پیامدهای حذف ۴ صفر از پول ملی


در چند روز گذشته تصویری از اسکناس های ۱۲۰۰ تومانی با امضای عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی در فضای مجازی منتشر شد و…

تبعات تحدل 4 سفر از بول ملیتبعات تحدل 4 سفر از بول ملی

آرمان ملی: در چند روز گذشته تصویری از اسکناس ۱۲۰۰ تومانی با امضای عبدالناصر همتی رئیس سابق بانک مرکزی در فضای مجازی منتشر شد و مانند تراول چک های ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی، صفرها تغییر رنگ داده و اعداد جسور و بزرگ بودند. خود را نشان داده، با بازتاب گسترده ای همراه بوده است، هرچند برخی از رسانه های حامی دولت با طرح این موضوع که طراحی و امضای این چک ها توسط همتی انجام شده، سعی در سوء استفاده از رسانه ها داشتند، اما صدور و چاپ این چک ها به زودی اسکناس‌های نظام مالی بخشی از کشور منحل می‌شود، این ذهنیت توسط دولت سیزدهم ایجاد شد، به این ترتیب تلاش می‌شود التهاب بازار را کاهش دهد، موضوعی که به گفته کارشناسان، حذف صفر پول ملی در شرایطی که کشور با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می کند، نه تنها زندگی مردم را تحت تأثیر قرار می دهد، بلکه آنها را بیش از پیش سرگردان خواهد کرد یا اینکه به صفر رساندن آن ثروت ملی را افزایش نمی دهد یا تورم را کاهش نمی دهد، بلکه یک بازی اعداد است که حل نمی کند. مشکل تورم است و اگر به گفته هایشان صادق بودند باید تا الان ارزش ارز را بالا می بردند. برای بازی ملی

مردم سرگردان در حذف ۴ صفر از پول ملی

مهرداد لاهوتی کارشناس اقتصادی در این باره گفت: در واقع این تصمیم اقتصادی تاثیری بر زندگی مردم ندارد و در شرایط تورمی ناپایدار هستیم و نباید در چنین شرایط سختی چنین تصمیماتی بگیریم. حذف چهار صفر باعث ایجاد سردرگمی در مردم می شود و بدون شک این موضوع به افزایش قیمت ها کمک می کند، بگذارید این کار به شرایط مناسب تری موکول شود و در شرایط سخت اقتصادی و جایگاه مرکز پژوهش های اسلامی قابل انجام نیست. این شورا بر این عقیده است که در این شرایط سخت اقتصادی، مشخص نیست که حذف چهار صفر از پول ملی باعث بهتر شدن یا بدتر شدن وضعیت اقتصادی می شود.

اما علی صالح آبادی، رئیس کل بانک مرکزی در سال ۲۰۱۸ درباره حذف صفر از ارز عمومی گفت: حذف چهار صفر به دلیل شرایط تورمی ایران باعث تسهیل معاملات و افزایش ارزش ارز می شود. بیایید برای ایجاد ثبات اقتصادی تلاش کنیم و اکنون با گذشت بیش از یک سال از روی کار آمدن دولت سیزدهم، اسکناس های جدیدی که در دوره عبدالناصر همت به تعداد زیاد چاپ می شد، وارد بازار شده است. کامران نداری کارشناس اقتصادی نیز در این باره گفت: حذف صفر از پول ملی تاثیری بر تورم ندارد و اگر می شد با حذف چهار صفر بحران تورم را حل کرد، شرایط بسیار ایده آل و اسکناس های ۱۲۰۰ تومانی بود. این اسکناس ها را ندارند و هیچ کس استفاده نمی کند.

نتایج دولت در حفظ ارزش پول ملی

از سوی دیگر نادر قاضی پور نماینده مجلس نیز معتقد است که دولت در این نمایش به دنبال ارزش پول ملی است و اینکه آیا دولت قول می دهد تورم ۱۵ تا ۲۰ درصدی را حفظ کند؟ کاهش صفر باعث افزایش ثروت ملی یا کاهش تورم نمی شود. بازی با اعداد و ارقام مشکل تورم را حل نمی کند و اگر دولت به گفته خود پایبند بود باید تا الان ارزش پول ملی را افزایش می داد. برخی این تصمیم را اقدامی انحرافی برای تغییر افکار عمومی بر اساس نیازهای اقتصادی و معیشتی جامعه می دانند. برخی با همین استدلال این تصمیم را اقدامی «پوپولیستی» ارزیابی می کنند.

از منظر این افراد دولت سعی دارد به جامعه بگوید من کارهای مهمی انجام می دهم که مورد توجه شماست، در حالی که برای برخی این اقدام هیچ تاثیری در مشکلات کلان اقتصادی کشور ندارد. سیدفرید موسوی نماینده مجلس در توییتی نوشت: حذف صفر بیهوده از بیت المال و دست در جیب گذاشتن برای آینده با جهش اوراق و خروج از صندوق، راه تضمین بودجه جاری نیست. شرایط اقتصادی کنونی و تنها گره های موجود را سخت تر می کند.اگر برای شرایط فعلی راه حلی ندارید، کارشناس اقتصادی نیز نوشت: تاثیر حذف چهار صفر از پول ملی و تبدیل آن ریال به تومان برای اقتصاد ایران صفر می‌شود. فقط مردم برای مدتی سردرگم می‌شوند و احساسشان نسبت به قیمت و درآمد موقتاً تعدیل می‌شود.»

اصلاحات پولی یک اقدام روبنایی برای از بین بردن اثرات تورم است

نادی قمی کارشناس بازار سرمایه گفت: زمانی که نظام مبادلات ارزی ناکارآمد می شود و ارقام پولی اعتبار خود را در نزد مردم از دست می دهند، دولت ها اصلاحاتی را برای حفظ غرور ملی، افزایش اعتبار خود نزد مردم و جلوگیری از تبدیل پول ملی به خارجی انجام می دهند. واحد پول. آنها درآمد کسب می کنند، بنابراین اصلاحات پولی یکی از اقدامات اصلی برای از بین بردن اثر تورم بر ارزش پول ملی است. بر این اساس، طرح حذف چهار صفر از ارز بدون توجه به تورم و در شرایطی که نرخ تورم بالای ۵۰ درصد است و تحریم های اقتصادی همچنان پابرجاست و ممکن است باعث ایجاد تورم در جامعه شود، اجرا شده است.

حذف صفر از پول ملی هزینه های زیادی را متوجه بودجه می کند

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی شورای اسلامی در این باره گفت: حذف ۴ صفر از پول ملی تغییری در شرایط اقتصادی کشور مانند تورم، رکود و قدرت خرید مردم ایجاد نمی کند. به صفر رساندن پول ملی هزینه های زیادی را به بودجه وارد می کند، زیرا سیستم های حسابداری و اسکناس ها باید متناسب با آن تغییر کنند. غلامرضا تاجگردون، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز درباره تحلیل هزینه و فایده صفر شدن پول ملی گفت: اگر مطمئن باشیم چند سالی ثبات خواهیم داشت، اشکالی ندارد. در اجرای حذف صفر از پول ملی چون اعداد و ارقام واقعا کار ما را سخت کرده است اجرای این طرح عموماً ضرری به اقتصاد ملی نمی زند اما باید بر اساس سیاست تثبیت از آن استفاده کرد پس اگر ما با حذف ۴ صفر، شرایط روانی منفی و تورم دوباره مشاهده شود، اجرای این ارزش طرح ضرری ندارد، به همین دلیل کارشناسان ابتدا فعالیت مربوطه را انجام دادند.