابر دلار آمریکا روز چهارشنبه به پایین ترین سطح خود رسید. بر اساس اعلام بانک مرکزی، ارزش روپیه در برابر دلار آمریکا به ۲۰۶ روپیه کاهش یافت.